AKTUALITY Z DOMOVA

PŘÍNOS LHP A LHO PRO ROZVOJ LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ

V rámci oslav 80. výročí založení Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity a její Lesnické a dřevařské fakulty uspořádal Ústav HÚL LDF a Česká lesnická společnost seminář na téma “Lesní hospodářské plány a lesní hospodářské osnovy a jejich přínos pro rozvoj lesního hospodářství”. Pro účastníky byl vydán sborník, který obsahoval tyto příspěvky:

- Stav a vývoj produkce lesa v ČR (J. Kouba, LF ČZU, Praha);

- Hodnocení celospolečenských funkcí lesů (I. Vyskot, LDF MZLU, Brno);

- Některé aspekty HÚL jako praktické činnosti (J. Simon, LDF MZLU, Brno);

- Význam a perspektiva moderních způsobů získávání a využití informací o stavu lesa v HÚL (K. Drápela, LDF MZLU, Brno);

- Strategie přípravy modelu HÚL pro strukturálně bohaté lesy (T. Staněk, MŽP, Praha);

- OPRL - zpracování a přínos pro lesní hospodářské plánování (J. Macků, ÚHÚL, Brno);

- Lesnická legislativa a její novelizace ve vztahu ke zpracování LHP a LHO (F. Pásek, MZe, Praha);

- LHP a LHO - zpracování, využití a přínos (J. Kaluža, Lesnická projekce Frýdek-Místek, a. s.);

- Úroveň zpracování LHP a LHO z pozice hodnocení orgánů státní správy lesa (J. Tomek, MZe, ÚO Brno).

Protože hospodářská úprava lesů se v posledních letech v České republice mimořádně dynamicky vyvíjí, rozhodli jsme se připravit druhé číslo Lesnické práce v roce 2000 jako monotématické, věnované problematice HÚL. V něm bude publikována i širší zpráva z tohoto semináře.

Redakce

OSMDESÁTÉ VÝROČÍ ZALOŽENÍ MENDELOVY ZEMĚDĚLSKÉ A LESNICKÉ UNIVERZITY V BRNĚ

Dne 24. července tohoto roku uplynulo 80 let od přijetí zákona Národního shromáždění tehdejší Československé republiky o zřízení samostatné Vysoké školy zemědělské v Brně, složené ze dvou odborů, hospodářského a lesnického. Součástí oslav tohoto výročí bylo pojmenování sedmi reprezentativních učeben hlavní budovy Lesnické a dřevařské fakulty MZLU v Brně podle velikánů našich oborů a otevřít učebnu zcela novou. Tou je nově otevřený ateliér krajinného inženýrství v V. patře budovy B, ateliér, který nese jméno vynálezce lodního šroubu, českého lesníka Josefa Ludvíka Ressla. Do tohoto ateliéru se též přemístí prsť z vynálezcova hrobu, kterou při příležitosti 100. výročí jeho úmrtí fakultě předali představitelé slovinské Ljublaně.

Došlo též k pietní vzpomínce na kořeny spolupráce našich zakladatelů s francouzskými lesníky, kdy při příležitostí 10. výročí založení Československé republiky a 1000. výročí smrti knížete Václava, českého národního patrona, byla založena tradice “Smrku svatého Václava" ve francouzských Alpách.

Významnou akcí oslav byla prohlídka nově otevřeného pavilónu dřevařské technologie. Na LDF MZLU v Brně se v rámci oslav uskutečnila či ještě uskuteční celá řada doprovodných akcí:

1. Mezinárodní seminář Geobiocenologická typizace krajiny a její aplikace, 19.-20. 11. 1999, Brno

2. Seminář Ekonomické aspekty dřevařské výroby, 16. 9. 1999, Brno

3. Seminář Pro projektanty, konstruktéry a pracovníky marketingu podniků vyrábějících dřevoobráběcí stroje a zařízení, 10. 11. 1999, Brno

4. Mezinárodní vědecká konference Krajina, meliorace a vodní hospodářství na přelomu tisíciletí, 22.-23. 9.1999, Brno

5. Celostátní seminář Lesnické hospodaření v povodích vodárenských nádrží a toků, 30.-31.8. 1999, Beskydy

6. Vědecká konference Možnosti využití přírodě blízkých technologií pro opravy a rekonstrukce zpřístupňovacích sítí v lesním hospodářství, 23.-24.9. 1999, Brno

7. II. evropská konference projektu Leonardo - EU Brusel Media naturae, VI/1999

8. Fytopatologická a mykologická konference "Houby a les", 3.-6. 6. 1999, Brno

9. Celostátní seminář Závazná pravidla poskytování finančních příspěvků na obnovu v lesích v roce 1999 a způsob jejich kontroly, 26. 2. 1999, Brno

10. Celostátní konference s mezinárodní účastí Lesní semenářství a šlechtění lesních dřevin, 3.-4. 3. 1999, Křtiny

11. Mezinárodní vědecká konference Pěstování a užití krytokořenného sadebního materiálu, 26.-28. 5. 1999, Trutnov

12. Celostátní konference Problematika zachování porostů náhradních dřevin v imisní oblasti Krušných hor, 18.-19. 5. 1999, Most

13. Celostátní odborná exkurze Pro silva Přirozená obnova dubu zimního, 8. 6. 1999 Moravský Krumlov

14. Seminář Pro silva Význam mrtvého dřeva v hospodářském lese, 8.-9. 10. 1999, NP Podyjí

15. Česko-slovenský vědecký seminář Zakládání a obnova lesa v antropicky změněných podmínkách prostředí, 14.-15. 9. 1999, ŠLP Křtiny

16. Celostátní seminář LHP a LHO a jejich přínos pro rozvoj LH, 23. 9. 1999, Brno

17. Dendrochronologický seminář Teorie, metodika, zpracování a prezentace výsledků, IX.-XII./1999

František Kalousek

BRIGÁDA EKOLOGICKÉHO HNUTÍ DUHA NA LESNÍ SPRÁVĚ JESENÍK

Ve dnech 6.-10. září 1999 se uskutečnila brigáda, v pořadí již druhá, příznivců a členů ekologického hnutí DUHA na LS Jeseník. Akce byla organizována v rámci tzv. “Týdne pro les” Hnutím DUHA a Lesy ČR, s. p., Lesní správou Jeseník. K cílům těchto pracovně-vzdělávacích brigád lze mimo získávání pracovních zkušeností a návyků zařadit hlavně poznávací část - seznámení se s provozem lesní správy souvisejícím s ochranou a hospodářskou činností v lesích, navázání vzájemné komunikace se snahou o diskusi v případně lišících se názorech.

V rámci pracovní činnosti prováděli účastníci brigády individuální ochranu melioračních a zpevňujících dřevin, sběr plodů jeřábu, asanaci erozních rýh, ap., to vše zejména v 8. LVS, vždy po předchozím vysvětlení smyslu a záměru zadané činnosti revírníky. V části vzdělávacích programů absolvovali účastníci brigády besedy s pracovníky SSL OkÚ v Jeseníku, Správy CHKO Jeseníky, Českého geologického ústavu, pracoviště Jeseník, ekologického hnutí Přátelé Jeseníků - Sojka a Lesů ČR, s. p., Lesní správy Jeseník.

Brigády se zúčastnilo celkem 26 osob, závěrečného hodnocení pak 16 účastníků v složení 10 mužů (62,5 %) a 6 žen (37,5 %), studentů vysokých škol 11 (68,8 %), zaměstnanců 4 (25 %), podle profesí civilní služba, pracovník ostrahy, knihař, pracovník telekomunikací) a podnikatelů 1 (6,2 % z oboru stavebnictví). Všichni ochotně souhlasili s vyslovením svých názorů formou anonymního dotazníku, které, ač se jedná o početně malý vzorek, stojí za povšimnutí. Většina z respondentů pocházela z měst s více než 60 tis. obyvateli (13, 81,3 %), dále pak z měst 15-30 tis. obyvateli (2, 12,5 %) a zbytek z obcí do 5 tis. obyvatel (1, 6,2 %). K hodnocení dále uvedených odpovědí byla použita stupnice “1” až “5”, kde stupeň “1” znamená nejhorší a stupeň “5” nejlepší hodnocení. Stav životního prostředí v ČR zhodnotilo 31,2 % stupněm “2” a 68,8 % stupněm “3”, zatímco stav životního prostředí v oblasti uskutečněné brigády zhodnotilo stupněm “3” 31,2 %, stupněm “4” 56,3 % a stupněm “5” 12,5 % respondentů. Na konkrétní otázku hodnocení stavu lesů v ČR odpovědělo stupněm “2” 50 %, stupněm “3” 25 % a stupněm “4” 12,5 %. Odpověď “nevím” uvedlo 12,5 % dotazovaných. Na poznanou skutečnost, tj. hodnocení stavu lesů v oblasti uskutečněné brigády odpovědělo pak stupněm “3” 56,2 %, stupněm “4” 31,3 %, stupněm “5” 6,2 % a odpovědi “nevím” 6,3 %. Organizace brigády byla 50 % hodnocena stupněm “4” a 50 % stupněm “5”. Rovněž úroveň besed byla z 65,7 % hodnocena stupněm “4” a z 31,3 % stupněm “5”. Přístup zainteresovaných revírníků k životnímu prostředí hodnotilo stupněm “3” 6,2 %, stupněm “4” 31,3 %, stupněm “5” 50 % a 12,5 % dotazovaných tuto otázku nevyhodnotilo. K hodnocení lesnické odbornosti týchž revírníků se 43,7 % vyjádřilo odpovědí “nevím”, 6,3 % stupněm “4” a 50 % stupněm “5”; 87 % respondentů nedoznalo zásadních názorových rozporů mezi lesníky a ochránci přírody v oblasti vykonávané brigády. Pouze 12,5 % dotázaných se tento rozpor jeví a přičítají jej ekonomickému prostředí a odlišným názorům na ochranu lesa proti lýkožroutu smrkovému. O tom, že obdobné akce jsou v oblibě a že mají smysl dokazují odpovědi na poslední dvě otázky. Celkové vyznění brigády zhodnotilo 43,7 % stupněm “4” a 56,3 % stupněm “5”. Na otázku, zda by se měly obdobné akce každoročně opakovat odpovědělo “ano” plných 100 % dotazovaných.

Závěrem jen několik citací názorů účastníků brigády: “Byla navázána vzorná spolupráce”; “Brigáda mi dala hrozně moc zajímavých informací o lese a správě, jak to všechno funguje, co to dá práce a jaké to přináší problémy - o tom všem totiž obyčejný laik nemá tušení”; “Překvapil mě příjemně pozitivní přístup vás (lesníků, revírníků) k nám”; “Velmi oceňuji skutečnost, že Lesy ČR v Jeseníkách vyšly vstříc lidem, kteří mají opravdový zájem o přírodu a že mezi nimi existuje vzájemná komunikace a spolupráce”; “Pracovní náplň byla vybrána tak, abychom měli pocit, že jsme opravdu pomohli, každý viděl, že jeho práce má opravdu smysl”; “Neradi se s lesníky z Lesní správy Jeseník loučíme a rádi se do jejich lesů budeme vracet”.

Jaromír Latner

VÝJIMKA MINISTERSTVA PRO STARÉ OCHRÁNCE JIZERSKÝCH HOR

Ministerstvo životního prostředí udělilo Starým ochráncům Jizerských hor výjimku na sběr semenáčků silně ohroženého a přísně chráněného tisu červeného v blízkosti Fojtky v lokalitě Pod dračí skalou. Tis červený (Taxus baccata) se velice problematicky reprodukuje, neboť pro vznik semenáčků je zapotřebí, aby byly splněny dvě podmínky. Blízko sebe musí růst samčí a samičí strom a pak musí semeno ještě projít trávicím ústrojím ptáků. V blízkosti přírodní památky Pod dračí skalou, kde je největší přirozený výskyt tisu červeného v Jizerských horách, nalezli Staří ochránci Jizerských hor za pomoci místních obyvatel další, nechráněnou lokalitu, v níž se pravidelně objevuje několik stovek semenáčků, které jsou ovšem každoročně likvidovány zvěří, takže nemají šanci přežít. A právě ty mohou nyní Staří ochránci Jizerských hor na základě výjimky Ministerstva životního prostředí sbírat. Tyto semenáčky zasadí ve vlastních bioškolkách, kde je dopěstují do stavu, kdy budou moci býti vysazeny zpět na vhodná stanoviště v rámci Jizerských hor. Ve vlastních bioškolkách pěstují Staří ochránci Jizerských hor nyní na 250 000 sazenic původních dřevin Jizerských hor přírodě blízkým způsobem, to znamená bez použití jakýchkoliv chemických přípravků. Všechny jsou určeny k pozdější výsadbě do vhodných lokalit v Jizerských horách. Výjimka udělená občanskému sdružení Staří ochránci Jizerských hor Ministerstvem životního prostředí dokazuje důvěru ministerstva k této neziskové organizaci, stejně jako důvěru Správy CHKO Jizerské hory, na základě jejíhož doporučení ministerstvo výjimku udělilo.

Kontakt, další informace a materiály:
Dan Sobotka, tel.: 0603/804 997, 048/462 186

LESNÍ NAUČNÁ STEZKA V HARCOVĚ

Občanské sdružení Staří ochránci Jizerských hor otevřelo 22. září 1999 pro veřejnost Lesní naučnou stezku Harcov. Stezka je určena především základním a středním školám, ale i širší veřejnosti. Návštěvníkům přibližuje les a lesní hospodaření v harcovském polesí v Jizerských horách. Trasa je dlouhá 2,75 km a obsahuje celkem 11 zastavení. Text na naučných tabulích byl konzultován s odborníky ze Správy CHKO Jizerské hory, s. p. Lesy ČR a ze Severočeského muzea v Liberci. V případě zájmu veřejnosti absolvovat trasu s průvodcem je možné se obrátit na telefon 048/462 186, od října pak 048/275 1195. V zimě je naučná stezka mimo provoz. Naučná stezka vede místy, kudy na jaře letošního roku postupně prošlo téměř 500 dětí se svými vyučujícími do malých lesních školek SOJH. Přilákaly je sem exkurze a praktická činnost na záhoncích, probíhající zpravidla v rámci výuky přírodopisu, pěstitelských prací či ekologické výchovy. Není bez významu, že v těchto školkách děti pomáhaly při pěstování ohrožených druhů dřevin (např. jedle, jilmy, tisy), které se již začínají vysazovat do jizerskohorských lesů. Aktivní spolupracovníky vítá občanské sdružení Staří ochránci Jizerských hor neustále - mohou se uplatnit nejen v terénu, ale také na poli ekologické výchovy a práce s veřejností.

Kontakt, další informace a materiály: Dan Sobotka,
tel.: 0603/804 997, 048/462 186

TRADICE V MYSLIVOSTI

V Lázních pod Zvičinou se dne 1. října sešli účastníci pátého semináře Tradice v myslivosti, který uspořádal Řád sv. Huberta za podpory Ministerstva zemědělství a s. p. Lesy ČR. Po úvodním slovu velmistra Řádu RNDr. Štycha byly na semináři předneseny referáty o světcích s mysliveckými atributy, o biskupovi Janu Rudolfovi hr. Sporckovi, o medailích, které dal razit F. A. hr. Sporck a o spolupráci F. A. hr. Sporcka s nejvýznamnějším sochařem baroka M. B. Braunem. Další přednášky se zabývaly historickým vývojem doby lovu a hájení zvěře a vztahy mezi myslivostí a ochranou přírody. Odpolední program byl věnován lovecké hudbě, zejména vzniku árie sv. Huberta a árie Bon repos. Na to navázalo matiné o loveckém rohu a lovecké hudbě od 17. do 19. století s ukázkami troubenými na lesnice.

Druhý den, 2. října, byla ve 12,30 hod. zahájena v Kuksu, který je sídlem Řádu, 7. svatohubertská slavnost s programem pro širokou veřejnost, která zahrnovala ukázky drezúry koní, hubertskou jízdu, ukázky plemen loveckých psů s předváděním výcviku, ukázky sokolnického lovu s bohatou expozicí loveckých dravců, národní soutěž ve vábení jelenů a střelbu ku ptáku. V kostele Nejsvětější Trojice současně probíhaly koncerty na varhany a pěvecká představení. Všechny ukázky byly provázeny loveckými fanfárami a loveckou hudbou.

V prostorách hospitalu mohli účastníci slavnosti shlédnout výstavu historických loveckých zbraní, ale i prodejní stánky uměleckých řemesel, jako zlatých mysliveckých šperků, grafiky, rytin a řezeb do paroží, dále mysliveckých potřeb, jako výrobků z kůže, vábniček, nožířských výrobků, expozice firem Frankonia, Kettner a Velveta, prodej mysliveckých knih, módní přehlídky apod.

V 18. hod. sloužil královéhradecký biskup Dominik Duka v místním kostele troubenou svatohubertskou mši. Slavnost byla zakončena velkolepým ohňostrojem. K úspěchu akce přispělo krásné počasí, které na slavnost přilákalo přes 4000 účastníků.

Stojí za zmínku, že členové Řádu budou tvořit čestný doprovod vánočnímu stromu, který Česká republika věnuje letos papeži do Vatikánu. K této příležitosti byla zkomponována slavnostní svatohubertská mše pro 10 trubačů, která bude poprvé předvedena při této příležitosti ve svatopetrském chrámu ve Vatikánu.

KONFERENCE "PROBLEMATIKA CHOVU A CHOROB ZVĚŘE"

Ústav chorob zvěře, ryb a včel Fakulty veterinární hygieny a ekologie při Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno uspořádal ve dnech 13.-14. 10. 1999 konferenci “Problematika chovu a chorob zvěře”. Přibližně 80 účastníků vyslechlo ve dvou dnech 24 příspěvků a mělo možnost seznámit se se třemi vystavenými postery. Přednesené referáty i písemná znění posterů obsahuje sborník z konference.

Referáty:

Zvěř jako objekt veterinární péče (F. Fejfar),

Nakažlivé kulhání mufloní zvěře - oblast chovu Zaječiny (F. Doleček),

Parazitózy a některé další faktory negativně působící na chov prasete divokého v oboře (J. Nápravník, K. Koudela, J. Vacek, M. Vítek),

Zkušenosti s aplikací antiparazitárních přípravků u spárkaté zvěře v ČR (B. Ševčík, J. Straková),

Současné rozšíření nosohltanové a podkožní střečkovitosti srnčí zvěře v ČR a problematika jeho objektivního odhadu (D. Vaca),

Vakcinační kmeny používané při orální imunizaci lišek proti vzteklině (V. Vrzal, O. Matouch),

Zdravotní problematika kamzíků v Lužických horách (J. Kučera, O. Buršík),

Právní aspekty ochrany zvěře (V. Večerek, J. Dousek, E. Večerková),

Ochrana zvěře v aspektu odborného veterinárního dozoru (V. Večerek, J. Dousek, A. Kozák, O. Valcl),

Praktické zkušenosti z ochrany zvěře podle zákona na ochranu zvířat proti týrání (J. Dousek, V. Večerek),

Škody zvěří z pohledu legislativy (F. Zabloudil, P. Novák),

Trendy a perspektivy monitoringu poľovnej zveri (I. Breyl),

Cudzorode látky v orgánoch a tkanivách kamzíka na Slovensku (J. Ciberej),

Strečkovitosť - súčastná hrozba raticovej zveri (J. Čurlík, J. Ciberej, J. Miško),

Účinnost ivermektinu proti střečkovitosti srnčí zvěře v celookresním podání (okr. Jičín) (J. Lamka, P. Rejsek, L. Ducháček),

Srna s mimořádnou parukou - dokumentace případu (J. Lamka),

Výsledky dlouhodobého používání přípravku Cermix u černé zvěře (V. Labaj, L. Labaj), Priebeh epizoócie fascioloidózy (Fascioloides magna) u cervidov v Podunajskej oblasti v období rokov 1988-1998 (D. Rajský, J. Sokol, J. Miško),

Příspěvek k objasnění zdrojů a vektorů Francisella tularensis v přírodě (B. Treml, Z. Hubálek, J. Halouzka, Z. Juřicová, M. Huňády, V. Janík),

Výskyt protilátek proti leptospirózám u lovné zvěře a škodné (F. Treml),

Význam lovné zvěře jako rezervoárů a šiřitelů mykobakteriálních infekcí (K. Hejlíček, F. Treml),

Experimentální toxoplazmóza u lovné pernaté zvěře (K. Sedlák, I. Literák, F. Vitula),

Experimentální toxoplazmóza u zajíce polního (Lepus europaeus) (K. Sedlák, I. Literák, M. Faldyna, J. Benák, F. Vitula),

Testování rodenticidních přípravků ve vztahu k možnému ohrožení lovné pernaté zvěře (M. Beklová, J. Pikula, F. Vitula),

Hematologický a biochemický profil krevní plazmy pernaté zvěře (F. Vitula, E. Straková, P. Suchý),

Úplné vyléčení střelného poranění hrudníku a plic u jelena (V. Labaj, L. Labaj).

Postery:

Parazitózy u prasete divokého z oblasti Šumavy (P. Menclová, D. Lukešová),

Prirodzená reintrodukcia bobra vodného (Castor fiber) v oblasti Vodného diela Gabčíkovo (D. Rajský, I. Mračko, I. Ferenčík),

Souhrn výsledků parazitologického průzkumu u některých druhů vodních ptáků v okolí Novomlýnských nádrží (Š. Straková).

Redakce

CENA JOSEFA VAVROUŠKA ZA ROK 1998

Komise se po rozpravě jednomyslně usnesla udělit Cenu Josefa Vavrouška za rok 1998 profesorce Haně Librové za dlouhodobé zkoumání hodnotových předpokladů, které vedou k harmonickému soužití člověka s přírodou a k plnohodnotné lidské existenci, jež by nebyla žita na úkor přírody. Vrcholem tohoto úsilí bylo založení katedry a oboru Humanitní environmentalistika, v nichž Hana Librová šťastně propojila přírodovědnou a společenskovědní odbornost ve své pedagogické i praktické, zejména osvětové činnosti.

Laudatio při udělení ceny 26. září 1999, Národní divadlo

Vážené dámy a pánové, vážení přátelé a kolegové!

Porota, která tento rok již potřetí vybírala z navržených kandidátů nositele Ceny Josefa Vavrouška, stála již tradičně před úvahou: má být cena udělena za dlouhodobé úsilí a práci, nebo za významný čin a výsledek? Porota vyřešila své dilema velmi elegantně: udělila cenu za rok 1998 profesorce Haně Librové. Paní profesorka totiž ve své celoživotní práci spojuje specializované vzdělání a vědeckou činnost přírodovědnou s odborností a výzkumnou činností společenského vědce. Málokdo dokáže spojit tak šťastně obě tyto roviny a vtělit je dokonce do své pedagogické a osvětové činnosti. Paní profesorce se to podařilo. Založení katedry a magisterského studijního oboru Humanitní environmentalistika patří podle mého názoru, ale i podle mínění poroty k nejvýznamnějším činům poslední doby na českých a moravských vysokých školách. Myslím, že systematické studium společenského rozměru trvalé udržitelnosti bude mít opravdu rozhodující význam pro naši společnou budoucnost. Paní profesorka je přísná, jako je na nás přísná budoucnost; a dává svým studentům s laskavostí a trpělivostí tolik lásky ke krajině i k nim samým, kolik jen dokáže dát zelený, pestrý a přitom udržitelný svět.

Paní profesorce Haně Librové proto cena náleží vlastně dvakrát: za dlouhodobou práci i za nejvýznamnější čin roku. Proto také nadvakrát skončím: trošku Masarykově universitě závidím Humanitní environmentalistiku - a hodně, hodně blahopřeji paní profesorce Librové.

Ivan Rynda

BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA V ROCE 2000 BUDE O LESE

Mistr slova Karel Čapek, autor divadelní hry Ze života hmyzu, by možná řekl, že les je veliké divadlo, kde se v mechu pod listem kapradiny odehrávají netušená dramata známá i z “člověčího” světa boje o samičku, potravu, území, vládu. Plejáda rostlinných a živočišných druhů, hub a bakterií v propletených symbiotických a antagonistických vztazích tu na relativně malém území žije, spolupracuje i válčí, poslušna základních instinktů a zákona zachování druhu. Vnímavý pozorovatel tak může při pobytu v lese odkrýt celé příběhy - milostné romance, dobrodružství i krvavé horory, do nichž člověk zasahuje svou přítomností a činností.

A právě ekosystému lesa s jeho funkcemi hydrologickou, protierozní, hospodářskou i rekreační je zasvěcen již 34. ročník Biologické olympiády 1999/2000 v kategoriích C a D pro žáky 2. stupně základních škol. Soutěžící pomýšlející na nejvyšší mety bude muset uspět v poznávání základních druhů lesních organismů a stop jejich přítomnosti v lese. Bude si muset osvojit základy etologie a ekologie a neobejde se bez povědomí o ochraně a využití lesa včetně myslivosti.

Pro středoškoláky je v rámci Biologické olympiády vyhlášeno téma Ekosystémy střední Evropy. Nejde ani tak o seznámení s organismy žijícími v rozmanitých biotopech, jako spíš o jejich začlenění a roli v těchto prostředích, a tím o celkový způsob fungování biotopů jako takových.

Biologická olympiáda je předmětová soutěž s mezinárodní nadstavbou, vyhlašovaná každoročně Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Na všech úrovních se jí pravidelně účastní kolem 20 tis. žáků a studentů, motivovaných mj. možnou nominací na Mezinárodní biologickou olympiádu. Její 10. ročník se letos o prázdninách konal ve švédském univerzitním městě Uppsala. Naši nejúspěšnější zástupci (Martin Kostka z gymnázia v Pelhřimově a Přemysl Falt z gymnázia ve Žďáru nad Sázavou) z konkurence soutěžících 36 zemí přivezli domů stříbrné medaile. Prvně jmenovanému přitom scházely pouhé dva body ke zlatu. Také celková bilance dosavadních 10. ročníků MBiO vyznívá pro české barvy více než lichotivě: 10 zlatých, 11 stříbrných a 11 bronzových medailí.

Bližší informace o Biologické olympiádě lze získat na adrese:
Institut dětí a mládeže MŠMT - Talentcentrum,
Sámova 3, Praha 10, PSČ 101 00, tel.: 02/7174 7162;
fax: 02/7174 6923;
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-div-

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.