ATRO PŘEJÍMKA DŘEVA

Ing. Radim Černín

Dovoluji si reagovat na článek “Váhová přejímka dřeva” uveřejněný v LP 10/99. V části věnované ATRO přejímce se, podle mého názoru, autor dopustil několika nepřesností. Ty vyplývají pravděpodobně z malých zkušeností s tímto druhem přejímky a získáváním informací převážně z autorovi dostupné literatury.

Ve firmě Kronospan CR v Jihlavě (bývalé Jihlavské dřevařské závody) se ATRO přejímka používá téměř 3 roky (!), tj. od začátku roku 1997. Touto metodou se přejímají vlákninové sortimenty a pilařské odřezy. V loňském roce bylo takto přejato cca 300 tis. m3 (asi 30 % veškeré suroviny). Rozebírat zde přejímku do detailů nelze, dovolím si tedy učinit pouze několik poznámek.

1. Jako hmotnost vzorku pro stanovení podílu sušiny uvádí autor hodnotu 4,0-5,0 g. V dostupné literatuře (“Rakouské uzance v obchodu s dřívím” - 1995, “Technische und organisatorische Regelungen bei der Werkseingangsvermessung von Industrieholz auf der Basis der atro-Masse-Ermittlung” - Ministerium für Ernährung, Landwirtschaft und Forsten) se ale setkáváme s hodnotou minimálně 100 g, což je více než podstatný rozdíl. V Kronospanu se hmotnost vzorku pohybuje mezi 100-150 g.

2. Dále pak autor píše: “z rozdílu vah se určí sušina vzorku”. Z rozdílu vah se neurčí sušina, ale hmotnost vody, která se při sušení odpařila.

3. Autor: “Obsah sušiny se udává s přesností na 2 desetinná čísla vypočítá se jako podíl hmotnosti vzorku před a po vysušení.” Je tomu samozřejmě přesně naopak. Způsobem, který autor uvádí, bychom dostali číslo větší než 1, což je nesmysl. S přesností na 2 desetinná souhlasím, pokud ovšem vyjadřujeme podíl sušiny v %, např. 58,36 %, což z textu jasné není.

4. Autor: “Hmotnost sušiny v dodávce se vypočítá ze součinu hmotnosti zásilky a obsahu sušiny, který se dělí stovkou.” Dělení stovkou použijeme pouze při procentickém vyjádření obsahu sušiny, což opět z textu nevyplývá, i když to tak autor pravděpodobně myslel a je to i logické.

Zkušenosti s tímto způsobem přejímky jsou kladné. Za předpokladu dodržení všech zásad je tato metoda objektivní a nezvýhodňuje ani jednu ze zúčastněných stran. Odstraňuje rovněž nevýhody při sezónním kolísání vlhkosti dřevní hmoty. Od zavedení ATRO přejímky se, mimo jiné, zlepšilo vytěžování dopravních prostředků ze strany dodavatelů a tím i k poklesu dopravních nákladů. Určitou nevýhodou pak může být počáteční nejistota ze strany nových dodavatelů, protože dopředu přesně neví, kolik peněz za konkrétní dodávku dostanou a rovněž obava ze selhání lidského faktoru, ať už úmyslného či nechtěného. Současný počet dodavatelů a přejímané množství ovšem svědčí o tom, že jsme počáteční potíže překonali a spolupráce s dodavateli je v podstatě bezproblémová.

Na závěr bych chtěl dodat, že vítám jakékoli komentáře a postřehy všech, kteří s ATRO přejímkou mají zkušenosti jako dodavatelé nebo odběratelé.

Ing. Radim Černín, vedoucí nákupu dřevní hmoty,
Kronospan CR, Na hranici 6, 587 04 Jihlava, tel.: 066/712 4122

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.