LESY ČESKÉ REPUBLIKY, s. p., A VEŘEJNOST

Ing. Jan Duha - ředitelství s.p. Lesy ČR, Hradec Králové

Lesní hospodářství je lidská činnost, která má svůj přirozený prostor na venkově. Venkovský člověk byl v minulosti s lesem svázán různými vztahy. Mohl les vlastnit, být v lese zaměstnán, většinou však byl odběratelem dřeva. Dřevo byla tehdy velmi rozšířená surovina s širokým uplatněním v mnohých odvětvích lidské činnosti. Jako palivo byla využívána prakticky ve všech domácnostech. Venkovské obyvatelstvo navíc v lese hledalo doplněk obživy v podobě lesních plodů a hub. Vztah venkovských lidí k lesu a odbornému personálu, který les obhospodařoval, byl naprosto přirozený. Lidé ovládali lesní práce a ve velké většině se k lesu chovali velice šetrně. Jako výjimku je třeba jmenovat pytláky a zloděje dřeva. I ti však podle mého názoru jednali způsobem “bližším přírodě” než ti dnešní. Městské obyvatelstvo se rozvojem průmyslu a tudíž i změnou stylu života zvolna vzdalovalo venkovu. Bohatší lidé trávili určitou část svého volného času v přírodě, jak se tehdy říkalo, na letním bytě. Jejich vztah k lesu byl pochopitelně odlišný, jednoznačně preferující rekreační funkce lesa.

V lese
Daleko v lese, u malé studánky,
tam svůj domov mají čiperní mravenci.
Mraveniště velké, pod jedlí v něm bydlí.
Je tam někde Ferda? Nebo snad brouk Pytlík?
Kukačka tam kuká, veverky se smějí,
schovaly si šišku, nikdo nenajde ji.
Pan hajný tu chodí, na vše pozor dává,
borůvky už zrají, zelená se tráva

Básnička Petra Kubného (11 let) z Č. Budějovic ze soutěže “Slož básničku o lese”, kterou pořádaly Lesy ČR, s. p.

ZMĚNY VE VYUŽÍVÁNÍ LESŮ

S nástupem 20. století, především po vzniku ČSR se mezi městskými lidmi rozvinula další aktivita, rekreační turistika a vzniká trampské hnutí. Mnoho městských dětí se stalo členy skautských oddílů. Převážně mladí lidé z nižších a středních společenských vrstev vyjížděli z měst do přírody. Zakládali v lesním prostředí trampské osady, kde se bavili a sportovali. Pod vlivem skautingu se chovali k přírodě ohleduplně a neměli velké nároky na zásahy do lesa.

Poválečné období přineslo politické a z nich plynoucí majetkové změny. Postupně byly zestátněny téměř všechny lesy, průmyslová politika způsobila odliv venkovských lidí do měst. Jednoznačné preference těžkého a energetického průmyslu a rozvoj využívání umělých hmot vedlo k tomu, že ekonomický význam lesnictví klesal. Postupně se mění využití volného času městského obyvatelstva. Vzniká masově organizovaná rekreace ROH, soustředěná do hlavních rekreačních center, postupně se rozvíjí podniková rekreace, založená na rekonstrukci většinou klasických venkovských objektů, pro děti se budují velké pionýrské tábory. Lidem se na velkých sídlištích stýskalo po přírodě a kdo mohl, koupil na vesnici chalupu, nebo postavil chatu v nějaké chatové osadě. Velké množství lidí náhle přichází z měst do lesů za odpočinkem. Jsou to však lidé, kteří k přírodě a k lesu většinou nemají potřebný vztah. Vyžadují plnění rekreačních funkcí lesa za každou cenu. Ze strany státní správy se tomuto tlaku nečelilo. Pouze akce Duben - měsíc lesů měla lidem připomenout význam lesa pro společnost. Jako každá kampaň se i tato akce postupně zprofanovala.

Po roce 1989 se opět změnila politická situace, následovaly majetkové změny a transformace podniků Státních lesů přinesla vznik Lesů České republiky, s. p. Jak vnímala veřejnost nově vzniklý státní podnik? Část veřejnosti v postavení oprávněných osob viděla v LČR, s. p., povinnou osobu. Část veřejnosti byla ovlivněna tehdy obecným odsuzováním státního podnikání a hleděla na náš podnik s nedůvěrou, část hlavně odborné veřejnosti nesouhlasila se způsobem transformace v lesním hospodářství. Nutno dodat, že v poměru k celkovému počtu obyvatel ČR se o LČR, s. p., zajímala aktivně jen velmi malá část lidí, která však měla dobrý přístup k médiím, což její sílu násobilo.

Považoval jsem za nutné uvést na začátku mého článku několik myšlenek, kterými jsem se pokusil bez nároku na úplnost popisu vývoje vztahu veřejnosti k lesu naznačit, proč se musíme věnovat veřejnosti.

LESNICKÁ OSVĚTA

Lesy ČR, s. p., se od svého vzniku rozhodly vystupovat na veřejnosti jako moderní podnik, který chápe specifické postavení státního podniku v podmínkách tržní ekonomiky. V Lesnické politice vydané v roce 1996 je zakotven úkol osvětově působit na veřejnost s cílem zvýšit znalost občanů o lesích a o LČR, s. p. Jako rozhodující cílová skupina byla vybrána právě nelesnická veřejnost. Podnik se rozhodl jí o své činnosti pravidelně různými formami informovat. Jedná se především o pravidelně vydávanou Výroční zprávu, informace prostřednictvím médií, vydávání vlastního měsíčníku pro lesníky a příznivce lesa, o účast na výstavách a veletrzích. Všechny tyto aktivity LČR, s. p., každoročně naplňuje. Dalším významným krokem ve vztahu k veřejnosti je schválení materiálu Program 2000, Zajištění cílů veřejného zájmu u LČR, s. p., který vstoupil v platnost v letošním roce. Čtenáři měli možnost se s programem seznámit v LP 7/1999. Rád bych seznámil čtenáře s výsledky dosavadní práce LČR, s. p., se třemi cílovými skupinami veřejnosti. Jsou to především děti a mládež, organizace ochránců přírody a turisté.

Děti a mládež

Děti a mládež považujeme za rozhodující cílovou skupinu. Vycházíme z pravdy, která platí i v pěstování lesa. Výchova přinese nejlepší výsledky, zahájíme-li ji v mladém věku. Od roku 1995 jsme hledali nejefektivnější způsob působení na děti a mládež. Předem jsme zavrhli myšlenku, že vše zvládneme vlastními silami. Proto jsme hledali “strategické partnery”. Jejich předností mělo být úspěšné zvládání ekologické výchovy mládeže a schopnost rozšířit její programy o projekt lesnické osvěty. Podařilo se nám navázat spolupráci se Sdružením Pavučina, které sdružuje centra ekologické výchovy. V Pavučině se sdružuje 14 středisek ekologické výchovy, které pokrývají víceméně pravidelně území ČR. V prvním roce naší spolupráce s Pavučinou jsme pomohli při redakčních úpravách a vydání publikace “Lesní čarování II”, která slouží pro seznámení dětí se životem v lese. Finančně podporujeme programy, jimiž střediska ekologické výchovy vysvětlují lesnickou problematiku. Existují vzájemné kontakty mezi jednotlivými středisky a personálem organizačních jednotek LČR, s. p. Zde připomenu dlouhodobou spolupráci LS Jihlava s centrem ekologické výchovy Chaloupky. Na Chaloupkách byla letos na jaře otevřena společně vybudovaná lesnická naučná stezka.

Pavučina se zaměřuje především na mimoškolní činnost dětí. K rozšíření informací o lese, které mohou posloužit učitelům přírodopisu na základních školách slouží pracovní listy, jejichž vydání připravujeme spolu s ekologickým sdružením Tereza. Do konce prvního čtvrtletí roku 2000 bude ve vybraných školách odzkoušeno 10 pracovních listů, které po zapracování připomínek učitelů vyjdou jako materiály pro učitele a žáky zhruba tisíce škol v celé republice. Počítá se i s aktivní účastí našeho personálu při využívání těchto pracovních listů. Především půjde o praktické vysvětlení přímo v lesních porostech.

Uvědomujeme si, že postupně poroste aktivní účast personálu zejména z našich lesních správ a lesních závodů při vzdělávacích a osvětových akcích mezi dětmi a mládeží. Na to musí být obě strany, škola i LČR, s. p., připraveny. Pro zjištění zájmu škol a pro ověření našich schopností jsme na podzim roku 1998 oslovili většinu základních škol a část středních škol východočeského regionu a položili jim otázku, zda mají zájem o spolupráci a nabídli jsme různé formy (vycházky, besedy, přednášky). Obdrželi jsme 81 kladných odpovědí. Do konce září 1999 se uskutečnilo na pěti LS 43 vycházek za účasti pracovníků LČR, s. p. Nejednalo se o malou práci. Například LS Hořice uskutečnila 21 vycházek pro děti základních škol.

Za výhodnou formu oslovení dětí považujeme přípravu dětských soutěží na výstavách, které pravidelně obesíláme. Po loňských zkušenostech jsme pro rok 1999 připravili soutěž “Slož básničku o lese” (věk 10-15 let) a soutěž “Nakreslete les, jak ho máte rádi” (věk do 10 let). Děti, které se rozhodly soutěžit, dostaly papír a tužku, či pastelky a složily básničku, která musela obsahovat nejméně tři slova z nabídky devíti slov z lesnické terminologie, nebo nakreslily obrázek lesa na rub papíru. Na lícové části bylo poučení o pravidlech soutěže. Každá kategorie byla vylosována a první tři z každé kategorie obdrží věcné ceny. Za svůj výkon obdržely děti malou pozornost přímo na výstavě. Na výstavě Země živitelka se zúčastnilo soutěže 187 dětí. Ve stánku LČR, s. p., který byl instalován u příležitosti dřevorubecké soutěže Šumavský pohár soutěžilo dokonce na 500 dětí.

Organizace ochránců přírody

K zahájení dialogu mezi ochránci přírody a lesníky od LČR, s. p. poslouží smlouva uzavřená počátkem roku mezi ČSOP a LČR, s. p. Předmětem smlouvy je spolupráce LČR, s. p. a ČSOP v oblasti ochrany přírody a životního prostředí. Obsahem každoročně zpracovávaných příloh je podpora konkrétních společných projektů, jimiž realizují členové organizací ČSOP svoje aktivity způsobem, který podporuje trvale udržitelné hospodaření v lesích spravovaných naším podnikem. Pro letošní rok byly vybrány programy biodiverzita, podpora sítě stanic pro zraněné a handicapované živočichy a programy osvěty dětí i dospělé populace. Bude rovněž zahájena tradice setkání zástupců obou smluvních partnerů, jejichž cílem bude hledat společná řešení významných problémů, které se vyskytnou v ochraně životního prostředí. Vedle ČSOP, který považujeme za zavedenou dobrovolnou organizaci s velkou členskou základnou, se LČR, s. p., nevyhýbají komunikaci s ekologickými aktivitami typu Hnutí DUHA. Vedle diskusí se členy hnutí na jejich letních táborech jsme od roku 1998 společně zorganizovali pracovně osvětové pobyty členů Hnutí DUHA, případně jejich sympatizantů. Na lesních správách Jeseník a Město Albrechtice proběhl letos již druhý ročník letních setkání, jejichž obsahem je praktické poznání činností směřujících k vypěstování smíšených porostů (vyhledávání a ochrana jednotlivých semenáčků jedle, individuální ochrana vtroušených listnáčů), účastníci pobytu asanují erozní rýhy po povodních a nenásilnou formou poznávají práci lidí, o nichž byli často zkresleně informováni. Obě strany hodnotí proběhlé akce pozitivně a uvažuje se o jejich rozšíření do dalších lokalit.

Turisté

Lesy jsou rovněž dominantním prostorem pro turistiku. Ve snaze vytvořit systém vztahů mezi LČR, s. p., a Klubem českých turistů (KČT) jsme koncem roku 1998 uzavřeli smlouvu s KČT. Smlouva vymezuje postupy při značení nových tras turistických cest, upravuje režim změn těchto tras a v neposlední řadě počítá s osvětovým působením na turistický dorost.

ZÁVĚR

Rozsah vymezený pro článek v Lesnické práci nedovoluje rozvádět jednotlivé akce, jimiž oslovují LČR, s. p., veřejnost, do podrobností. Záměrně jeho obsahem nebyla reklamně osvětová kampaň LČR, s. p., která letos vstoupila do třetího ročníku. S jejím obsahem se mohou čtenáři seznámit při sledování víkendových příloh deníků, Květů, Vlasty, Chalupáře, Střechy nad hlavou nebo při sledování televize. Vybudovat vztah mezi podnikem a veřejností je práce náročná na čas i na peníze. Chceme-li, aby veřejnost respektovala LČR, s. p., jako dobrého správce státního lesního majetku, je to práce naprosto nezbytná.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.