AKTUALITY Z DOMOVA

NA SLŠ TRUTNOV SE ZRODILA NOVÁ TRADICE

V roce 1999 uplynulo 50 let od prvních maturit na tehdejší Státní vyšší lesnické škole Trutnov (červen 1949). Při této příležitosti současné ředitelství Střední lesnické školy a Vyšší odborné školy lesnické Trutnov pozvalo všechny žijící absolventy školy maturitních ročníků 1949 až 1953 na slavnostní předání maturitních vysvědčení 42 novopečeným maturantům SLŠ Trutnov maturitních ročníků 1999. A tak už od čtvrtka do soboty 3.-5. června 1999 se sjelo na 80 absolventů - veteránů, kteří při dojemné slavnosti jako zástupci nejstarší absolventské generace generaci nejmladší osobně předávali maturitní vysvědčení čerstvým absolventům a absolventkám SLŠ 1999. Na oplátku jejich sedmdesátiletí kolegové od nich obdrželi rudý karafiát. Při této příležitosti škola vydala v nákladu pouhých 200 kusů pamětní medaile, jejíž výtvarné řešení navrhl ředitel školy RNDr. Josef Štych, velmistr Řádu Svatého Huberta; ražbu provedla firma Kronika Jablonec nad Nisou dne 3. června 1999. Popis pamětní medaile k 50. výročí první maturity 1949-1999: 30 mm, leštěná mosaz, averz: nápis Střední lesnická škola Trutnov a budova školy, reverz: nápis 50. výročí prvních maturit 1949-1999, současný znak školy: ve štítu hlava jelena se smrkovými větévkami a vkopomovaným nápisem Trutnov a mezi parohy nápis SLŠ do svatohubertského kříže.

Autorem původního znaku školy z roku 1965 je akademický malíř Jiří Škopek z Jaroměře. Mince je vložena do průsvitné fólie a zasunuta do ozdobné karty s barevným vyobrazením budovy SLŠ Trutnov a na 2. straně je otištěn Seznam prvních maturantů (72) včetně jména prvního ředitele školy ing. Vladimíra Hendrycha a prvních třídních profesorů: dr. ing. Jaroslava Řeháka, CSc., ing. Josefa Podivína a ing. Ladislava Kyzlíka. Uvedeni jsou i ti absolventi a maturanti, kteří byli po únoru 1948 vyloučeni ze studia za aktivní účast na protestní protikomunistické demonstraci na náměstí v Trutnově v únoru 1948, kdy se statečně vzepřeli nastupující komunistické totalitě jako jedni z mála škol v republice. Škola je po listopadu 1989 za ředitele ing. J. Sixty plně politicky i studijně rehabilitovala a posléze jim polistopadová pedagogická rada SLŠ Trutnov přiznala status maturanta SLŠ Trutnov.

Současné ředitelství školy absolventům - veteránům zajistilo nocleh, oběd a ve spolupráci s organizačním výborem se uskutečnilo srdečné setkání žijících absolventů maturitních ročníků 1949-1953 v restauraci No 1 proti budově České pošty v Trutnově. U příležitosti setkání vydali absolventi ve spolupráci ZIS VTEI SLŠ Trutnov zvláštní jubilejní číslo školního časopisu Facír, který před 52 lety v dubnu 1947 založili právě tito první studenti. Do památečního Facíra přispěli někteří žijící absolventi i manželky už zesnulých absolventů. Časopis vychází po 52 letech po četných peripetiích na škole dosud.

Podle ohlasu přítomných letošní slavnost předávání maturitních vysvědčení (pořádané ostatně od roku 1972 dosud), nyní ve vyzdobené aule nového rekonstruovaného Domova mládeže Lužická, získala jen a jen na lesku a větší slavnostnosti díky připomenutí dlouholeté tradice lesnického školství v podkrkonošském okresním městě Trutnov. Slavnosti se zúčastnila řada významných hostů. Za všechny připomenu účast ing. Jaromíra Vašíčka, CSc., vrchního ředitele sekce lesního hospodářství Ministerstva zemědělství ČR, předsedy redakční rady časopisu Lesnická práce, absolventa školy; dále ing. Jana Bolehovského, ředitele Školského úřadu Trutnov, ing. Horynové, zástupkyně starosty města Trutnova a řady představitelů, ředitelů lesnických organizací z celého regionu, i přítomností prvních absolventů - veteránů byla důstojně připomenuta 54letá kontinuita lesnického školství v Trutnově.

PhDr. Jiří Uhlíř, řádný člen Obce spisovatelů

KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY SE CVIČNĚ PŘEMĚŘUJE

Od roku 1990 probíhá každým rokem v okolí Kostelce n. Č. l. zajímavá týdenní praxe budoucích lesních inženýrů, na kterou navazuje stejně dlouhá praxe budoucích absolventů oboru krajinného inženýrství a ekologie. Studentům z České zemědělské univerzity, kteří za Kostelcem n. Č. l. zaměřovali stanovené lokality, za několik týdnů poté skončil studijní program 2. ročníku včetně zkoušky z tohoto předmětu. “Geodézie se na LF ČZU přednáší a cvičí ve 2. ročníku dva semestry. Je docela zajímavé sledovat, jak do tohoto oboru studenti pomalu pronikají. Přestože o něm většina studentů na podzim loňského roku nic nevěděla, po praxi již dokáže vyhodnotit polohopisný a výškopisný plán a vlastními silami udělat všechny potřebné polní a kancelářské zeměměřičské práce. Na vybraných územích na okraji města výškově i polohově přeměří nadneseně řečeno každou hroudu,” řekl nám ke geodetickému cvičení odborný asistent ČZU ing. Lubomír Chamout, který zde celou zeměměřičskou praxi společně se svými kolegy řídí.

“Geodetická praxe v Kostelci n. Č. l. je skvělá, neboť teprve tady jsem si uvědomil, co dělá zeměměřič a jak jednotlivé práce na sebe navazují. S vytvořeným výškopisným a polohopisným plánem se doma rád pochlubím,” přečetli jsem si z jednoho anketního lístku vyplněného po skončené praxi téměř všemi studenty.

Pro studenty praktické cvičení začíná nejdříve volbou polygonových bodů, kterými musí zhustit zadané území. Využijí k tomu nivelační a polohopisné body stabilizované poblíž stanoveného území. Poté získají měřením vodorovných úhlů a vzdáleností potřebné hodnoty pro polygonový pořad. Následuje ještě nivelace a teprve po ní je každý bod určen výškově. Studenti, kteří ke každému vytyčenému bodu měřením získali souřadnice a nadmořskou výšku, pak z těchto údajů následně jinou metodou tachymetrií polohově i výškově přímo v terénu určí další podrobné body. Těch je už nepoměrně více, asi kolem 300-500. Podrobné body mohou celkem jednoduchým způsobem vynést na čtvrtku, označit je vypočítanou nadm. výškou a poté vyhodnotit vrstevnicový obraz lokality, kde předtím měřili. Studenti tyto práce prováděli s geodetickými přístroji, které jsou na škole od začátku 80. let. Jde o optické teodolity, nivelační přístroje a vynášecí pomůcky.

“V současné době v zeměměřičství šla technika velkými skoky kupředu. Profesionální zeměměřiči mají většinou totální stanice, které naměřené hodnoty v terénu zaznamenávají přímo na kartu. S tou pak zeměměřič nakrmí v kanceláři počítač a podrobné i polygonové body jim vytiskne plotr. Zatím je však zeměměřičské vybavení na budoucích pracovištích našich absolventů obdobné asi tomu, co máme na škole. Ovšem i tady se bude muset v rámci možností naší vysoké školy přístrojové vybavení doplnit moderní technikou. Podle zeměměřičského zákona mohou geodetické práce jako živnost vykonávat pouze absolventi speciálního pětiletého studia na stavebních fakultách ČVUT v Praze nebo VUT v Brně. Naši absolventi si však ze školy odnášejí základy, které prakticky využijí u budoucího zaměstnavatele pro drobné geodetické práce. Navíc, když budou složitější práce, ke kterým nebudou mít moderní nebo přesnější přístrojové vybavení, objednávat, budou vědět, co přesně požadovat. Za některé výsledky studentských prací vyhotovených v Kostelci n. Č. l. by se nemusel stydět ani profesionální zeměměřič,” podotkl nad studenty vyhotovenými plány ing. Lubomír Chamout.

Letos praxe už probíhala sedm kalendářních dnů, což proti předchozím 14 dnům bylo přeci jenom pro studenty kruté. Radikální snížení dnů praxe se proto neobešlo bez nočních směn, kdy se studenti lopotili s výpočty s vyhodnocováním plánů.

Ing. Petr Skála

PRO SILVA EUROPA - KONGRES 2000

V pořadí 3. kongres Pro silva (Besancon 1994, Appeldoorn 1997) proběhne v rámci světové výstavy EXPO 2000 v Hannoveru (SRN) ve dnech 2.-6. června 2000.

Program: 2. 6. registrace, zahájení; 3. 6. Přednášky na téma “Trvalost - historický vývoj, moderní dosah”; 4. 6. Exkurze do severoněmecké nížiny: od historického zničení lesa po přírodě blízký hospodářský les; 5. 6. Přednášky: Pro silva - pěstování lesa v evropském přírodním prostoru; 6. 6. Exkurze do severoněmecké hornatiny: od pasečného k nepasečnému hospodářskému lesu; 7. 6. Náštěva EXPO 2000. Přijetí ministrem, tisková konference. Celkové předpokládané náklady pro jednoho běžného účastníka činí 830 DM (vložné 150 DM, obě exkurze 100 DM, oběd 3. 6. a večeře 5. 6. celkem 80 DM, ubytování po pět nocí 500 DM). Mohou se však ještě v případě sponzorské podpory poněkud snížit. Bude k dispozici celkem 115 lůžek ve studentském domově po 30 DM osobu/noc. Náklady pro studenta jsou kalkulovány (bez společenského oběda a večeře) na 250 DM. Definitivní pozvánka bude pořadatelem rozeslána až na podzim a ta naléhavě doporučí zaslat závaznou přihlášku do 31. 12. 1999 vzhledem k omezené kapacitě hotelů, zejména levnějších (je předběžně rezervováno 700 lůžek) nebo ubytovacích zařízení. Světová výstava očekává 30 mil. návštěvníků. Proto evropský výbor Pro silva zveřejňuje některé skutečnosti již nyní, aby zájemci o účast měli v předstihu možnost cestu doma dobře naplánovat a v Hannoveru včas za přijatelných podmínek zajistit.

Pro silva bohemica - výkonný výbor

ANTIMYSLIVECKÉ STRÁNKY NA INTERNETU

Kdo z myslivců má trpělivost a zájem o osvětovou činnost mezi širokou veřejností navštěvující internet, může se realizovat na adrese http://anti-myslivost.mujweb.cz. Případné návštěvníky je však nutné upozornit, že se na těchto stránkách setkají zejména s negativními stanovisky na myslivce a myslivost (jak již vyplývá z názvu stránek), založenými na osobních zkušenostech autorů, kteří své příspěvky poskytli.

Redakce

PYTLÁCTVÍ LZE ŘEŠIT KONTROLOU V RESTAURACÍCH

Pytláctví je vážným a doposud nevyřešeným problémem. Uvažované zpřísnění legislativy proti organizovanému pytláctví je podle poslance zemědělského výboru parlamentu Jaroslava Pešána (ODS) “pouze dalším z případů, kdy kontrolní orgány nedokáží naplňovat normy dané již stávajícím zákonem, který nejsou schopny aplikovat”. Podle jeho názoru by celý problém odstranila důsledná kontrola dodacích listů v restauracích, které zvěřinu od pytláků

odebírají. Zde je podle poslance Pešána “černá díra”, kterou lze vyřešit dohodou zainteresovaných kontrolních orgánů - veterinářů, hygieniků a České obchodní inspekce. Poslanec Pešán uvádí, že podle zákona o potravinách a podle současně platných veterinárních a dalších norem je zcela zřejmé, jakou cestou musí projít každá surovina a potravina živočišného původu, než se dostane na talíř spotřebitele. Zákon přitom přesně stanoví, že do restaurací se může takové zboží dostat pouze tehdy, pokud je zkontrolováno veterinářem. Stávající praxe je přitom taková, že kontrolu restauračních zařízení provádějí hygienici, avšak pouze u finálních produktů. Kontrola stavu restauračních zařízení či kuchyní, která je rovněž v kompetenci hygieniků, původ zboží odhalit nemůže. “Nikdo ale nekontroluje dodací listy, což je, mimo jiné, povinnost”, tvrdí poslanec. Současná situace tak vyhovuje pytláckým gangům a živí poptávku i na straně odběratelů, protože nekontrolované dodávky jsou výnosným obchodním artiklem pro obě strany. “Jde o nejasné pochopení zákona v jednotlivých detailech. Zákon ale kontrolu umožňuje, jen se mezi sebou musí dohodnout šéfové příslušných institucí”, řekl poslanec Pešán.

V důsledku organizovaného obchodu se zvěřinou dochází ke zdravotnímu riziku pro konečného spotřebitele a k devastaci honiteb, ze kterých dodávaná zvěřina pochází.

Agrární noviny, 26. 7. 1999, redakce

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.