NOVÁ LESNICKÁ NAUČNÁ STEZKA VE VIMPERKU

Oto Lasák

Dne 27. října 2000 přijala naše redakce pozvání na slavnostní otevření nové, více než 13 km dlouhé, lesnické naučné stezky, umístěné v blízkosti Boubínského pralesa. Příkladnou spoluprácí několika institucí vznikla trasa s 30 naučnými tabulemi informujícími laickou i odbornou veřejnost o způsobech hospodaření v lesích. Stezka je jedním z dalších projektů realizovaných v rámci Programu 2000 - zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů České republiky, s. p.

ZASLOUŽENÁ POZORNOST HOSTŮ

Slavnostní otevření bylo spojeno se Dnem vzniku samostatného Československého státu. Přítomné hosty přivítali zástupci z řad realizátorů projektu ředitel školy Ing. Slavomil Brandtl - autor celé myšlenky, Ing. Stanislav Kolín - učitel odborných předmětů a autor odborných textů první části naučné stezky (oba z Integrované střední školy lesnické ve Vimperku) a výrobní náměstek Ing. František Štěrba a ekonom Ing. Jan Nouza z LČR s. p., LZ Boubín, autoři textů tabulí v druhé části stezky na území LZ Boubín.

Význam této akce zdůraznila přítomnost zástupců MZe - Ing. Martina Chytrého, ředitele odboru lesnické politiky a lesů ČR a Ing. Andrey Pondělíčkové, ředitelky odboru rozvoje lesního hospodářství, dále zástupců generálního ředitelství státního podniku Lesy České republiky - Ing. Jana Duhy, vedoucího odboru lesnické politiky, Ing. Mgr. Miloslava Zevla, ředitele LZ Boubín, Ing. Ivana Žlábka, ředitele CHKO a NP Šumava, Ing. Miroslava Kvasničky, starosty města Vimperka, Mgr. Pavla Fencla, ředitele školského úřadu Prachatice, Martina Polly, vedoucího lesního inspektorátu sousedního okresu ROHRBACH, Ing. Václava Marinky, z územního odboru MZe v Českých Budějovicích. Nechyběli ani zástupci médií z redakcí deníků Mladá fronta Dnes, Zemských novin, Deníků Bohemia, Blesku a časopisů Šumava a Lesnická práce.

VÝBĚR TRASY

Oblast Boubína patří k hojně turisticky navštěvovaným místům naší republiky. Hlavním zájmem turistů je Boubínský prales a Boubínské jezírko, případně vrchol Boubína. Oblast Boubína má však i další velmi malebné části. Proto se zrodila myšlenka zavést návštěvníky i do oblastí severních a západních svahů Boubína, které se vyznačují krásnými vyhlídkami do kraje.

Naučná stezka prochází školním polesím ISŠL Vimperk a územím státního podniku Lesy České republiky, Lesního závodu Boubín. Stezka obsahuje 30 zastavení s více než 30 informačními tabulemi. Většina z nich je ve formátu 120x80 cm a část 70x40 cm. Stezka má délku 13,2 km a informace jsou podávány trojjazyčně - v češtině, angličtině a němčině. Stezku lze procházet po částech a oběma směry bez ztráty kontinuity, jelikož každá informační tabule má uzavřený specifický okruh informací. Pro menší děti lze výlety na stezce rozdělit do několika částí: Vimperk - Kubova Huť, Kubova Huť - Zátoň, Kubova Huť - Lenora. Začátek naučné stezky je poblíž obce Pravětín, vzdálený asi 4 km od Vimperka. Konec naučné stezky je vzdálen asi 2 km od železniční zastávky Zátoň a jen 2 km od Boubínského pralesa. Stezka byla navržena k zanesení do jednotného značení Klubu českých turistů a bude uvedena i na turistických směrnících.

CÍLE PROJEKTU

V rámci přípravy projektu byly vytyčeny tyto cíle:

- lepší turistické využití území okolo Boubína (podle odhadů toto území navštíví ročně přibližně 100 tis. lidí, z toho 30 % cizích státních příslušníků, převážně občanů SRN) a tím i vyšší příliv turistů do okolních obcí,

- orientovat a ovlivňovat pohyb turistů a tím omezit případné škody v lesích,

- srozumitelným způsobem přiblížit široké veřejnosti žijící na obou stranách státní hranice i ostatním cizincům problematiku péče o lesní prostředí,

- možnost, jak seznamovat laickou veřejnost s posláním a významem lesů, hospodařením v nich a funkcemi lesů (Program 2000, LČR),

- seznamovat stále se zvyšující počet návštěvníků našich lesů se způsoby intenzivního hospodaření v lesích, vysvětlovat laické veřejnosti smysl snažení lesníků pro rozvoj lesů v naší zemi i nutnost některých opatření k ochraně lesů před jejich možnou destabilizací,

- vysvětlovat, že opatření k výchově lesů jsou cílená, že obnova lesa je nutně spojena s jeho těžbou, že za odpočinkem nikdo nepůjde do nepřístupných - neobhospodařovaných lesů, stejně tak, že využití přestárlého dřeva je mizivé,

- zábavnou formou zvyšovat znalosti a vědomosti všech věkových skupin o místním lesním prostředí (školní, rodinné výlety),

- navázat na nově zbudované informační středisko s. p. Lesy ČR v Zátoni, na naučnou lesnickou stezku v NPR Boubínský prales a propojit ji s informačním střediskem CHKO Šumava - Idina pila (nemovitost LČR),

- navázat na trasu speciální autobusové linky (zelený autobus) po NP a CHKO Šumava.

FINANCOVÁNÍ PROJEKTU

Projekt byl schválen v rámci programu Phare, ze kterého byla uhrazena třetina nákladů, další část první etapy pomohlo uhradit ministerstvo zemědělství, odvětví lesního hospodářství. Ostatní náklady - jako přístupové mostky a odpočinková místa, včetně opravy staré dřevařské chatky, financovala ISŠL Vimperk a Lesy ČR, s. p., LZ Boubín (cca 200 tis. Kč). Ministerstvo zemědělství se v minulých letech výrazně podílelo i na opravách cest, po kterých stezka prochází.

Stavbu stezky zajišťovala Integrovaná střední škola lesnická spolu s LZ Boubín. Na překladech a kontrole cizojazyčných textů se podíleli Václav Fencl a lesnická škola v Laubau, a Václav P. Kalaš z USA. Recenzi textů provedli Prof. Ing. Mirjam Čech, CSc. a PhDr. Pavel Sýkora. Výrobu stojanů a panelů, včetně grafické formy provedla strakonická firma ARGÓ. Zabudování a úpravu okolí panelů s přístupovými mostky provedli žáci ISŠL, kteří budou jako jedni z prvních využívat nově zbudovanou stezku k výuce odborných předmětů. Zároveň ji budou udržovat. Doplňkové objekty na stezce (úprava pramenů, odpočinková místa a dřevařská chatka, včetně již zmiňovaných mostků s terénními úpravami) provedly Lesy ČR, s. p., - LZ Boubín spolu s ISŠL.

TÉMATA JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍ

Stezka nabízí spolu s informačními středisky LČR v Zátoni, CHKO Šumava na Idině pile a Školou lesa LČR a ISŠL ve Vimperku využití jak ke školní výuce, tak i turistickému a rekreačnímu vyžití. Z řady témat vybírám pro ukázku: způsoby hospodaření v lesích, škody zvěří, introdukované dřeviny, prořezávka, přirozená obnova lesa, škůdci lesa a ochrana, půdoochranné funkce lesa aj.

ZÁVĚREM

V další fázi projektu bude připraven průvodce naučnou stezkou spolu se soutěží pro návštěvníky stezky. Tento průvodce by měl být uveřejněn i na internetových stránkách ISŠL. Z ostatních záměrů mě osobně zaujaly: projekt ukázky plavení dříví na Kaplickém potoce, stavba celodřevěného obloukového mostu přes železniční trať u Zátoně a stavba vyhlídkové věže v blízkosti naučné stezky. V době, kdy se potýkáme s problematikou ovlivňování názorů laické veřejnosti na způsoby hospodaření v lesích, je vhodně umístěná nová naučná stezka dalším krokem ke zlepšení efektu vedoucího k lepší informovanosti a získání úcty k práci nás lesníků ze strany veřejnosti.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.