SILVARIUM lesnicko-dřevařský internetový server - POČET UŽIVATELŮ INTERNETU VZRŮSTÁ

Ing. Jindřich Ekart

Když jsme před rokem zahájili v Lesnické práci seriál článků o internetu a o lesnicko-dřevařském internetovém serveru SILVARIUM, informovali jsme vás, že za rok 1999 bylo na SILVARIU shlédnuto milion www stránek. Toto číslo již bylo během roku 2000 několikanásobně překonáno. Momentálně podle statistiky přístupů shlédne na SILVARIU průměrně 20 tisíc návštěv nejen z České a Slovenské republiky, ale i dalších států, 350-400 tisíc www stránek za měsíc. Tato čísla svědčí nejen o stále rostoucí populaci internetových uživatelů, ale i o tom, že naše redakce má svým návštěvníkům stále co nabídnout.

Už nejen v odborném tisku ale i v běžných novinách a dokonce i v televizi na nás stále častěji, hlasitěji a výrazněji útočí různá e-slova a @-slova. Je to způsobeno tím, že stále více jednotlivců i firem si uvědomilo, že internet není jen zábava, ale hlavně a především stále otevřený nový trh s novými možnostmi uplatnění. Nové telekomunikační a mobilní technologie, cenově přístupnější počítače a vstup počítačově gramotnější generace na trh práce, to vše přispívá tomuto trendu. Ve Spojených státech, kde mají tyto trendy několik let náskok, už sice zažívají z tzv. “e-byznysu” i první zklamání ve formě krachů velkých internetových firem a pádů indexů technologických akcií na burze, ale přesto se světoví lídři ve světě počítačů jako Microsoft a IBM v poslední době zaměřují právě na tyto nové trhy.

Dokonce i v konzervativnějším prostředí, jakým je lesnictví a dřevařství, se začíná tento trend projevovat. Stále více lesnických i dřevařských firem zavádí anebo se chystá zavést moderní informační systémy, umožňující rychlejší a kvalitnější vyhodnocování ekonomických ukazatelů svých aktivit, investuje nemalé peníze na pořízení nových telekomunikačních prostředků a výpočetní techniky a umožňuje svým zaměstnancům přístup k bohatému informačnímu zdroji - internetu. Roste počet lesnických a dřevařských firem i institucí, používající běžně ke komunikaci elektronickou poštu a stále více se jich objevuje i na internetu. Na podzim jsme všichni zaznamenali vznik nových stránek Lesů ČR, s. p., na adrese www.lesycr.cz a máme signály, že i další významné firmy a instituce z oboru lesnictví a dřevařství na tom již pracují.

Redakce SILVARIA rozhodně nezůstane pozadu, proto chystá pro další rok řadu novinek, které všechny přispějí ke zkvalitnění služeb svým návštěvníkům. Jednu z novinek jste mohli zaznamenat už letos počátkem listopadu, kdy se objevila nová grafická podoba SILVARIA, zatím pouze na hlavní stránce, ale chystáme přechod celého obsahu serveru do této nebo podobné grafiky. Změna grafiky směřuje především k přehlednějšímu uspořádání zpravodajské části stránek, tak jak je to běžné i u jiných internetových zpravodajských serverů. Obsah stránek bude zobrazen v širším měřítku a stránky budou více interaktivní. Z dalších novinek můžeme prozradit chystané překladové slovníky - lesnické a myslivecké a pro dřevaře chystáme další rozšiřování aplikace OBCHOD DŘÍVÍM. Především půjde o přidání německé a anglické verze aplikace, což zpřístupní používání této aplikace i firmám ze zahraničí a tím se zatraktivní používání databáze. Váš záznam nabídky nebo poptávky bude srozumitelný komukoliv z celého světa. Další novinky si zatím ponecháme pro sebe, ale budeme vás o nich i příští rok včas informovat Budeme rádi, pokud nám i v příštím roce zachováte přízeň a nezapomenete, že na adrese www.silvarium.cz najdete vždy nejžhavější novinky z oboru lesnictví, dřevařství a myslivost. Chtěli bychom jen na závěr podotknout, že uvítáme aktivnější přístup našich návštěvníků a příznivců. Pokud budete více diskutovat, zasílat své příspěvky, kritiky a připomínky, odrazí se to ve vyšší kvalitě našich služeb, protože budeme lépe vědět, co vás zajímá a co vám vadí.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.