EUROFOREST 2001

IX. ročník mezinárodní lesnické a myslivecké výstavy 19. - 21. září 2001 Prachatice

Jan Sádlík, Oto Lasák

Ve dnech 19. - 21. 9. 2001 proběhl v Areálu TJ Tatran v Prachaticích IX. ročník mezinárodní lesnické a myslivecké výstavy Euroforest 2001. Výstava se poprvé v historii konala výhradně v areálu stadiónu TJ Tatran. Na dvou krytých a několika venkovních plochách, o celkové výměře přibližně 10 000 m2, se představilo více než 100 tuzemských a zahraničních vystavovatelů. Lesnická veřejnost se zde mohla seznámit s novinkami ve všech základních oborech lesního hospodářství. Součástí letošní výstavy byl i třetí kvalifikační závod mistrovství České republiky Dřevorubec 2002 a premiéry se dočkala i nová soutěž Prachatická sekera, kterou ve spolupráci s městem připravila firma Husqvarna. Pořadatelé výstavy připravili na každý výstavní den odborný doprovodný program.

Velká část expozice se věnovala problematice ochrany lesa před škodlivými činiteli. Podobně jako na některých jiných výstavách bylo možné pozorovat největší nárůst exponátů v oblasti těžební, přibližovací a zpracovatelské techniky. Nechyběli ani vystavovatelé zabývající se finálním zpracováním dřevní hmoty. Prezentovaly se také poradenské a odborné firmy spolu s nejvýznamnějšími institucemi v lesním hospodářství.

Tradiční ocenění nejlepších exponátů Proforest “01 byl připraven ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství odvětvím lesního hospodářství, Státní zkušebnou zemědělských a lesnických strojů a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Toto ocenění obdržely exponáty splňující stanovená kritéria novosti, kvality a účelnosti v oblasti lesního hospodářství.

ZAJÍMAVOSTI Z VÝSTAVY

Společnost Silvaco, a.s. se nově představila ve speciálním stanu, kde společně se společností L.E.S. CR, s.r.o. připravila pro návštěvníky řadu odborných seminářů a prezentací. Na přilehlé ploše představila široký sortiment mechanizace, nářadí, pomůcek a chemických prostředků pro lesní hospodářství. Nejen vlastní expozice, ale i pohotoví obchodní zástupci dokázali návštěvníky seznámit s širokým sortimentem, který společnost nabízí v novém obsáhlém katalogu. Pozornost si zasloužily sadbovač pro kontejnery oseté BCC linkou. Laickou veřejnost přitahovala nabídka ručního nářadí Fiskars.

Společnost Karlow - Kalshof, a.s. vystavovala lesní traktory Fendt s lesnickými nástavbami (navijáky, nakladače, jeřáby a pancéřování) značky Pfanzelt. Značnou pozornost budily lesní mulčovací frézy, frézy na pařezy a pro přípravu půdy s označením AHWI. Cenu Proforest”01 získal mobilní drtič kamení USZ - 600 vhodný při rekonstrukci lesních cest. Materiál není potřeba přemisťovat na skládku a zpět, ale je ho možné zpracovat přímo na místě. Vzhledem k energeticky náročné povaze práce je nutné volit vhodný traktor s minimálním výkonem 160 kW (220 koní).

Společnost Kuhn - MT, s.r.o., která prodává a montuje hydraulické nakládací jeřáby Palfinger a Epsilon získala ocenění Proforest”01 za hydraulický jeřáb Epsilon 110 L. U této hydraulické ruky nové generace je poprvé použit nový převodový systém, který je patentem společnosti Palfinger. Jedná se o pákový systém mezi uložením sloupu a hlavním ramenem. Tento systém umožňuje v kritických polohách až o 60 % větší zdvihový moment, než klasické systémy. Další zajímavostí je vedení hydrauliky vnitřkem ruky, které snižuje riziko poškození hadic při práci v náročných podmínkách lesního hospodářství.

Strojírny Libáň, a.s., předvedla nástavby na odvozní soupravy, přívěsy a polopřívěsy. Novinkou byl třínápravový návěs NSK-3.1 (dvě nápravy zvedané) na odvoz krátkého a dlouhého dříví s posuvnými klanicemi. Zajímavé na tomto návěsu jsou hliníkové příčníky a klanice. Při použití těchto materiálů se podařilo konstruktérům snížit hmotnost návěsu o 2 tuny. Bez zajímavosti není ani cena, která zůstala stejná jako u návěsu klasického.

K významné události došlo první den výstavy na stánku společnosti RIDEX z Vrbna pod Pradědem, která podepsala smlouvu o přímém obchodním zastoupení s německou společností GRUBE KG, která již přes 50 let působí na lesnickém trhu. Společnost nabízí 8 000 položek nářadí, pomůcek a oblečení pro lesní hospodářství. Působí i v sousedním Slovensku, Polsku a Rakousku. Ridex, s.r.o. vybuduje centrální sklad a připraví česko-slovenskou verzi známého katalogu Grube.

Firma Husqvarna představila novou profesionální pilu Husqvarna 385 XP (4,5 kW, 7,0 kg) určenou do těch nejnáročnějších podmínek při těžbě a zpracování tlustého listnatého dříví, pro práce v oborách, parcích, břehových porostech atd. Pila je vybavena všemi novými prvky pil III. generace a vyznačuje se extrémně nízkými hodnotami vibrací. Velkou pozornost sklidil odkorňovací adaptér na řetězovou pilu.

Akciová společnost Valtek, která u nás zastupuje výrobce těžebně-dopravních strojů Valmet a hydraulických manipulátorů Cranab, vystavovala probírkový harvestor Valmet 901.1 a simulátor pro operátory harvestorů společně se školícím střediskem SOUL ve Svobodě nad Úpou.

Třetí z udělovaných cen Proforest”01 získal akumulátorový postřikovač Serena Mixer společnosti Mercata-Polívka. Konstantní tlak zajišťuje zubové čerpadlo, poháněné elektromotorem. Dobíjecí baterie vydrží 8,5 hodiny práce a výrobce udává možnost 2500 nabíjecích cyklů. Potenciometr reguluje tlak od 0-2,6 Barů (16 litrový) a 1,4 nebo 2,6 Barů u 10 litrového postřikovače. Aplikovat lze veškeré tekuté herbicidy, fungicidy, insekticidy, kapalná hnojiva i desinfekční přípravky.

DOPROVODNÉ SOUTĚŽE A SEMINÁŘE

Na fotbalovém stadiónu proběhla kvalifikace na mistrovství republiky v práci s motorovou pilou Dřevorubec 2002, kterou vyhrál Miroslav Gerža s pilou Husqvarna 371 XP. Na prachatickém náměstí proběhl I. ročník soutěže v hodu sekerou nazvané Prachatická sekera, která sklidila zaslouženou diváckou pozornost.

Připravený doprovodný program zaskřípal pouze první den, kdy se nekonal dlouho připravovaný seminář k dopadům novelizace zákona o myslivosti. Důvodem bylo nečekané další kolo projednávání v Poslanecké sněmovně, takže všichni zástupci pochopitelně nemohli přijet. Ostatní semináře k dotacím, certifikaci a novým technologiím na ochranu lesa proběhly bez problémů.