HOSPODAŘENÍ LČR, S. P., V ROCE 2001 - III.

Jan Řezáč

Tento příspěvek je posledním ze série článků o hospodaření LČR, s.p. v roce 2001. Předcházející články najdete v LP 8/2002 na str. 360-362 a v LP 9/2002 na str. 398-400.

INVESTIČNÍ VÝSTAVBA

Investiční činnost v roce 2001 proběhla u LČR vcelku bez podstatných výkyvů, jejich průběh nenarušily žádné podstatné mimořádné události. V důsledku plánovaného podstatného snížení objemu finančního zajištění prací na odstraňování povodňových škod prostřednictvím státního rozpočtu bylo nutné přistoupit k významnému navýšení těchto prostředků z vlastních zdrojů LČR tak, aby nedošlo k příliš velkému zpoždění v realizaci jednotlivých staveb. Objem vložených investičních prostředků dosáhl v roce 2001 hodnoty 608 mil. Kč. Vlastní zdroje z tohoto objemu představovaly 511 mil. Kč (84,0 %), zdroje z rozpočtu státu (MZe ČR a MŽP ČR) 96 mil. Kč (15,8 %) a z jiných zdrojů byl použit 1 mil. Kč (0,2 %).

Z celkového objemu 608 mil. Kč prostředky vynaložené na pořízení hmotných investic činily 524 mil. Kč (86,1 %), na nehmotné investice bylo vynaloženo 85 mil. Kč (13,9 %). U nehmotných investic představovaly největší objem - 73 mil. Kč (86,2 %) - náklady na zpracování LHP. Softwarové vybavení bylo zakoupeno v hodnotě 12 mil. Kč (13,8 %). Podrobný rozbor investiční výstavby přinášejí tabulky.

Rozdělení státních finančních prostředků

Finanční prostředky investičního charakteru, získané v roce 2001 ze státního rozpočtu ve výši 96,4 mil. Kč, byly použity převážně na financování investičních akcí hrazení bystřin, protierozních a protipovodňových opatření, které investorsky zajišťovaly Oblastní správy toků (OST) LČR, a to ve výši 75,9 mil. Kč (78,7 %), ostatní vodní hospodářství (retenční vodní nádrže, sanace erozních rýh, OLP apod.) v hodnotě 10,8 mil. Kč (tj. 11,2 %), dopravní zpřístupnění v oblastech erozně ohrožených z hlediska ochrany půdy, vody a vodního režimu 3,9 mil. Kč (4,1 %). V důsledku změny metodiky poskytování podpory pro tvorbu LHP podnik získal 5,8 mil. Kč (6,0 %) pouze za LHP schválené v daném roce státní správou. Tím došlo k posunu poskytnutí finančních prostředků u rozpracovaných LHP do dalších let.

Pořízení hmotných investic

Z prostředků použitých na pořízení hmotných investic (523,6 mil. Kč) bylo na stavební práce vynaloženo 409,0 mil. Kč (což představuje 78,1 %), na pořízení strojů a zařízení zahrnutých a nezahrnutých do rozpočtu staveb 104,9 mil. Kč (20,0 %) a na nákup pozemků a ostatních náležitostí, souvisejících s investiční výstavbou nebo arondací lesních komplexů 9,6 mil. Kč (1,9 %).

Nové aspekty a trendy investiční činnosti

Investiční činnost LČR v roce 2001 vykazovala některé nové aspekty. V první řadě je patrný absolutní pokles celkového objemu finančních prostředků vůči r. 1999 a 2000. Tato skutečnost je však způsobena zejména snížením objemu přidělených prostředků ze státního rozpočtu. Důvodem bylo jednak omezení zdrojů financování veřejného zájmu v oblasti vodního hospodářství a legislativní změna při financování LHP. Dalším novým faktorem je výrazné navýšení finančních prostředků z vlastních zdrojů na likvidaci povodňových škod u OST Frýdek-Místek, Brno a Hradec Králové. Současně došlo k posílení objemu investic v oblasti strojů a zařízení, a to zejména u výpočetní techniky a telekomunikací v souvislosti se zavedením rychlejšího a kvalitnějšího propojení jednotlivých organizačních jednotek a přenosu dat.

Nové investiční akce včetně nákupu pozemků představují objem 354,3 mil. Kč a tvoří více než 67,6 % z celkového objemu hmotných investic. Tento poměr mezi novými a zhodnocenými hmotnými investicemi zůstává prakticky nezměněn. Tak jako v roce 2000 lze konstatovat, že v podstatě nebyl uskutečněn nákup strojů a zařízení opotřebovaných.

Nové stavby

Z nově realizovaných staveb lze u administrativně správních budov jmenovat zejména dokončení a zkolaudování sídla LS Železná Ruda, LS Jihlava, celkovou rekonstrukci objektu LS Vsetín a stavební úpravy LS Nové Město na Moravě. Rozestavěny a před dokončením jsou sídla LS Žatec a LS Jablunkov. V roce 2001 byla zahájena výstavba sídla LS Pelhřimov a LS Litvínov. Zahájena byla rovněž rozsáhlá rekonstrukce revíru Cirhán v Poněšické oboře u LS Hluboká nad Vltavou. V rámci ověření nové technologie sendvičové dřevostavby byla ke konci roku zahájena i výstavba revíru Benetice u LS Třebíč. U lesní dopravní sítě byla v r. 2001 realizována řada akcí, která umožní snadnější zpřístupnění porostů. Z nejvýznamnějších lze jmenovat zejména LC Jelení járek u LS Strážnice, LC Velkobřezenecká u LS Litoměřice, LC Havelkův les u LS Rumburk, LC Větrná a LC Zelená bouda u LZ Boubín, LC Kačina Klokočná u LZ Konopiště, LC Smrková u LS Frýdlant, LC Nad sadem u LS Děčín, LC K Františku u LS Plasy, LC Okružní II. u LS Nové Hrady, LC Budačka u LS Tábor, LC Oténium u LS Nymburk, LC V bažantnici u LS Znojmo a další.

VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

Z celkových finančních výdajů LČR do vodního hospodářství, které dosáhly výše 325,0 mil. Kč, činily výdaje investičního charakteru 162,2 mil. Kč. Investice LČR byly zaměřeny zejména na výstavbu a rekonstrukci objektů hrazení bystřin převážně v povodněmi zasažených oblastech, kde se projevila nutnost a oprávněnost realizace těchto staveb jako opatření omezující účinky povodní. Investiční výdaje na odstraňování povodňových škod z let 1997 a 1998 činily v hodnoceném roce 73,7 mil. Kč, z toho vlastní zdroje 56,0 mil. Kč. Z celkové výše 162,8 mil. Kč vynaložených na opravu a údržbu základních prostředků hrazení bystřin ve správě LČR bylo využito 104,9 mil. Kč na pokrytí povodňových škod z let 1997 a 1998, z toho 81,2 mil. bylo kryto vlastními prostředky. Jednalo se především o opravy opěrných zdí, dlažeb, příčných objektů a přehrážek.

I nadále bylo nejvážnějším problémem řešení situací, kdy se zájmy vodohospodářské (povinnosti správce toku) kříží se zájmy ochrany přírody. Tento problém se týká zejména chráněných krajinných oblastí (CHKO) nejen při odstraňování povodňových škod, ale i při běžné realizaci preventivních opatření investičního charakteru. Tímto dochází k oddalování realizace opatření a jejich prodražování. Vyřešení těchto střetů není jednoduché z důvodu rozdílných názorů na věc a v pohledu na to, který veřejný zájem má větší váhu (protipovodňová ochrana nebo ochrana přírody). Je snahou LČR vést další jednání, která by měla vyústit v kompromisní návrh realizace stavby, přijatelný pro obě strany.

NAPLŇOVÁNÍ VEŘEJNÉHO ZÁJMU

Podnik LČR hospodaří na dostatečně velkém a přírodními podmínkami rozmanitém území. Trvale pozitivní ekonomická bilance umožňuje LČR řízený rozvoj vybraných mimoprodukčních funkcí lesa na velkém a přírodními podmínkami rozmanitém území ČR.

V rámci Programu 2000 LČR v roce 2001 vynaložily 22,863 mil. Kč. Rozhodující část finančních prostředků byla věnována na zlepšení podmínek pro plnění rekreačních funkcí lesů. Na úpravu cyklotras bylo vynaloženo 388 tis. Kč. Pro odpočinek turistů bylo vybudováno nebo upraveno 551 odpočinkových míst za 9,2 mil. Kč. Na 37 místech vznikla odstavná parkoviště pro návštěvníky lesa v hodnotě 1,087 mil. Kč. Upraveno nebo nově vybudováno bylo 262 lesních studánek za 4,498 mil. Kč. Dále bylo rekonstruováno 34 památných objektů v lesích za 1,552 mil. Kč. Na 85 lokalitách byly potlačeny invazní rostliny za 1,434 mil. Kč. Na podporu ohrožených druhů živočichů bylo vynaloženo 253 tis. Kč.

Kromě aktivit, které vyplývají z realizace Programu 2000, byly LČR zapojeny v roce 2001 také do programů a projektů podporovaných státem formou dotací. Z prostředků, kterými MZe ČR podporuje formou dotací činnosti ve veřejném zájmu, bylo čerpáno na:

- podporu ohrožených druhů zvěře (tetřev, bílý jelen, koza bezoárová) 742 tis. Kč

- výstavbu a údržbu cest a svážnic v PHO 11,182 mil. Kč

Vedle zdrojů z MZeČR se LČR zapojily také do realizace programů MŽP. Tyto programy slouží jako nástroje resortu životního prostředí k podpoře vlastníků, správců, případně uživatelů pozemků při realizaci opatření k ochraně a obnově přírody a krajiny nad rámec jejich zákonných povinností.

V Programu péče o krajinu bylo celkem realizováno 102 akcí. Nejvýznamnější akcí byla obnova odvodňovacího systému Písteckého lesa na LS Litoměřice (1 280 tis. Kč). Oblastní správy toků čerpaly celkem cca 345 tis. Kč na obnovu břehových porostů. Většina zbývajících prostředků byla využita LS a LZ na umělé zvyšování podílu listnáčů a jedle v lesích zvláště chráněných území.

Z “Programu stabilizace lesa v Jizerských horách a na Ještědu” Ministerstva životního prostředí (MŽP) čerpaly LČR 3,904 mil. Kč. Z toho 724 tis. Kč bylo využito na opravy lesních cest, zbývající prostředky na zvyšování podílu listnáčů a jedle v lesích.

Připravil Ing. Jan Řezáč
tiskový mluvčí LČR, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.