VZPOMÍNKA NA VLADIMÍRA LANDU

Dr. Václav Skuhravý

Dne 8. listopadu 2001 zemřel po dlouhé nemoci v Českých Budějovicích prof. RNDr. Vladimír Landa, DrSc., emeritní ředitel Entomologického ústavu a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Narodil se 1. 11. 1923 v Dobřanech u Plzně. Po roce 1945 vystudoval Přírodovědeckou fakultu KU v Praze a v roce 1948 se stal asistentem profesora Julia Komárka. Zasloužil se o budování Ústavu pro všeobecnou a pokusnou zoologii. V roce 1955 zakládá se čtyřmi spolupracovníky Entomologickou laboratoř ČSAV v Praze, která po sloučení s oddělením Patologie hmyzu dává vznik Entomologickému ústavu ČSAV, jehož ředitelem je v letech 1964 - 1990. Byl iniciátorem výstavby Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, v němž vznikly ústavy - Entomologický, Parasitologický, Ústav krajinné ekologie, Ústav experimentální botaniky a Ústav molekulární biologie.

Byl světovým odborníkem na environmentálně významnou skupinu jepic. Vedle toho se zabýval reprodukcí hmyzu a otázkami vývoje pohlavních orgánů hmyzu. V letech 1950-1953 byl členem kolektivu pracovníků, kteří se zabývali tehdy významně škodícími druhy chroustů v lesnictví a zemědělství. Je spoluautorem knihy “Chrousti a boj s nimi”.

Chrousti tehdy byli velkými škůdci, ale po roce 1955 téměř vymizeli. Jedna teorie říká, že to bylo vlivem insekticidů, které ovlivnily několikaletý vývoj larev v půdě, jiná teorie, že chrousti mají 70letý cyklus, v němž se škodlivě objevují. Před několika lety se znovu začali chrousti objevovat v západním Německu a též na jižní Moravě.

Entomologický ústav ČSAV úzce spolupracoval s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti při hodnocení významu bejlomorky borové na kleči, při zavádění metody feromonů ke sledování bekyně mnišky a lýkožrouta smrkového a při výzkumu chorob řady hmyzích lesních škůdců.

Jako Dr. Slavomil Hejný v botanice, byl Dr. Landa jedním z hlavních představitelů entomologie v druhé polovině 20. století. Zastával řadu funkcí v mezinárodním měřítku, z nichž jmenujeme pouze činnost ve výboru “Člověk a biosféra” (MAB). Budeme na něj vždy s vděčností vzpomínat. Dr. Václav Skuhravý

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.