XI. VALNÁ HROMADA SVOL

Ing. Jan Sádlík

Dne 6. 2. 2002 proběhla v Pelhřimově XI. valná hromada Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v České republice (SVOL). Zúčastnily se jí více než dvě stovky delegátů včele s pozvanými hosty, mezi nimiž nechyběl generální ředitel státního podniku Lesy České republiky Ing. Jiří Oliva. Na programu byla zpráva předsedy výkonného výboru SVOL, ocenění zakládajících členů a zasloužilých pracovníků SVOL, vystoupení hostů, diskuse a vlastní organizační úkoly valné hromady.

Předseda výkonného výboru Ing. František Kučera ve své zprávě nejdříve krátce zhodnotil činnost SVOL v uplynulém desetiletí. Poté se zaměřil na nejdůležitější problémy v lesním hospodářství, které je nutné řešit a v kterých se bude SVOL nadále aktivně angažovat a hájit zájmy svých členů.

OBCHOD SE DŘÍVÍM

Hlavním bodem jeho zprávy byl obchod se dřívím. Ing. Kučera konstatoval, že členové SVOL mohou společně těžit ročně až 2 mil. m3 dřeva, což je na trhu již nezanedbatelné množství. Nezanedbatelné však pouze v případě, že budou všichni členové vystupovat oproti druhým stranám společně a nerozdílně. Zde zmínil neúspěch projektu vlastní obchodní společnosti SVOL, o kterou neměli členové, pravděpodobně díky různé osobní zainteresovanosti na prodeji dříví, adekvátní zájem. Dalším zajímavým bodem byly informace týkající se dotací zvláště v souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie. V tomto bodě také vyzdvihl účast SVOL v mezinárodních lesnických organizacích.

VYSTOUPENÍ HOSTŮ

Z příspěvků hostů byly nejzajímavější postřehy Ing. Jiřího Olivy. Na začátku upozornil na problém mezi Lesy ČR, s. p. a některými členy SVOL díky nevyřízeným restitucím, avšak apeloval na to, že je v zájmu obou stran, aby spolupracovaly co nejvíce a svou politiku usměrňovaly společně podle svých potřeb. Zejména když se podíl nevyřízených restitucí pohybuje okolo 2 %. Konstatoval také, že pouze silní partneři mohou prosadit své zájmy při tvorbě zákonů. Připomenul, že vlastníky lesa čeká silný tlak ze strany nadnárodních zpracovatelských společností, kterému se dá čelit pouze velkým objemem dříví, jež budou vlastníci prodávat společně.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.