ZKUŠENOSTI S PROVOZEM VYVÁŽECÍCH SOUPRAV

Tomáš Kuchta

Omezení škod na lesních porostech při soustřeďování dříví patří k hlavním cílům majitelů a správců lesních majetků. Jednou z cest, jak jej dosáhnout, je výroba sortimentů přímo v porostech a jejich soustřeďování vyvážecími soupravami. Solitera spol. s.r.o. v poslední době zavedla při poskytování svých služeb nový způsob soustřeďování dříví. Pro vyklizování dříví z výchovných těžeb a mýtních těžeb v porostech s nižší hmotnatostí společnost koupila malé švédské vyvážecí soupravy VIMEK 606 TT pro soustřeďování 2, 3, 4 a 5 metrových výřezů.

Pár slov o výrobci. Švédská společnost VIMEK AB sídlí ve městě Vindeln asi 400 km severně od Uppsaly a byla založena na počátku 20. století. Po mnoho let patří k předním výrobcům malých vyvážecích souprav. Mimo jiné VIMEK AB je i výrobcem vyvážecí soupravy za koně, která byla popisována v příspěvku Ing. Aloise Grundmanna v srpnové Lesnické práci (viz LP 8/2001 str. 359, foto na zadní straně) Své výrobky prodává nejen v Evropě, ale i do Kanady a Střední Ameriky. Hlavními odběrateli jsou lesní společnosti, stavitelé elektrických rozvodů, státní parky a hasičské sbory.

TECHNICKÉ PARAMETRY VYVÁŽECÍ SOUPRAVY

Základní technická charakteristika stroje

Motor

    

Kubota 772 d

Výkon

18 PS

Spotřeba

1,6 l nafty/ mth

Hmotnost stroje

2679 kg

Nosnost

2 tuny

Hydraulická ruka

Vimek 420

Dosah

4,2 m

Nosnost v 3,6 m

299 kg

Vyvážecí souprava má tři nápravy. Přední je trvale poháněná. Dvě nápravy bogie jsou poháněny pomocí robsonových hnacích válců. Náhon 6 x 2 či 6 x 6 se volí z kabiny řidiče. Ovládání je hydraulické. Jednou z největších předností vyvážecí soupravy je její malá šířka. Vyvážecí souprava se může volně pohybovat po linkách širokých 2 m. Malá šířka, rozvor 140 cm, světlost 40 cm, malý poloměr otáčení a nízko položené těžiště stroje umožňuje snadný pohyb nejen po přibližovacích linkách, ale i přímo v porostu. Další přednost, kterou jsme ocenili až při provozu stroje je sekundární variátor umístěný na vstupní hřídeli převodové skříně, který mění plynule převodový poměr podle zatížení stroje a terénu v rozsahu 1:1 až 1:4. Variátor vhodně doplňuje čtyřstupňovou mechanickou převodovku se čtyřmi redukcemi pro různé obtížnosti terénu. Stejné možnosti volby rychlostí jsou k dispozici pro jízdu vpřed i vzad.

PROVOZ SOUPRAV

Vyvážecí soupravu přepravujeme na kratší vzdálenosti po vlastní ose. Přepravní rychlost je do 20 km/h. Velkou výhodou pro přepravu na střední vzdálenosti je “dolly” přívěs (viz foto). Na větší vzdálenosti je vhodnější přeprava na 5,6 m dlouhém přívěsu, který může být tažen terénním automobilem.

Dříví těží a také manipuluje přímo u pařezu dřevorubec. Podle kvality dřeva a požadavků odběratele vyrábíme výřezy v délce 4, 3, 2,5 či 2 m. Výřezy dlouhé 2, 2,5 m a slabší třímetrové výřezy snáší dřevorubci na menší hromady. Vzdálenost snášení se mění podle situace v porostu. Střední vzdálenost je přibližně 10 m. Při hmotnatosti 0,7 m3 těží a manipuluje jeden až dva dřevorubci, při hmotnatosti nepřesahující 0,3 m3 tři až čtyři dřevorubci. Vyvážecí soupravy Vimek 606 TT používáme pro soustřeďování dříví z probírek a z mýtních porostů s nižší hmotnatostí. Při vhodných terénních podmínkách je možné vozit pětimetrové výřezy (vhodnější je delší 6,2 m dlouhá verze soupravy). Po doplnění klanic by bylo možné vyvážet i metrové výřezy. Průměrný měsíční výkon vyvážecí soupravy je v současné době při osmihodinové pracovní době a dvaceti pracovních dnech přibližně 600 m3. Očekáváme, že po úplném zapracování operátorů bude výkon ještě vyšší. Za zmínku určitě stojí spotřeba nafty, která se pohybuje od 10 l do 14 l/den.

OPERÁTOŘI, VYBAVENÍ STROJE

Před nákupem strojů nám dealer pro Českou republiku zajistil pro tři naše zaměstnance kurz operátorů vyvážecích souprav přímo u výrobce ve Švédsku. Je všeobecně známé, že výkon stroje závisí na kvalitě operátorů. Při jejich výběru jsme měli šťastnou ruku, neboť po dvou měsících naši operátoři dosahovali již okolo 90 % denních výkonů udávaných výrobcem. Jedna vyvážecí souprava byla na naše přání vybavena navijákem. Umístění navijáku na rameni hydraulické ruky bylo z počátku kritizováno, později se však ukázalo jako velice praktické, protože je možné naviják nasměrovat přímo do požadovaného směru. Výkon navijáku je dostatečný jak pro občasné vyklizování, tak pro stahování zavěšených stromů. Dalším praktickým doplňkem je držák na motorovou pilu umístěný na ochranné síti vedle hydraulické ruky.

Záruční a pozáruční servis stroje zajišťuje v České republice dealer pro naše území. Velkou výhodou u tohoto modelu vyvážecí soupravy je její jednoduchá konstrukce a snadný přístup k většině částí celého stroje, což velmi usnadňuje běžnou údržbu a opravy.

EKONOMICKÉ HODNOCENÍ

Od provozu malých vyvážecí soupravy jsme si slibovali racionalizaci soustřeďování sortimentů, zvýšení produktivity práce, omezení škod při soustřeďování dříví. Tato kritéria popisované vyvážecí soupravy bezezbytku splňují. Srovnání nákladů na těžbu jednomužnou motorovou pilou (JMP) s použitím kmenové metody proti těžbě JMP a využitím sortimentní metody a soustřeďovánm vyvážecí soupravou vychází podle našich měření ve prospěch druhé varianty. Nespornou výhodou popisovaného postupu je manipulace dříví neznečištěného soustřeďováním a snadnější třídění sortimentů při manipulaci v lese než při manipulaci na odvozním místě. Hlavním přínosem malé vyvážecí soupravy Vimek 606 TT je její uplatnění v kombinaci s motomanuálním kácením dřeva v porostech, kde soustřeďenost těžeb z ekonomického hlediska vylučuje nasazení harvestoru. Vzhledem k výkonnosti a pořizovací cenně je vyvážecí souprava vhodná pro majitele malých a středně velkých lesních majetků, případně pro poskytovatele lesnických služeb.

Adresa autora:
Ing. Tomáš Kuchta
Solitera spol. s.r.o.
0316/514230
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.