CENY DŘÍVÍ STÁLE KLESAJÍ

Zdeněk Bluďovský

Posuzujeme-li březnové ceny surového dříví podle trendů, které naznačují, musí u jeho výrobců a dodavatelů vyvolávat oprávněné obavy. Jejich prudký pokles vyjádřený cenovou statistikou v předchozím měsíci totiž, byť v mírnější formě, pokračoval. Průměrná cena sortimentů, nejvýrazněji ovlivňujících ekonomickou situaci většiny výrobců - smrkové pilařské kulatiny III. A a smrkového vlákninového dříví V. třídy jakosti - se v průběhu března dále snížila: v prvním případě o 23 Kč/m3 a v druhém případě o 13 Kč/m3. V porovnání se situací v předchozím roce (březen 2001) jsou letošní ceny smrkových pilařských výřezů III. A nižší i 142 Kč/m3 a ceny smrkového vlákninového dříví o 131 Kč/m3.

Přitom je charakteristické, že k meziročnímu nárůstu cen dochází jen u smrkových výřezů I. třídy jakosti, které patří k nejkvalitnějším sortimentům a dále pak u nejméně kvalitního palivového dříví. Souhrnná úroveň cen surového dříví v březnu poklesla o 0,4 % a za předchozí roční období o 7,7 %.

MEZIROČNÍ VÝVOJ CEN

Pozoruhodné trendy odhaluje porovnání cenového vývoje lesnické produkce s produkcí nejvýznamnějších dřevozpracujících oborů. Meziroční pokles cen pilařských výřezů III. A se pohyboval okolo 5 % (jehličnaté o 5,7 %, listnaté o 2,4 %), cenová statistika průmyslových výrobců za stejné období vykazuje u tuzemských cen řeziva zvýšení o 1 %. Meziroční pokles cen vlákninového dříví dosáhl úrovně obdobné poklesu tuzemských cen buničiny a papíru - okolo 12 %. Musíme však zdůraznit, že ve všech případech jde o ceny na vnitřním trhu ČR. Velká část (v případě dřevařských a papírenských polotovarů dokonce převážná část) produkce zmíněných komodit je ale exportována za ceny nabízené zahraničními zákazníky. Vypovídací schopnost tuzemské cenové statistiky je tím do jisté míry omezena.

NEDEFINOVATELNÉ PŘÍČINY

Jak už bylo při jiných příležitostech uvedeno je komentování příčin současného cenového vývoje velmi obtížné. S výjimkou vlivu tzv. “drahé koruny” a některých dalších faktorů ovlivňujících efektivnost exportu surového dříví a dřevařských polotovarů je obtížné, při současných parametrech hospodářského vývoje ČR, je definovat.

CENY V ZAHRANIČÍ

Rozbory uveřejňované v evropském dřevařském tisku vcelku shodně komentují současnou situaci na trhu surovým dřívím a řezivem jako stabilizovanou s určitými náznaky k oživení. Zpráva bavorských státních lesů dokonce oznámila, že v únoru 2002 výrazně vzrostly ceny surového dříví. Jejich úroveň, dokonce i po přepočtu euro na “silnou” českou korunu je stále ještě podstatně vyšší než jsou ceny v ČR. Smrková pilařská kulatina se v Bavorsku prodávala za 71,8 euro/m3, ve Štýrsku za 70 - 75 euro/m3, v jižním Tyrolsku za 50 - 97 euro/m3 (ve všech případech jde o dodávky neodkorněné kulatiny na OM, různých tříd kvality).

Adresa autora:
Doc. Ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc.
Lesy města Rokycany, s. r. o.
Soukenická 2, 337 01 Rokycany

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.