Doporučená pravidla pro měření a třídění dříví v České republice

Jiří Filippi

Současný stav měření a třídění dříví v ČR vychází z československých norem, které platily, případně stále ještě platí desítky let bez toho, že by doznaly výraznějších změn. Přitom v souvislosti se společenskými změnami po roce 1989 dochází k rozvoji zahraničního obchodu a postupně také k přílivu zahraničních investic do tuzemských zpracovatelských závodů. V neposlední řadě je s ohledem na budoucí integraci ČR do evropských struktur stále naléhavější povinnost přizpůsobení národní legislativy evropským předpisům.

Jednou z oblastí, ve které již řadu let docházelo k prohlubování rozdílů mezi tuzemskými pravidly a postupy používanými zejména ve střední Evropě, je obchod se dřívím, a to jak v podobě přímého exportu suroviny, tak i v podobě obchodu s tuzemskými zpracovateli, vlastněnými zahraničním kapitálem. Tyto rozdíly jsou obecně dvojího charakteru. Objemové rozdíly jsou způsobeny odlišnostmi ve způsobu měření, které vyplývají ze směrnice ES č. 89/1968 a dalších předpisů či uzancí a dále v odlišně stanovených srážkách na kůru při měření v kůře. Rozdíly v kvalitativních požadavcích vyplývají z aplikace evropských norem ENV 1316 a ENV P 1927, případně z vyžadování třídění na základě rakouských uzancí v obchodu se dřívím. Postupem času se z těchto rozdílů stává složitý problém, který se v mnoha souvislostech (obchodně právních, ekonomických i účetních) dotýká producentů (zejména podnikatelských subjektů obchodujících s dřívím) i zpracovatelů dříví. Za možné řešení tohoto stavu se považuje sjednocení rozdílných požadavků na způsoby měření a třídění dříví mezi Českou republikou a Evropskou unií.

Z iniciativy Společenstva dřevo-zpracujících podniků České republiky, se souhlasem Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zemědělství vznikla v únoru 2002 komise, která za účasti zástupců iniciátora, Svazu zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu, České asociace podnikatelů v lesním hospodářství, Lesů České republiky (LČR), s.p., a Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS), a.s., dostala za úkol navrhnout sjednocení pravidel pro měření a třídění dříví. K jednání komise byli podle potřeby dále přizváni zástupci významných zpracovatelů dříví, obchodníků se dřívím a vysokého školství.

V měsíci listopadu minulého roku byla touto komisí vypracována a všemi zúčastněnými stranami odsouhlasena “Doporučená pravidla pro měření a třídění dříví v České republice”. Tato pravidla byla projednána a jsou doporučena k praktickému použití Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem průmyslu a obchodu. “Doporučená pravidla pro měření a třídění dříví v České republice” byla vydána v měsíci prosinci v počtu 10 000 ks a jsou k dispozici u velkých obchodních firem se dřívím (HLDS a.s., ALLWOOD a.s.), LČR, s.p., Vojenských lesů a statků ČR, s.p., Společenstva dřevozpracujících podniků České republiky, Svazu zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu a České asociace podnikatelů v lesním hospodářství. Dále budou zveřejněna na webových stránkách www.lesycr.cz, www.mze.cz a www.silvarium.cz.

V souvislosti se změnou při měření dříví podle nových pravidel je zcela legitimní otázka týkající se zhodnocení a kvantifikace dopadů těchto změn. Viděno v širších souvislostech se jedná o složitý komplex vlivů, kdy význam čistě matematického posouzení dopadů je snížen dalšími obtížně kvantifikovatelnými vlivy, jako jsou nepřesnost způsobu výpočtu objemu dříví (Huberův vzorec) a zejména technologická nekázeň při vlastním dodržování postupů měření (chyba způsobená lidským faktorem).

Krátké časové období pro zpracování pravidel a okruh zpracovatelů a konzultantů jistě neumožnily vytvořit pravidla dokonalá ve všech směrech. Přivítáme tedy připomínky a návrhy na upřesnění nebo doplnění vedoucí k budoucímu zlepšení pravidel.

Připomínky zasílejte na e-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
Za komisi zpracovatelů: Ing. Jiří Filippi

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.