Protipovodňová ochrana v povodí řeky Moravy a model RISHU

Václav Tlapák

Moravské povodňové neštěstí roku 1997, povodně na Labi 1998 a loňské události v povodí Vltavy připravily naši republiku o několik miliard korun. Všichni dnes máme zájem na zlepšení protipovodňové ochrany, což vyžaduje vývin rychlých a účinných programů pro výpočet velikosti povodní.

V rámci výzkumu na MZLU v Brně byl odvozen hydrologický model RISHU (z anglického Rainfall Induced Surge in a Hydrological Unit) pro výpočet velikosti povodňového průtoku v malých až středně velkých povodích v rámci povodí Moravy. Model vypracovaný A. SARMOU umožňuje rychlý výpočet velikosti povodně a mohl by proto usnadnit rozhodování odpovědných orgánů jak při plánování preventivních opatření, tak při vlastní povodňové události.

Model byl vyvinut na řece Moštěnce a poté odzkoušen v povodí Krupé, Branné, Bystřice, Olšavy a Třebůvky. Tato povodí vhodně reprezentovala různé oblasti povodí Moravy (obr. 1), byla zasažena povodní 1997 a byla u nich k dispozici potřebná data. Po ukončení testování (P. HELAN a J. SYNKOVÁ) byly údaje vypočítané modelem srovnány se skutečně zaznamenanými průtoky (Q100, Q20, Q2) při povodních 1997, kde se model RISHU ukázal jako dostatečně přesný.

V současné době lze model použít pro výpočet odtoku z přívalových srážek na povodích do 400 km2. Do budoucna autoři plánují rozšířit model o funkci tání sněhu, předpovědi srážek, aplikaci GIS atd. Současné prostředí modelu zpracovaného jako program vidíte na obr. 2.

Přírodní a hospodářské poměry ČR jsou velmi různorodé, a proto vyžadují individuální přístup k řešení povodňové prevence. Ústav lesnických staveb a meliorací LDF MZLU v Brně je připraven poskytnout v předmětné problematice na vyžádání konzultační, poradenské, soudně znalecké a projekční služby.

Tato práce obsahuje výsledky výzkumu Ústavu lesnických staveb a meliorací získané při spoluřešení výzkumného záměru č. 1035 - 9 ZA 05 s názvem “Technické aspekty trvale udržitelné stability krajiny”.

Prof. Ing. Václav Tlapák, CSc., MZLU/LDF/ÚLSM,
Zemědělská 3, 616 00 Brno,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.