V Paříži se jednalo o řezivu

Ing. Jiří Kořínek, výkonný ředitel ČAPLH

Každý podzim se setkávají zástupci nejvýznamnějších států světa v oblasti výroby a spotřeby jehličnatého řeziva, aby projednali aktuální stav na trhu a výhled pro rok následující. Letošní, již 51. Evropská konference o jehličnatém dříví se konala 23. a 24. října 2003 v Paříži a z několika důvodů byla výjimečná. Z důvodu co nejužší spolupráce výrobců a spotřebitelů ji poprvé společně pořádalo Sdružení obchodníků se dřívím (Union pour le Commerce des Bois Résineux - UCBR) a Evropská organizace pilařského průmyslu (European Organisation of the Sawmill Industry - EOS).

Jednání konference není veřejné a pořadatelé rozhodují o pozvání jednotlivých států. Díky dlouhodobému úsilí České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) byla na letošní jednání poprvé v historii pozvána i ČR a ČAPLH jako její jediný zástupce. Delegaci vedl člen prezídia EOS a výkonný ředitel ČAPLH Ing. Kořínek a členy byli Ing. Vaněček, prezident ČAPLH, a zástupci firem JCL-obchod (Ing. Kos) a ALLWOOD (Ing. Navrátil).

Ekonomická situace ve světě a její dopad na trh s jehličnatým řezivem

Současná nepříznivá ekonomická situace téměř ve všech státech světa (viz grafy vývoje HDP) se samozřejmě negativně promítla i do oblasti jehličnatého řeziva.

Jak vyplynulo z podrobného rozboru průmyslového analytika Nicka Moora, bude v letošním roce celosvětová produkce jehličnatého řeziva o 1,8 % nižší než v roce 2002 a dosáhne 327 mil. m3. V příštím roce již lze ale počítat s postupným oživováním globální ekonomiky a s tím souvisí i předpokládané zvýšení výroby o 2 mil. m3.

Například celní ochranářská politika USA donutila kanadské výrobce přijmout výrazná racionalizační opatření. Produkce se koncentruje do několika velkých provozů, které pracují 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. Paradoxní je, že v USA je na jedné straně velmi vysoká poptávka po jehličnatém řezivu pro bytovou výstavbu (a i v roce 2004 se předpokládá vysoká stavební aktivita), ale na druhé straně zůstávají jeho ceny stále příliš nízké. Také v Japonsku již zřejmě stagnace končí a již druhá polovina roku 2003 bude z hlediska obchodu stabilizovaná a obdobně se bude zřejmě vyvíjet i rok 2004. Evropští producenti také očekávají, že získají možnost částečně nahradit svým zbožím dodávky řeziva ze Severní Ameriky. Významný útlum německé ekonomiky již podle názoru přítomných delegátů pomalu končí a v příštím roce lze již očekávat mírný vzestup, i když někteří němečtí delegáti jednoznačně spojovali ukončení ekonomické krize se změnou vlády. Členové ruské delegace hovořili o očekávaném prudkém růstu spotřeby řeziva v Rusku. Před 15 lety byla produkce řeziva v Rusku více než trojnásobná ve srovnání se současným stavem, ale export byl ve srovnatelné výši (6-8 mil. m3) a podle slov ruských delegátů ruské hospodářství ožívá, čemuž nasvědčuje i vývoj ruského HDP.

Velmi důležitou úlohu vývoje kurzů hlavních měn (amerického dolaru, eura a japonského jenu) v celosvětovém obchodě s řezivem zdůraznil prezident EOS Hans-Michael Offner. Hlavně na kurzu dolaru bude záviset, jak se budou vyvíjet trhy v USA, Japonsku a Levantě (arabské státy u pobřeží Středozemního moře a část Řecka a Turecka). Výrazné kolísané kurzů je podle účastníků konference neopodstatněné a je úlohou příslušných orgánů EU a Evropské centrální banky, aby se těmto výkyvům zamezilo.

Možnosti zvýšení spotřeby jehličnatého řeziva

Průměrná spotřeba jehličnatého řeziva v EU činí v současné době 0,21 m3 na jednoho obyvatele a podle názoru konference by měla v dohledné době vzrůst na 0,25 m3. Růst spotřeby je nutné a možné ovlivnit nejrůznějšími propagačními akcemi, ať už v rámci mezinárodní spolupráce (zde je příkladem společná propagační kampaň Rakouska a Itálie), nebo na národní úrovni tak, jak je tomu již nyní v Rakousku, Itálii, Francii či v Německu.

Zcela zásadní pro další zvýšení spotřeby jehličnatého řeziva je otevření dalších trhů, ať už se jedná o trhy asijské, nebo americké. Celkové zvýšení spotřeby řeziva má za cíl i Evropský výbor pro dříví (ETC - European Timber Council), který společně s Nordic Timber Council (NTC) již v roce 2004 uspořádá první akce v Číně a Japonsku. Roční rozpočet ETC činí 650 000 eur.

Certifikace

Konference projednala současný stav certifikace ve světě. V rámci certifikace spotřebitelského řetězce v současné době existuje ve světě 53 systémů (PEFC, FSC, CSA, SFI ...) a kromě toho je zde ještě ISO 140001 a celá řada národních norem. Například Rusko v současné době připravuje národní certifikační systém spotřebitelského řetězce, který by měl být začít uplatňován od následujícího roku.

Podle názoru konference není smyslem certifikace zjišťovat, který systém je lepší, důkladnější atd., ale zajistit používání dříví z řádně obhospodařovaných lesů podle principů trvale udržitelného rozvoje a zamezení nelegálním praktikám při těžbě dříví. Obecně lze konstatovat, že nelegální praktiky při těžbě dříví jsou takové postupy, které jsou v rozporu s národními zákony (např. těžba bez příslušné licence nebo nad rámec licence, těžba chráněných druhů dřevin, korupce při získávání povolení a v obchodě, krádeže, falšování certifikátů, daňové úniky atp.). Konference podpořila aktivity, směřující k vytvoření jednotné normy v rámci EU, a tak k odstranění problémů mezi jednotlivými certifikačními systémy.

Závěr

Současný stav a krátkodobý výhled na trhu s jehličnatým řezivem shrnul na konferenci vedoucí finské delegace pan Pekka Hukkanen takto:

- spotřeba jehličnatého řeziva v Evropě je na vysoké úrovni;

- export do Japonska se v posledních měsících zvýšil;

- export do USA se bude snižovat;

- ve Skandinávii jsou vysoké těžby a výroba rekordně vysoká;

- po letním omezení se výroba ve střední Evropě opět vzpamatovává;

- dodávky z Pobaltí jsou omezované nedostatkem kulatin;

- objem zakázek je uspokojivý;

- zásobování kulatinou je dobré,

- ziskovost pilařských podniků v Evropě je nízká.

Krátkodobý výhled pak lze charakterizovat takto:

- indikátory spotřeby v Evropě předpovídají omezenou poptávku;

- objem pilařských kapacit se poněkud zvýší;

- zahajování výstavby dalších kapacit;

- export z Evropy do Japonska se mírně zvýší;

- severní Afrika a Střední východ budou pomalu ožívat;

- export z Evropy do USA ano, ale...;

- v jihovýchodní Asii se neočekávají drastické změny;

faktory ovlivňující další vývoj:
* měnové kurzy ovlivňují podnikatelské prostředí více než při zavedení eura;
* výkyvy cen v USA;
* zajišťovací finanční nástroje a stabilní objemy umožní lepší výsledky.

Vzhledem k důležitosti celé problematiky, jejíž znalost umožňuje vlastníkům lesa a i pilařským podnikům předpokládat další vývoj na trhu, uspořádá ČAPLH v lednu 2004 seminář k této problematice s mezinárodní účastí.

Ing. Jiří Kořínek
výkonný ředitel ČAPLH
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Grafy 1 - 4 podle Nicka Moora (European Softwood Conference, Paris 03).

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.