Finanční podpory lesnictví z fondů EU

Michal Vejlupek

Se vstupem ČR do Evropské unie (EU) se českým lesníkům otevřely možnosti čerpat finanční příspěvky z evropských fondů. K lesnímu hospodářství se úzce vztahují dva aktuální programy - Operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství (OP) a Horizontální plán rozvoje venkova (HRDP), oba pod gescí Ministerstva zemědělství ČR (MZe). Jim byl věnován i seminář Finanční podpory lesnictví v rámci Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství a Horizontálního plánu rozvoje venkova, který 4. listopadu 2004 v Praze zorganizoval Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL) v rámci projektu MZe.

Evropské fondy byly bezpochyby jedním z velkých lákadel pro vstup ČR do EU. Zkušenosti z roku 2004 však příliš nesplnily předchozí očekávání - média uváděla na jedné straně složitost celého řízení a byrokracii, na druhé straně např. neochotu žadatelů studovat obsáhlé manuály. Každopádně ČR v r. 2004 zdaleka nevyužila veškerou finanční pomoc nabídnutou evropskými fondy a totéž platí i pro lesnictví.

Do procesů souvisejících s finanční pomocí českému lesnictví jsou v největší míře zapojeny: MZe, odbor Řídící orgán OP a odbor Řídící orgán HRDP, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a Zemědělské agentury MZe. Záměrem ÚHÚL v tomto poli je posilovat informační tok určený potencionálním žadatelům.

 

Operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství (OP) pro r. 2004-2006

Cílem OP je zvýšit podíl sektoru na tvorbě HDP a zaměstnanosti v ČR, zachovat životní prostředí a zajistit trvale udržitelný polyfunkční rozvoj venkova.

Lesnictví je věnováno opatření 1.3. Lesní hospodářství (z celkových sedmi), jež se dále člení na 4 podopatření a ty následně na investiční záměry (viz vložená příloha).

Základní principy

- Součástí žádosti o finanční pomoc je projekt zpracovaný podle povinné osnovy. Není podmínkou, že jej musí vyhotovit autorizovaná firma (jinak tomu může být u technické dokumentace k projektu, viz platná právní úprava).

- Finanční pomoc je poskytována na tzv. přijatelné výdaje, specifikované v pravidlech pro žadatele, a to až do výše 50 nebo 100 % (dle konkrétního podopatření). Max. výše podpory dosažitelná v rámci jednoho projektu je 9,5 až 53 mil. Kč (dle podopatření), je potřeba dodržet i min. výši podpory na jeden projekt (19 až 64 tis. Kč) a max. výši podpory na jednoho příjemce v období 2004-2006 (9,5 až 64 mil. Kč).

- Zaregistrované žádosti o podporu jsou následně bodovány - neumožní-li celkový finanční limit pro daný rok proplatit všechny podané žádosti, bude vyhověno těm s nejvyšším bodovým ohodnocením (při shodném počtu bodů rozhoduje datum a čas registrace žádosti, popř. nižší finanční požadavek žadatele).

- Žadatel je povinen zabezpečit financování realizace projektu nejprve z vlastních zdrojů (některé banky pro tyto účely nabízejí úvěry). Podpora je mu poskytnuta až zpětně (jednorázově, není-li uvedeno jinak). Rovněž je povinen zajistit propagaci poskytovatele podpory (EU) ve stanoveném rozsahu.

Zkušenosti z r. 2004 a výhled do r. 2005

Dle údajů SZIF bylo za celý r. 2004 v rámci opatření 1.3. zaregistrováno jen 36 projektů: 15 na obnovu lesního potenciálu a zavádění ochranných preventivních opatření, 19 na investice do lesů, žádný na sdružování majitelů lesa (Specifická pravidla pro toto podopatření 1.3.3. znemožňovala úspěšný projekt podat. Požadují totiž, aby sdružení bylo založeno po 31. 12. 2003 a současně aby v projektu vykázalo svou historii, přitom se projekty podávaly v létě 2004. Drobné změny znění pravidel pro 1.3.3. navrženy jsou, ale tato chyba není jejich předmětem - podle SZIF už k němu nemůže dojít) a 2 na zalesňování zemědělsky nevyužívaných půd. V rámci ostatních 6 nelesnických opatření OP bylo zaregistrováno cca 450 projektů.

Rok 2004 tedy poukázal mj. na nedostatky v pravidlech pro žadatele. Některé změny vyhlásil ministr zemědělství ČR již v polovině r. 2004 a další mají být vyhlášeny v prvních měsících r. 2005 (vzhledem k systému jejich konečného schvalování nelze zatím předpovědět konkrétní změny), stejně jako termín pro příjem žádostí o podporu.

Počet žádostí, které neuspěly ve vstupní administrativní kontrole a nebyly proto zaregistrovány, SZIF během r. 2004 nesledoval, a nelze tedy vyhodnotit úspěšnost žadatelů. Na semináři 4.11. zazněl z pléna podnět, aby tato statistika v budoucnu byla zpracovávána.

Pro r. 2005 prognózuje SZIF zvýšený zájem lesníků o podporu na pořízení strojů a zařízení a bude již reálné i vyhovět podmínkám pro podání žádosti na sdružování vlastníků lesů.

Hlavní zdroje oficiálních informací k OP

- www.mze.cz, odkaz Dotace a programy/Operační program Zemědělství/Vše pro žadatele

- www.szif.cz, odkaz Operační program RVMZ/Priorita I/Opatření 1.3. Lesní hospodářství

- Regionální odbory SZIF

Horizontální plán rozvoje venkova (HRDP) pro r. 2004-2006

Lesnictví je věnováno jedno z celkových šesti opatření. Cílem je:

- trvale snížit výměru zemědělsky obdělávané půdy nevhodné pro zemědělské využití (zlepšit ekologickou rovnováhu venkovského prostoru), konkrétně do konce r. 2006 zalesnit cca 6 600 ha zemědělské půdy;

- podpořit obnovitelné energetické zdroje šetrné k životnímu prostředí (diverzifikace zemědělské výroby, snížit imise ze spalování tradičních paliv a výměru zemědělské půdy využívané pro produkci potravin), konkrétně do konce r. 2006 založit cca 150 ha porostů rychle rostoucích dřevin (RRD) určených pro energetické využití.

Základní principy

- Jednou ze základních podmínek pro poskytnutí dotace je, že pozemek musí být zařazen do Evidence využití zemědělské půdy dle uživatelských vztahů (tzv. LPIS), žadatel musí být tamtéž evidován jako uživatel pozemku a po založení porostu musí v této evidenci zaktualizovat údaj “kultura”.

- Součástí žádosti o podporu je zpracovaný projekt zalesnění obsahující povinné náležitosti (smí jej vypracovat žadatel osobně, následně projekt předkládá k vyjádření několika orgánům státní správy) nebo projekt založení porostu RRD (ten musí být vyhotoven autorizovaným projektantem).

- Žádosti o podporu si navzájem nekonkurují, dotace je přidělena všem žadatelům, kteří splňují podmínky pro její poskytnutí.

- Jednorázová dotace je poskytována na založení lesního porostu nebo na založení porostu RRD (o dotaci je nutné požádat před provedením prací!). V prvním případě pak některé kategorie žadatelů, kteří jednorázovou dotaci skutečně obdrželi, mohou v dalších letech žádat o dotaci na péči do zajištění kultury (po dobu 5 let) a podnikatelé v zemědělské prvovýrobě i na náhradu za ukončení prvovýroby (po dobu 20 let).

- Výměra pozemku určeného k zalesnění musí být min. 0,5 ha souvislé plochy, pokud nenavazuje na stávající lesní pozemek. Max. výměra není stanovena.

- Dotace je proplácena zpětně, ovšem každoročně (rozdíl od OP)

Sazby dotací

- Založení lesního porostu: 92 tis. Kč/1 ha listnaté výsadby, 74 tis. Kč/1 ha jehličnaté výsadby;

- následná péče o lesní kulturu po dobu 5 let: 12 tis. Kč/ha/rok;

- založení porostu RRD: 60 tis. Kč/1 ha produkčního porostu, 75 tis. Kč/1 ha reprodukčního porostu.

V období 2004-2006 je pro žadatele z ČR k dispozici k čerpání celkem 20,6 mil. eur (v rámci opatření Lesnictví).

Zkušenosti z r. 2004 a výhled do r. 2005

Dotace na zalesnění zemědělské půdy (v rámci HRDP) se ukázala být pro žadatele nejatraktivnější nabídkou roku 2004 - bylo zaregistrováno bezmála 400 žádostí (cca 600 ha), zatímco na zakládání porostů RRD jen 7 žádostí. Sazbu dotace lze pro většinu území ČR jistě označit za štědrou a příprava žádostí zdaleka nedosahuje náročnosti projektů OP (ve většině případů vyhotovoval pro žadatele projekt zalesnění odborný lesní hospodář).

Příjemce podpory na založení porostu RRD přijímá řadu závazků týkajících se dalšího hospodaření v příštích min. 10 (15) letech (frekvence sklizně, způsob využití biomasy, následná likvidace porostu apod.) Podle ohlasů z pléna semináře konaného 4.11. v Praze nejsou tyto závazky nastaveny optimálně a potenciální žadatele odrazují.

Pro r. 2005 není plánována změna pravidel pro poskytování dotace. Termín pro příjem žádostí je stanoven na 28. 2. toho kalendářního roku, kdy bude porost založen.

Z některých oblastí ČR (např. Vysočina) je pro příští rok signalizován velký počet projektů na zalesnění zemědělských pozemků. Na semináři “Zalesňování zemědělských půd” (Pelhřimov, 30. 9. 2004) ČKOLH informovala, že narůstá podíl žádostí o dotaci, jejichž motivem je namísto nevhodnosti zemědělského obdělávání čirá snaha pozemek lépe zhodnotit, a že orgány ochrany zemědělského půdního fondu těmto žadatelům vesměs vycházejí vstříc. Objevují se rovněž informace o podnikatelské aktivitě “skupování zemědělské půdy za účelem jejího zalesnění”. Negativním odrazem těchto skutečností, opět signalizovaným z prostředí Vysočiny, jsou obavy z růstu cen sadebního materiálu a z jeho nedostatku.

Hlavní zdroje oficiálních informací k HRDP

- Nařízení vlády č. 308/2004 Sb. o stanovení některých podmínek pro poskytování dotací na zalesňování zemědělské půdy a na založení porostů rychle rostoucích dřevin na zemědělské půdě určených pro energetické využití (www.mvcr.cz/sbirka)

- www.szif.cz, odkaz HRDP/Lesnictví

- Zemědělské agentury MZe

Seznam příloh k článku:

- Metodická doporučení pro žadatele o finanční pomoc z Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství (OP)

- Metodická doporučení pro žadatele o dotaci poskytovanou v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova (HRDP)

 

Adresa autora: Ing. Michal Vejlupek

ÚHÚL Brandýs nad Labem

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.