Návrh zonace NP Šumava zveřejněn

Dne 5. 9. 2005 zveřejnila Správa NP a CHKO Šumava navrhovanou podobu nové zonace národního parku, která znamená rozšíření tzv. bezzásahových zón. Celému problému se věnuje mnoho pozornosti v odborných i veřejných kruzích, situace se stala díky angažovanosti obcí vděčným objektem médií a na stranu odpůrců „umělého vytváření divočiny“ se postavil dokonce i prezident. Tématu byl věnován VIII. sněm lesníků ČR (viz LP 7/2005, str. 12). 1. 9. se také ve Volarech konala veřejná panelová diskuse za účasti politiků, lesníků, zástupců Správy  NPŠ i zastupitelstev obcí, k níž se v některém z dalších čísel LP vrátíme. Zonace by měla být definitivně schválena do konce letošního roku.

Jak vznikal návrh zonace

Správa NP při vytváření návrhu vycházela z metodiky, kterou vydalo MŽP ve věstníku dne 1. 10. 2004. Všechny národní parky v ČR mají tímto procesem projít, NPŠ je pouze první v pořadí. Jiří Mánek, náměstek ředitele Správy NPŠ, říká: „Návrh zonace v praxi znamená vymapovat nejcennější a nejzranitelnější území parku, každý odborně zdatný člověk by zonaci vymapoval úplně stejně, zde není příliš prostoru pro subjektivní hodnocení.“

Vylišily se tři základní vrstvy, v každé z nich se mapovalo podle jiného hlediska – zoologického, botanického a lesnického. Překryvem těchto tří vrstev vznikl průnik, který je totožný s navrhovanou první zónou. Území takto stanovené první zóny představuje 26 500 ha (zhruba trojnásobek současného stavu, 39 % z rozlohy území NPŠ).

Druhá a zcela samostatná věc je pak management. Zonace a management jsou totiž zcela rozdílné záležitosti. První zóna zdaleka neznamená automaticky bezzásahový režim. V rámci vymapované první zóny, která byla z původních 135 částí scelena na 59, pak budou vymezena některá bezzásahová území. Do tohoto režimu se chystá Správa NP zařadit asi 20 % rozlohy parku, tj. asi 13 000 ha. Těchto 20 % je v souladu s usnesením Jihočeského kraje a v souladu s doporučením výkonného výboru Rady národního parku. „Ekologové navíc chtějí jednat o tom, aby se k této bezzásahové zóně přiřadilo dalších 19 % území,“ uvedl pro Český rozhlas 7 ředitel správy parku Alois Pavlíčko.

„Toto vše je pouze v rovině návrhu! Doposud jsme nezměnili v managementu téměř nic, jak je nám často podsouváno. Nyní začínáme zonaci projednávat s obcemi, měli bychom být hotoví do poloviny října. Potom MŽP ofi-ciálně zahájí jednáni s obcemi a ty mají 60 dní na to, aby vznesly připomínky na MŽP. To má pak dalších 60 dní na jejich vypořádání a teprve pak MŽP definitivně rozhodne o nové zonaci,“ uvedl dále Mánek. Správa NPŠ se rázně ohradila proti tvrzení starosty města Volary, že do první zóny by podle návrhu spadlo 90 % jejich území.

Správa NPŠ doufá, že nový režim by mohl vnezpochybnitelných oblastech, tedy na Modravských slatích, Vltavském luhu a Trojmezenské hornatině, platit ještě letos. O dalších částech první zóny pak chce jednat zhruba každých pět let.

S využitím vyjádření Správy NPŠ a členů SVOL připravila Veronika Kmínková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.