Silva Regina 2006 - II. část - stroje a technologie pro LH - Brno 2. až 6. dubna 2006

V minulém čísle jsme se v reportáži ze Silva Reginy zaměřili na nosné téma, kterým byla biomasa. V tomto čísle doplníme informace z letošního lesnického veletrhu o nejzajímavější stroje a technologie, které jsme stačili zaregistrovat v jeho průběhu. Expozice 140 vystavovatelů a spoluvystavovatelů – lesnických a mysliveckých firem – byly soustředěny poprvé v historii do kulatého pavilonu Z a venkovních expozic v jeho těsné blízkosti a na tradičních volných plochách K a F. Celkem Silva Regina obsadila plochu 7500 m2 a dalších 1500 m2 sloužilo k předvádění technologií pro zpracování biomasy. Do soutěže Grand Prix Silva Regina se přihlásilo dvakrát více exponátů než v minulosti. Myslivecké části v pavilonu Z tradičně dominovala expozice společnosti Silvajagd „Za zvěří kolem světa“, nápaditá prezentace Vojenských lesů s kvalitními trofejemi i netradičně pojatá expozice LČR.

Zahájení veletrhu

Zahájení se zúčastnili ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, předseda zemědělského výboru poslanecké sněmovny Ladislav Skopal, místopředseda výboru pro hospodářství v zemědělství a dopravu senátu Josef Vaculík, prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, prezident Komory veterinárních lékařů ČR Karel Daniel, předsedové zemědělských svazů a asociací, zástupci Slovenské zemědělské a potravinářské komory, generální ředitel Veletrhy Brno, a.s., Jiří Škrla. Ministr zemědělství řešil záplavy v jižních Čechách a veletrh navštívil po poledni. Lesničtí funkcionáři v delegaci zastoupeni nebyli.

Veletržní novinky

V minulém čísle jsem konstatoval, že absenci pilařských firem nahradily víceoperační těžebně-dopravní stroje. Jejich zastoupení na výstavišti opravdu dominovalo. Vedle nejsilnějších výrobců – John Deere, Valmet Komatsu Forest a Ponsse - se zde objevili němečtí HSM a CTL Technology, švédské Rottne, EcoLog a Vimek, finský Logset, ale i český Entracon LogLander a firma V. Novotný.

Firma Merimex představila poprvé v Česku nové barvy nejrozšířenějších TDS u nás pod novou značkou John Deere Forestry. V rámci zpracování biomasy nabízela technologii založenou na svazkovači těžebního odpadu John Deere 1490D. Novinkou je verze softwaru TimberOffice 3.0, umožňující optimalizaci provozních nákladů, s funkcí Navy pro přenos dat z výroby pomocí GSM, GPRS, satelitního telefonu nebo WLAN. Nový je i program TimberLink, který umožňuje provozovateli sledovat skutečný provoz stroje - spotřebu PHM, produktivitu práce apod. nezávisle na operátorovi. Novinkami u harvestorů jsou silnější harvestorové hlavice H270 a H480, paralelní jeřáb CH8 pro harvestor 1470D do mýtních porostů s dosahy 8,3, 9,7 a 10,7 m, se zdvihacím momentem 210 kNm. 

Komatsu Forest představil III. modelovou řadu strojů Valmet, která přichází s novými úspornými motory se systémem vstřikování Common Rail a max. kroutícím momentem dosahovaným při nízkých otáčkách. Inovací prošla i prostornější kabina vyvážecích traktorů a ložná plocha s možností třídění sortimentů LoadFlex3. Novinkou je i vybudování evropského střediska použitých strojů UMC na hranicích se SRN u města Chemnitz. Inovací prošly i hlavice Valmet 360.2 a 370.2. Pokračuje postupná výměna některých dílů Valmet za japonské Komatsu. Výsledkem je postupné, avšak výrazné snižování cen TDS Valmet na trhu. Upgradem prošel i kontrolní a řídící systém MaxiHarvester (na verzi 3.7) s celou řadou nových funkcí zpřesňujících měření a kalibraci podle místních podmínek. 

Ponsse představil harvestor Ponsse ERGO s novým jeřábem HN 2000, který má jiný systém hydraulických pístnic a jiný systém vedení hadic skrytých do ramene. Oproti předchozímu jeřábu HN 125 byly dvě pístnice sloupu nahrazeny jednou zesílenou a na rameno jsou použity dvě samostatné pístnice. Jeřáb má zdvih 200 kNm. Poprvé v ČR byl představen 130 kW silný vyvážecí traktor Ponsse ELK s nosností 13 tun.

Firma Balounek vystavovala nejúspěšnější SLKT s jeřábem HSM 805 a vyvážecí traktor HSM 208F s nosností 10 tun. Na trh uvádí i novou verzi harvestoru HSM 405H v provedení 8x8 se silnějším motorem. Na veletrhu zástupci firmy zaznamenali zvýšený zájem odborných návštěvníků ze Slovenska a Ukrajiny o produkci HSM.

Lesnická obchodní společnost přišla s novinkou v podobě vyvážecího traktoru Vimek 606TT s novým silnějším jeřábem, zesíleným rámem a vyšší nosností. Ve Švédsku je již ve zkušebním provozu malý harvestor Vimek 404T s harvestorovou hlavicí nebo adaptérem pro likvidaci houževnaté buřeně. V nabídce se objevil nový mýtní harvestor Logset 10H a nový vyvážecí traktor Logset 10F s nosností 18 tun. Dosah jeřábu harvestoru je 11 m, zdvihový moment 270 kNm pro harvestorovou hlavici s úřezem 73 cm. Pro zpracování klestu z lesních porostů pro energetické účely je k dispozici mobilní štěpkovací stroj Logset Chipset 3C.

Společnost Forest Meri nabízela SLKT UTC F2152 s výkonem 136 nebo 166 kW, vybavený silným jeřábem s dosahem 10 m. Nechyběly tradiční lesní frézy MERI CRUSHER a nová hloubková fréza HEN-AG, určená pro úpravu štěrkových cest v kombinaci s vibračním válcem. Novinkou v nabídce je i pařezová fréza Rotor Speedy určená především pro příměstské lesy k hloubkové likvidaci pařezů. Inovací prošel shrnovač klestu Forest Meri - má nové zakrytování a praktickou přídavnou protipáku ve formě prstu pro přidržení klestu a následnou manipulaci s ním.

ŠLP Křtiny inovoval lanový systém Larix Kombi na model H použitím hydraulicky napínaného nosného lana a rakouského vozíku Sherpa s nosností 1,5 tuny. V nabídce jsou nyní tři druhy vozíků – gravitační mechanický VLn, motorový MOKO 25 a nejúspěšnější evropský vozík Sherpa od výrobce Mayr-Melnhof-Saurau. ŠLP Křtiny získal i obchodní a servisní zastoupení ČR a SR pro tento model.

Entracon poprvé na veletrhu v ČR představil inovovaný model LogLander LL84B se silnějším motorem, hydraulickou uzávěrkou a jeřábem s delším dosahem. Podobně jako Vimek vyvíjí malý harvestor do prvních probírek.   

Firma V. Novotný představila vlastní úpravu prvního modelu vyvážecího traktoru LL84A, určeného do probírek.

Firma Agriimport nabídla produkci finské firmy Normet. Nejpopulárnější jsou vyvážecí vozíky FARMI MPV Vario s nosností 8, 10 a 12 tun. Lze je vybavit brzdou a pohonem kol přívěsu. Novinkou jsou i štěpkovače FARMI CH 160, 260 a 380 HF na tříbodový závěs traktoru s ručním nebo mechanickým podáváním. Materiál může mít průměr do 150, 260 a 380 mm. K dalším zajímavostem patřila kácecí hlavice pro výchovné zásahy v mladých lesních porostech, vybavená hydraulickým nožem, schopným kácet stromy do průměru 25 cm. Praktickou novinkou jsou dva terénní automobily 6x6 a 8x8 pro převoz pracovníků, materiálu a zvěře. Další novinkou je lesní fréza MIDIFORST D. T. 200 od italského výrobce Seppi m k likvidaci klestu po těžbě. Verze s vyztuženým rámem a výměnnými nástroji slouží i k úpravám odvozních štěrkových cest.

Společnost CIME vystavovala italský SLKT TREEMME s kloubovým řízením a dálkovým ovládáním nejen navijáků, ale i traktoru. Druhou novinkou byl francouzský tříbodový systém MX Mailleeux, umístěný čelně na SLKT. Je schopný pracovat s různými typy adaptérů, např. s pařezovou frézou, drtičem těžebních zbytků a různými čelními nakladači.

Společnost SOME představila lesnické UKT SAME Explorer Classic 95 a Lamborghini Target 95 s nástavbou pro pěstební činnost a soustřeďování dříví. Největší zájem sklidily rychloběžné frézy FAE pro likvidaci těžebních zbytků řady U - modely UML, UMM a UMH. Největší model UMH umožňuje totální likvidaci porostů poškozených sněhem v rámci rekonstrukcí, až do průměru 40 cm.

Firma SOLO představila nový zádový postřikovač Solo 433 s výkonem až 30 barů. Přidáním prodlužovacích nástavců a díky vysokému tlaku se přípravek aplikuje bezpečně i pod listy.

Společnost TOM service představila nový návěs TOM NR 39.32.24 T, který získal  ocenění Grand Prix. Návěs je určen k přepravě dřevní hmoty od délek 2 m. Snížené těžiště přispívá ke zlepšení jízdních vlastností. Tři nápravy SAF (alternativně BPW) – první a třetí zvedací – jsou osazeny vzduchovými pružinami a pneumatikami 385/65 R 22,5 v jednomontáži. Brzdový systém je vybavený systémem EBS s počítadlem ujetých kilometrů. Tříosý návěs s nápravou SAF do 9 t je standardně vybaven kotoučovými brzdami. Na přání je možno namontovat zařízení pro kontrolu zatížení náprav. Nástavbu tvoří 8-9 oplenů s klanicemi Alucar, alternativně švédské ExTe nebo tuzemské klanice z vysokopevnostní oceli. Jeden, dva, případně tři opleny vpředu mají pevné uchycení. Zbývající opleny jsou uložené v kluzně. Délku teleskopického návěsu je možno měnit v rozsahu 8935–11 535 mm z místa obsluhy hydraulické ruky dvojčinným hydraulickým motorem. Provozní hmotnost 7500–7950 kg, užitečná hmotnost 31 050–31 500 kg, ložná délka 8800–11 400 mm, objem přepravované dřevní hmoty 64,5 m3.

Společnost AGAMA vystavovala nový teleskopický přívěs ESEL 18, odpružený vzduchem, s jednou zvedací nápravou. V nabídce jsou i finské traktorové vyvážecí přívěsy KESLA. Novinkou je hydraulický jeřáb LOGLIFT 145 s vnitřním vedením hadic a nově řešenou pístnicí, určený jak na dlouhé jehličnaté dříví, tak i na krátké výřezy. Na listnaté dříví Agama nabízí osvědčený model LOGLIFT 165.

Everlift Olomouc představil konstrukčně zcela nový švédský jeřáb V-Kran V 15 PZ, určený do těžkého provozu. Velmi rychlý jeřáb má náklopný sloup, rameno je bez výsuvu při zachování stejného dosahu. Pro zvýšení komfortu obsluhy v zimě a v dešti společnost nabízí uzavřenou kabinu k jeřábu. Poprvé v ČR byly představeny nejrozšířenější klanice na evropském trhu ExTe řady A. Vyznačují se vysokou pevností (kvalitní tepelně zušlechtěný tažný hliník) při velmi nízké hmotnosti, čímž nesnižují nosnost soupravy. Podle pevnosti jsou odstupňované na modely A4 – 4 tuny (hmotnost příčníku, klanice a lůžka je pouhých 100 kg) a A6 - 6 tun (hmotnost 122 kg). Pro úsporu času nabízí ExTe zajímavé technické řešení pro snadné opásání nákladu pomocí drapáku z místa obsluhy.

Dřevoprodukt SV Znojmo připravil pro návštěvníky rozsáhlou ukázku strojů pro přípravu palivového dříví rakouské firmy Posch. Nejzajímavější byl profesionální kombinovaný stroj pro řezání a štípaní palivového dříví Spaltfix K-4000 s hydraulickým nastavením zarážky pro délku polen a automatickým štípáním při zpracování palivového dříví do průměru 40 cm. Pozornost vzbudila i profesionální vysokorychlostní zkracovací pila AutoCut 700 na krácení polen palivového dříví do 135 cm délky a průměru 24 cm. K obsluze postačí pouze jeden pracovník. Délku polen lze nastavit od 25 do 50 cm. Předností je automatický posuv a velmi vysoká rychlost řezání kotoučovou pilou o průměru 700 mm. Dopravník je schopný ukládat vyrobená polena do výšky 3,4 m.

Společnost Karlow-Karlshof připravila v těsné blízkosti pavilonu Z praktické ukázky tří strojů - mobilního štěpkovače HEM 561 Z za UKT pro zpracování větví a vršků po těžbě, dále sestavu pomaloběžného předrcovače FORUS HB 395 a drtiče JENZ AZ 660 pro likvidaci použitých palet. Oba stroje jsou vybaveny magnetem pro separaci kovových předmětů. Výborně připravené i komentované ukázky přilákaly zaslouženou pozornost návštěvníků veletrhu.

LESS & FOREST rovněž představil praktickou ukázku drtiče Petersson 2400A na zpracování veškerého dřevěného odpadu 50–90 prm/hod. Společnost je připravena k plynulým dodávkám pro energetické podniky a zpracování většího množství těžebních zbytků, větví, palet  a dalšího dřevní odpadu.

Ridex představil vedle širokého sortimentu repelent Hukinol, který bezpečně odpuzuje všechny druhy divoké zvěře, zejména zvěř černou. Využívá chemicky vyrobeného koncentrovaného pachu lidského potu na plochách, kde je zvěř nežádoucí.

Společnost Silvajagd měla v pavilonu Z nejatraktivnější expozici, které dominoval speciálně upravený vůz Škoda Octavia Combi Silvajagd. Vůz měl velkolepou premiéru v pondělí, za účasti Ing. Vlastimila Kulhánka (Auto Škoda, a. s.), Ing. Jiřího Škrly (Veletrhy Brno, a. s.) a Karla Lopraise. Vůz pro myslivce a lesníky vznikl za podpory a pod odborným dohledem útvaru technického vývoje společnosti Škoda Auto. Je odvozen z automobilu Škoda Octavia Combi 4x4 upraveného na lehký užitkový vůz kategorie N1, s možností odpočtu DPH. Oproti sériovému provedení došlo ke změnám na podvozku zvětšením světlé výšky o 4 cm, čímž se zvýšila průchodnost vozu v terénu a rozšířily se jeho možnosti použití v lese. Automobil je dále vybaven speciálním příslušenstvím – předním a zadním navijákem, nosičem zbraní, speciálním plastovým kontejnerem a zadním kovovým rámem pro převoz ulovené zvěře. Vůz pohání turbodieselový motor 1.9 TDI PD/77 kW v kombinaci se šestistupňovou mechanickou převodovkou.

Zhodnocení veletrhu

Vystavovatelé i návštěvníci zaznamenali výrazný kvalitativní posun veletrhu Silva Regina 2006. Volba hlavního tématu „Biomasa jako obnovitelný zdroj energie“ byla velmi prozíravá a upozorňuje na současné problémy ve vztahu k dotacím ze strany státu a EU.

Semináře během tří dnů potvrdily, že lesníci jsou připraveni dodávat biomasu zpracováním těžebního odpadu, zpracováním tenkého dříví, ale i pěstováním speciálních rychle rostoucích dřevin pro energetické účely. Bez pomoci státu to však není možné. Lesníci čekají, jaký postoj stát zaujme k této problematice v nejbližším období.

Na letošním veletrhu byla neuvěřitelně vysoká návštěvnost. Většina expozic byla v nepřetržitém obležení. Potěšitelná byla i značná účast odborných zahraničních návštěvníků, zejména ze Slovenska a pobaltských států. Spokojenost tak byla na obou stranách – vystavovatelů i odborných návštěvníků.

Vystavovatelé volají po zkrácení veletrhu o jeden až dva dny. Pomohlo by i posunutí termínu o 10–14 dní později s ohledem na provozní měsíční uzávěrky i na teplejší počasí. Velmi pozitivně byl hodnocen i myslivecký doprovodný program (podrobněji ve Světě myslivosti č. 5/2006).                              

Oto Lasák

Ocenění Grand Prix Silva Regina 2006

Do prestižní soutěže Grand Prix Silva Regina se přihlásilo 13 exponátů. Dominovaly stroje na řezání a štípání dříví, lesnický software, odvozní soupravy, ale i speciálně upravený osobní automobil, repelent, myslivecká kolekce oděvů a poprvé v historii soutěže i odborná kniha.

Z 13 přihlášených exponátů jich odborná komise nominovala 7:

1. Repelent HUKINOL - výrobce COLANESE CHEMICALS EUROPE GmbH, vystavovatel RIDEX, s. r. o., Karlovice, www.ridex.cz.

2. Kolekce oděvů, doplňků a obuvi vzor „RUSSIA“, výrobce Sdružení podnikatelů registrované ochrannou známkou SILVAJAGD, Brno, www.silvajagd.cz.

3. Software - Sortimentace - systém sloužící k výpočtu objemu a sortimentaci stojících stromů, výrobce Foresta SG, a.s., Vsetín, www.foresta.cz.

4. Kombinovaný řezací a štípací stroj Spaltfix K-4000 – výrobce POSCH GmbH, Leibnitz/Kaindorf, Rakousko, vystavovatel DŘEVO-PRODUKT SV, spol. s. r. o., Znojmo, www.drevoprodukt.cz.

5. Návěs na odvoz dříví TOM NR 39.32.24 T - výrobce TOM service, s. r. o., Holice, www.tomservice.cz.

6. Lanový systém LARIX KOMBI H - výrobce ŠLP ML Křtiny, MZLU v Brně, www.slpkrtiny.cz.

7. Reprezentační publikace LOVU ZDAR! - Půvab starých mysliveckých pohlednic - vystavovatel nakladatelství Lesnická práce, s. r. o., Kostelec n. Č. l., www.silvarium.cz.

Dvě ocenění Grand Prix Silva Regina 2006 získala Foresta SG, a. s., ze Vsetína za nový software sortimentace stojících stromů a teleskopický návěs od TOM service, s. r. o., z Holic. Cenu redakce časopisu Lesnická práce získal lanový systém Larix Kombi H, Školní lesní podnik Křtiny. Všechny oceněné výrobky podrobně představíme na stránkách LP.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.