Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 08/06

Neobvyklé lokality přemnožení bekyně velkohlavé - Důsledky opakovaného holožíru

V roce 2006 doznívá gradace bekyně velkohlavé, která v letech 2002 až 2006 postihla cca 6000 ha listnatých, převážně dubových porostů na jižní a jihovýchodní Moravě. Z hlediska lokalizace ohnisek výskytu na Moravě se tato poslední gradace lišila od předchozího přemnožení v první polovině 90. let minulého století tím, že nebyly zasaženy nejjižnější lokality na Valticku a Mikulovsku a naopak byla výrazně postižena severněji položená oblast Ždánického lesa a lokální ohniska přemnožení byla objevena ještě severněji u Letonic na Vyškovsku a u Kuřimi severně od Brna. Ve středních Čechách k přemnožení, na rozdíl od předchozí gradace, nedošlo.

Úvodník 8/2006

Vážení čtenáři,

politická situace v ČR je natolik nepřehledná, že jsou velmi rozdílné i prognózy politologů, natož pak politických laiků, mezi které většina lesníků patří. Právě rozuzlení povolební situace se však nás lesníků může znatelně dotknout. Může znamenat změnu náhledu na některé lesopolitické otázky, např. na přístup k dotační politice, na legislativní omezování vlastnických práv, existenci státního lesního majetku apod. Právě poslední otázka - existence a rozsah státního vlastnictví lesa je téměř vždy živým povolebním tématem a lesníci jej obyčejně považují za jedno z témat nejzásadnějších.

Editorial 8/2006

Vážená obci čtenářská,

letošní červencová horka s mizivým úhrnem srážek vyvolala řadu nepříjemností. Značné sucho s sebou nese vysoké nebezpečí požárů, samozřejmě nejen lesních. Doufejme, že se počasí změní a riziko požárů se zmenší. Vyvstává však otázka, zda není účelné přemýšlet nad trvalými protipožárními opatřeními v našich lesích, jelikož jak se zdá, letošní vedra nebudou nejspíš klimatickou anomálií, výstřelkem rozmarného počasí, ale s velkou pravděpodobností součástí celkového vývoje klimatu nejen na našem území.

Všechny platné smlouvy budou uzavřeny do konce září 2007

Po dlouhém období nejistoty nastala příznivější konstelace okolností k tomu, abychom požádali o rozhovor generálního ředitele státních lesů. Ing. František Koníček, jmenovaný do funkce 5. 6. 2006, v rozhovoru pro LP naznačil způsob, jak státní podnik vyvést z komplikované právní situace, do níž se dostal kvůli obvinění, že prostřednictvím svých loňských tendrů zadával práce v lesích netransparentně a v nesouladu se zákonem.

F. Koníček hovořil zejména o mechanismu fungování nových výběrových řízení a nutných jednáních se všemi podnikatelskými skupinami, která jim musejí předcházet. Přiblížil také koncepci, která by měla vést k efektivnějšímu hospodaření LČR, bohužel však ze současného politického vzduchoprázdna nevychází žádný jasný státní záměr.

Státní vlastnictví lesa - ano, nebo ne?

Je dobré, aby stát vlastnil lesy, a proč? To je závažná lesopolitická otázka, na níž své zcela rozdílné názory a argumenty předložilo několik lesníků ze státních lesů, soukromých firem i akademické sféry.

Přivítáme i další vaše příspěvky do ankety, neváhejte své odpovědi posílat na redakční adresy.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.