Kvalita fotografií se letos opět zlepšila - Fotosoutěž LP 2006 očima porotce

René Jakl

Zdá se, že kvalita přihlášených fotografií šla od loňska (a už tenkrát jsem chválil) opět nahoru. Zvlášť v kategorii „detail“ a „krajina“ se mi těžko rozhodovalo, které snímky vyřadit.

„Krajina“ – minimum propadáků

Objevilo se tu pár opravdu dobrých “kousků” a hlavně minimum skutečných propadáků. V kategorii krajina mne nejvíce zaujalo několik lesních zákoutí, často s mlžnou atmosférou a romanticky rozeklanými kmeny. Tito mí – vysoce hodnocení – favorité této kategorie se nakonec na přední místa nedostali, ale taková již byla pravidla bodování. V celkovém hodnocení 8 porotců zvítězily krajiny v tradičnějším pojetí, ovšem s neméně silnou atmosférou. Apokalypticky působící západ slunce nad mrtvým lesem vítěze této kategorie Zdeňka Kopeckého je dobrým příkladem. Technickým základem tohoto snímku je použití objektivu s velmi dlouhým ohniskem, který ze sluneční tečky na většině podobných záběrů udělal veliký zářící disk.

„Detail“ – jednoduché kompozice

V kategorii detail jsem ocenil hlavně jednoduché kompozice v omezené škále barevných tónů. Právě omezená barevnost je jedním z efektních prostředků, které pomohou vyniknout danému detailu. Typickou ukázkou je 3. snímek kategorie detail: jednoduchý motiv, laděný do jednoho odstínu zelené, ze kterého plasticky vystupuje drobný detail plže, zvýrazněný ještě nízkou hloubkou ostrosti. Problematická z hlediska svého zařazení je vítězná fotografie kategorie detail. Nepochybně jde o velmi zdařilý záběr s krásným protisvětlem, ale do dané kategorie podle mě nepatří.

„Dřevo“ a „člověk a les“ – slabší kategorie

Zbylé dvě kategorie – „dřevo“ a „člověk a les“ – nabídly také krásné fotografie, i když celkově byly tyto kategorie o něco slabší. Často asi soutěžící probrali své fotoarchívy a přihlásili něco, co víceméně splňovalo dané téma. Zároveň ale tyto kategorie skrývaly i některé černé koně, což ukázalo i celkové vítězství snímku Nařezávání dřeva od Martina Baranyaie. Tomu se podařilo zachytit zlomový okamžik ve vztahu člověka a lesa, naříznuté smrky těsně před pokácením. K dokonalosti mu chybí jenom krůček – postava vzadu uprostřed záběru, která by mnohem silněji vynikla bez překryvu se stromem v pozadí, jako čistá silueta. Mezi medailovými fotografiemi bych rád zmínil ještě záběr Jana Jiráčka, který získal 2. místo v kategorii „člověk a les“. Tichá lesní krajina s bílou lavičkou působí intimně a snově. Zdá se však, že lavička byla částečně překryta tenkým stromkem, který autor kvůli lepší kompozici vyretušoval.

Doporučení pro příští ročníky soutěže

Zadání soutěže tyto dodatečné zásahy nijak neřeší, takže není důvod nepřiznat autorovi fotografie svobodu tvorby. Bylo by ovšem vhodné, kdyby podmínky soutěže příštího ročníku toto nějak výslovně ošetřily. Stejně tak se přimlouvám za dodávání fotografií bez různých dodatečně dodělávaných rámečků, které při hodnocení působí rušivě. Někdy kvalitní fotografii dodají laciný nádech, jindy z podprůměrného záběru vytvořily zdánlivě slušnou kompozici.

Fotografování zdar!

Adresa autora:

René Jakl

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

http:// www.renejakl.cz

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.