Editorial 03/2007

Vážení čtenáři,

po minulé hektické uzávěrce, kterou nám opepřil orkán Kyrill, jsme se domnívali, že nastane klidnější měsíc. Přišla ale další vichřice, tentokrát na ředitelství LČR. Po necelém roce vystřídal ve funkci GŘ profesionálního manažera opět lesník. To dělí lesnictvo na dva tábory a až čas ukáže, zda je na tomto křesle důležitější lesnická odbornost, manažerská zdatnost, či zda jsou nakonec nejdůležitější osobní předpoklady. Zatím to však vypadá, že větší váhu než všechny tyto vlastnosti dohromady, má leckdy nepochopitelná politická vůle zřizovatele...

Výběrové řízení na nového GŘ, který převezme vedení od dočasně pověřeného ředitele J. Holického, by se mělo uskutečnit v březnu či dubnu. Poté budou mít LČR svého 5. generálního ředitele (a možná i další vrcholový management) za 3,5 roku... Nezbývá, než sázet na budoucnost.

Slovem, které bude ještě dlouho patřit k nejpoužívanějším mezi lesníky, je kalamita. Během února jsme sesbírali materiály k anketě na téma Jak se čeští lesní hospodáři vyrovnávají s důsledky lednového orkánu a přinášíme vám mozaiku faktů, názorů a fotografií. Do tohoto tématického bloku patří i článek o zásadách bezpečnosti práce v kalamitě a informace LOS k riziku kůrovcové kalamity. Rubriku LOS informuje jsme proto tentokrát výjimečně zařadili do přední části časopisu.

Abychom se věnovali také věcem pozvedajícím ducha, zaměstnávajícím naše estetické a umělecké cítění (a odlehčili tak nervům často pošramoceným snahou vyrovnávat se s děním na lesopolitické scéně), připomínáme vám, že probíhá fotosoutěž Lesnické práce. Uzávěrka je na konci června a kategorie, do nichž můžete posílat soutěžní snímky, jsou dřevo, krajina, detail (makro).

Lesu zdar!

Veronika Lukášová