Kalamita - fakta a názory lesníků

Anketa Lesnické práce

Ve většině českých lesů se již začalo pracovat na odstraňování následků větrné kalamity z ledna letošního roku. O rozsahu a následcích kalamity se pokusíme informovat prostřednictvím anketních otázek, které jsme položili správcům lesního majetku ve vybraných oblastech.

Respondenti odpovídali na tyto otázky:

1. Jaké jsou dopady kalamity na vámi spravované území? Jaký je charakter kalamity?

2. Myslíte si, že škody byly závislé na způsobu hospodaření v lesích? (Nevhodná výchovná opatření, smrkové monokultury, škody zvěří apod.)

3. Kdy začala a jakým způsobem u vás probíhá likvidace následků kalamity?

4. V jakém časovém horizontu předpokládáte zvládnutí kalamity? Znamená pro vás výraznější problém?

5. Máte problémy s odbytem kalamitního dříví a pokud ano, jaké?

6. Považujte kalamitu za mimořádnou, nebo je srovnatelná s kalamitami v posledních desetiletích?

 
LS Nové Hrady, Lesy České republiky, s. p., (LHC Nové Hrady, částečně LHC Kaplice)

Petr Žemlička,  lesní správce

1. Území lesní správy, která se více jak půlstoletí orientuje na hospodářský způsob podrostní, je možno rozdělit na dvě části.

V oblasti Třeboňské pánve, na stanovištích ovlivněných vysokou hladinou spodní vody, byly zasaženy téměř všechny lesní porosty jednotlivými nebo skupinovými vývraty. Lesní porosty postižené loňskou sněhovou kalamitou (cca 300 000 m3) byly následně z větší části nebo úplně rozvráceny. Neza-nedbatelné je omezení funkčnosti odvodňovací sítě pojezdem lesní techniky.

V oblasti Novohradských hor došlo k vývratům na vlhkých stanovištích a velké škody byly způsobeny zlomy a vývraty v lesních porostech, bez ohledu na stáří, dřevinu či způsob hospodaření, v koridorech, kde docházelo k největšímu tlaku větru a tvorbě vzdušných vírů.  

Prvořadým úkolem bude zpracování polomů v náletech a nárostech, tak aby se maximálně snížil rozsah nutné umělé obnovy a následné ochrany kultur.

Závažným dopadem kalamity, mimo snížení hospodářského výsledku LS a podstatného zvýšení nákladů pěstební činnosti a oprav lesní dopravní sítě, je nebezpečí přemnožení podkorního hmyzu s reálnou hrozbou vzniku další kalamity.

2. V nižších polohách výši škod ovlivnil stav porostů po zpracování loňské kalamity a skutečnost, že nedošlo k promrznutí vlhkého půdního profilu.

V horské oblasti jsou postiženy především smrkové porosty vzniklé v poválečném období na bývalé zemědělské půdě, v mládí s absencí výchovných zásahů. Jednotlivé zlomy uvnitř porostů jsou u jedinců poškozených ohryzem a loupáním jelení zvěří s následnou hnilobou. U rozsáhlých souvislých ploch postižených větrem neměl způsob hospodaření ani dřevina podstatnějšího vlivu.

3. Likvidace následků začala bezprostředně, zvláště operativním zpřístupňováním komunikací a likvidací polomů v trasách liniových staveb, pro umožnění oprav a obnovení dodávek elektrické energie. Vlastní zpracování polomů v lesních porostech započalo po ukončení výběrových řízení a uzavření příslušných smluvních vztahů.

4. Předpokládáme zpracování nahodilé hmoty do konce roku 2007.

5. Obchod probíhá prodejem dříví na lokalitě P dodavatelům prací, otázku je nutné směřovat jim.

6. Území lesní správy je ovlivňováno dunajskou kotlinou s relativně vysokou vlhkostí vzduchu a bylo často postihováno škodami těžkým sněhem, vichřicemi a námrazou. Poslední velká kalamita obdobného rozsahu byla v roce 1984.

LS Vyšší Brod, Lesy České republiky, s. p.

Jan Märtl, lesní správce

1. Z větší části roztroušený polom charakteru vývratů a zlomů. Na vodou ovlivněných stanovištích častěji vývraty s pomístným nakupením hmoty. Dopady – po loňské sněhové a námrazové kalamitě v rozsahu 307 000 m3 další proředění porostů s pomístnými holinami.

2. Stabilita každého lesa má svou hranici – v tomto případě byla hranice překročena. Na LS se dlouhodobě neprovádí holosečný hospodářský způsob hospodaření, způsob hospodaření na naší LS výši škod neovlivnil.

3. Zpracování kalamity započalo 19. 1. 2007 – uvolněním komunikací.

4. Harmonogram zpracování kalamity je zpracován na období II. – VII. 2007.

Obchod probíhá prodejem dříví na lokalitě P dodavatelům prací, otázku je nutné směřovat jim.

 6. Kalamita je mimořádná a s výjimkou loňské sněhové nemá v naší oblasti v historii srovnání.

LS Železná Ruda, Lesy České republiky, s. p.

Vladimír Skala, lesní správce, Jiří Najman, zástupce LS II

1. Kalamita zasáhla převážnou část naší lesní správy, z 58 % je soustředěná a 42 % roztroušená. Podíl zlomů je 59 % a vývratů zbývajících 41 %.

2. Ne, škody nejsou závislé na způsobu hospodaření. Síla větru byla v této části Šumavy enormní.

3. 22. 1. 2007 bylo započato s uvolňováním cest a od 30. 1. 2007 se likviduje kalamita doda- vatelskými subjekty, na základě obchodních smluv vzešlých z výběrových řízení.

4. Termín zpracování předpokládáme do 30. 6. 2007. Ano, zpracování kalamity  znamená výraznější problém. Jedná se o zásadně vyšší objem těžeb, limitovaný zkráceným termínem zpracování.

5. Obchod probíhá prodejem dříví na lokalitě P dodavatelům prací, otázku je nutné

směřovat jim. V budoucnu předpokládáme například nedostatek vagónů.

6. Tuto kalamitu považujeme za mimořádnou.

LS Přimda, Lesy České republiky, s.p.

Václav Lidický, lesní správce

1. Kalamita se vyskytuje na celém území LS s vyšším podílem na Českém lese, jedná se jak o roztroušené vývraty a zlomy, tak o pomístnou soustředěnou kalamitu, poškozeny byly jehličnany i listnáče. Objem kalamitního dříví je vyšší než roční projekt úmyslné těžby, tedy letošní hospodaření LS Přimda bude podřízeno této kalamitní situaci.

2. Ničivé síle orkánu, tj. větru o rychlosti více než 120 km/hod., nelze předcházet žádným lesotechnickým opatřením, orkány ničí původní lesy (např. Skandinávie) stejně jako kulturní lesy smíšené, listnaté i jehličnaté (viz. Francie i Německo v minulých letech – např. Lothar). Výkyvy klimatu, ostatně podobně jako v současnosti se měnící nároky společnosti na lesy, pochopitelně vyúsťují a nadále budou vyúsťovat v přiměřenou odezvu lesnického hospodaření a správy lesů v ČR obecně, všechny úvahy a následné kroky však musí být racionální. Domnívám se, že uvádění následků orkánu do příčinné souvislosti s tzv. špatným lesnickým hospodařením nevychází z objektivního hodnocení situace a nemá potenciál napomoci v hledání celospolečenské shody na optimálním cílovém stavu lesů.

3. Časový průběh náběhu zpracování kalamity: Od 19. 1. 07 zprůjezdnění komunikací, odstraňování padlých stromů z vodních toků v režimu objednávek; od 1. 2. 2007 již vlastní zpracování kalamitního dříví, nejprve v režimu smluv z nabídkového řízení podlimitní zakázky na 1 měsíc (únor 2007) a od 3. 2. 2007  v režimu smluv z výběrového řízení v nouzovém stavu.

4. Zpracování stávající kalamity je smluvně termínováno do 30. 6. 2007, vzhledem k objemu kalamitního dříví a časovému horizontu zpracování to  znamená zdvoj až ztrojnásobení zpracovatelské kapacity na toto období,  problémem by mohl být urychlený vývoj kalamitních kůrovců vzhledem k dosavadní mírné zimě a případnému teplému jaru, rovněž tak případné odbytové problémy a s nimi spojené spekulativní pohyby ceny dříví v II. Q. 2007.

5. Obchod probíhá prodejem dříví na lokalitě P dodavatelům prací, otázku je nutné směřovat jim.

6. Kalamita je mimořádná právě tím, že ji způsobil orkán, a to na celém území naší lesní správy. Kvůli svému plošnému rozsahu tato kalamita není srovnatelná s předchozími kalamitami. Dosavadní kalamity byly vždy lokálního charakteru s významně četnějšími případy na Českém lese, kde nastávaly v minulosti různé kalamity, které jsou typově známé ze všech českých pohraničních hor (větrné, námrazové nebo kombinace větru a mokrého sněhu). 

LS Telč, Lesy České republiky, s. p.

Jan Trojan, Jiří Doležal

Kalamita má z větší části charakter jednotlivých vývratů, popřípadě zlomů. 

Škody se vyskytují na porostních stěnách a v porostech s jihozápadní expozicí. Dále jsou poškozené roztroušeně jednotlivé stromy v porostech, které jsou napadeny hnilobami. 

3. Kalamita se začala likvidovat 25. 1. 2007.

4. Dle zákonných lhůt.

5. Ne

6. Ne, nepovažujeme kalamitu za mimořádnou.

Divize Horní Planá, Vojenské lesy a statky ČR , s. p.

Slavomil Brandtl, ředitel divize Horní Planá

1. Kalamitou jsou převážně zasaženy lesní porosty 6. až 8. věkové třídy rozkládající se na západních a jihozápadních svazích horského masivu Knížecího stolce a Lysé, organizačně začleněné pod lesní správy Arnoštov a Horní Planá.  Přibližně dvě třetiny škod vykazuje charakter rozptýleného polomu.

2. Z dostupných archivních podkladů lze prokazatelně odvodit, že kalamity podobného rozsahu tuto část Šumavy pravidelně postihují více než 300 let . Způsob hospodaření, prostorová a druhová skladba porostů bezpochyby ovlivňovala a bude ovlivňovat škody na lesních porostech. Na příkladu jednoho kalamitou totálně poškozeného porostu na LS Arnoštov, který byl  v minulosti exkurzním objektem ideálního míšení (SM 30, JD 20, BK 30, JV 20, JS a OL +) můžeme ukázat, že „větru dešti neporučíme“. Proti podobným přírodním živlům bude každý lesní hospodář velice těžko nacházet přijatelná opatření. 

3. S likvidací polomů začali zaměstnanci divize spolu s pracovníky těžebních  firem, kteří zde pracovali od počátku roku, ihned druhý den po uklidnění větru. Počátkem února byly podepsány smlouvy s firmami, které vyhrály výběrové řízení a v současné době tam, kde to umožňují příznivé sněhové podmínky, již bylo započato s plošným zpracováním polomů. Nezanedbatelnou výpomoc nám poskytují i naše sesterské divize.

4. Kalamitu bychom chtěli zpracovat do konce letošního roku. Vzhledem k tomu, že kalamita je soustředěna na ploše cca 10 000 ha, považujeme za nejnáročnější zvládnutí expedice vytěženého dřeva.

5. Dřevozpracující a logistické firmy a podniky jednají velice vstřícně. Určitý problém spatřujeme v nedostatku železničních vagonů.

6. Tato kalamita je svým rozsahem mimořádná.

Město Boží Dar

Karel Picura, správce městských lesů

1. Došlo k plošnému rozpadu narušených stejnověkých smrkových porostů otevřených západnímu větru.

2. Ano, věkově rozrůzněné porosty zůstaly v podstatě bez poškození, a ve stejnověkých porostech bez narušeného porostního pláště na západní straně jsou škody minimální.

3. Likvidace kalamity začala druhý den s využitím dostupných živnostníků, ty doplňujeme harvesterovou technologií.

4. Plošnou kalamitu – zhruba 2/3 objemu

zpracujeme do konce února, a roztroušené polomy po odtátí sněhu nejpozději do konce června.

5. Zatím nemáme problémy s odbytem kalamitního dříví.

6. Z pohledu posledních pěti let se jedná o běžnou kalamitu. Ale těch posledních pět let je mimořádných.

Lesní a rybniční správa Zbiroh, Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld,

Josef Myslivec, ředitel JCM LRS Zbiroh

1. Během své téměř 40leté lesnické praxe jsem se potkal s mnoha podobnými rozsáhlými kalamitami, se kterými si lesníci vždycky poradili, a věřím, že si poradí i nyní.

Současná kalamita je svým charakterem roztroušená, v převážné většině se jedná o zlomy hnilobou poškozených stromů. Pouze na vlhčích místech jsou větší skupiny vývratů.

Zpracování kalamity znamená vyšší těžební a přibližovací náklady a nižší zpeněžení dřeva. Finančně náročné jsou zejména opravy poškozených oplocenek.

2. Podíváme-li se na mapu republiky (nebo Evropy) s uvedením rozsahu kalamity, je zřejmé, že tak silnému přírodnímu živlu neodolaly lesy, nemovitosti a další majetky, a to bez ohledu na státy a způsoby hospodaření. Snaha o přeměnu lesních porostů na lesy s vyšším zastoupením listnáčů, tedy i lesy odolnější, je dlouhodobým cílem lesníků mnoha generací, protože lesníci se musí sami s následky kalamit vypořádat, les obnovit a ochránit. Stojí je to nesmírné úsilí a obrovskou práci, na rozdíl od různých rádoby „lesních odborníků“, ekologů a jim podobných, kteří se „zasvěceně lesnicky“ předvádějí ve sdělovacích prostředcích, protože je to módní a protože jejich vlastní práce a jejich výsledky asi nejsou takové, aby se o ně veřejnost zajímala.

3. Kalamita na našem majetku se začala zpracovávat prakticky ihned zpřístupněním lesních cest, zajištěním oprav oplocenek a nasazením všech našich a dostupných cizích pracovníků a prostředků na zpracování kalamity. Je však pravda, že se nemusíme zdržovat nesmyslnými a trapnými výběrovými řízeními. Velkou pomocí je i nasazení harvestoru lesní společnosti Stříbro na soustředěnou kalamitu.

4. Kalamitu, pokud nedojde k jejímu nárůstu, zpracujeme nejpozději do pololetí letošního roku.

5. Prosazujeme dlouhodobě odbytovou politiku založenou na spolehlivosti a solidnosti vůči našim odběratelům, a zatím tedy nemáme problémy s odbytem dřeva.

6. Rozsah kalamity v republice je mimořádný. Kalamita postihla lesy státní, vojenské, soukromé, obecní i lesy národních parků. Je proto překvapivé, že pouze lesy v NP, které jsou z části pro veřejnost nepřístupné, získaly od vlády mimořádnou finanční pomoc. Zcela chybí, zejména u státních lesů, koordinace zpracování kalamity. Dříve bylo zcela běžné, že tam, kde lesy postiženy nebyly, se těžby zastavily a veškeré těžební kapacity se přesunuly na nejvíce poškozená místa.

MVDr. Radoslav Kinský

Josef Šteidl, lesní rada

1. Hlavním dopadem je to, že nemůžeme hospodařit úmyslnými těžbami ve směru, který jsme si stanovili v současném LHP, a to už vlastně druhý rok po sobě. Dalším nezanedbatelným dopadem je ztráta na zpeněžení vytěženého dříví v důsledku poškození tohoto dřeva.

Charakteristickými znaky pro letošní kalamitu je poškození hlavně starších porostů (nad 60 let) a poškození v porostech spíše jednotlivých stromů nebo malých skupin.

2. Ne, nemyslím si, že by byly škody závislé na způsobu hospodaření.

3. Likvidace započala ihned a díky mírné zimě pokračuje plynule dosud. Na kalamitní těžbu a přibližování používáme klasické motomanuální technologie a  prostředky, jako jsou traktory nebo koňské potahy.

4. Tuto kalamitu zvládneme do konce letošního června a nebude to výraznější problém. Problémy by mohly nastat, kdyby do jara přišla nějaká další pohroma nebo napadlo tolik sněhu jako vloni.

5. Ne, nemáme problémy s odbytem

kalamitního dříví. Je jen nepříjemné, že odběratelé snížili ceny.

6. Považuji letošní kalamitu, alespoň v našich končinách, za naprosto srovnatelnou s jinými kalamitami.

Správa NP a CHKO Šumava

Libor Hošek, vedoucí odboru terénní služby

1. Kalamitou je postiženo celé území, jedná se o jednotlivé vývraty a zlomy i o skupinové až celoplošné postižení.

Na území NP Šumava se jedná ve většině případů o důsledky asanačních těžeb při zásazích proti kůrovci.

3. Likvidace následků kalamity začala bezprostředně.

4. V průběhu roku 2007, vzhledem k rozsahu kalamity se jedná o velmi vážný problém.

5. Nemáme problémy s odbytem kalamitního dříví.

6. Poslední kalamita podobného rozsahu se na území Šumavy vyskytla v roce 1984.

Správa krkonošského národního parku

Jan Hřebačka, vedoucí provozu, Odbor péče o les

1. Letošní kalamita postihla zejména starší lesní porosty (nad 80 let). V některých místech jsou však lokálně poškozeny i porosty mladší, zejména tzv. roztroušenou kalamitou.

Z hlediska poškození se jedná zejména o vývraty (cca 80%), zbytek tvoří zlomy. V některých místech byla však rychlost větru taková, že došlo k ulomení koruny, a ta leží až několik desítek metrů od zbylé části kmene. Struktura poškození lesních porostů není jednotná. Jedná se o soustředěné poškozené plochy, ale i plochy menší, až po jednotlivé zlomy a vývraty na rozsáhlých plochách. Poškozenější je východní část Krkonoš, nejpoškozenější jsou lesní správy Pec pod Sněžkou, Svoboda nad Úpou, Horní Maršov a Černý Důl.

2. Myslím si, že pravda je někde uprostřed. Bezpochyby jsou škody odvislé od způsobu hospodaření v lesích. Uměle založená smrková monokultura je labilní nepřirozené prostředí a jako taková se chová i při nejrůznějších abiotických či biotických ohroženích. Na druhé straně je nutno poukázat na opravdu extrémní rychlost větru v souvislosti s podmáčeným půdním profilem.  

3. S likvidací následků se započalo prakticky okamžitě. Nejprve byly uvolněny cesty, byl proveden důkladný monitoring, zadány veřejné zakázky, zpracováváme harmonogram prací na odstraňování škod. To vše v úzké spolupráci s MŽP.

4. Zatím činíme vše pro to, abychom dodrželi zákonný termín 30. 6. Uvidíme však jakým způsobem do našich předpokladů promluví počasí a jiné neočekávatelné vlivy. Práce v přírodě a hlavně pro přírodu nelze pevně svázat termínově. Navíc v Krkonošském národním parku se staráme nejen o les, zohledňujeme i ostatní živé či neživé části přírody.

5. Problémy zatím neregistrujeme, pouze poněkud s obavou očekáváme vývoj cen.

6. Krkonoše, snad jako každé pohoří, již postihly horší kalamity. Nechceme současný stav podcenit, ale věříme, že vše je možné zvládnout. Poslední obdobná kalamita proběhla v Krkonoších v noci z 8. na 9. července 1996. Jen pro porovnání, snad největší větrná kalamita přišla 4. 11. 1966, po ní bylo zpracováno asi 400 000 m3 dřeva v celých Krkonoších.

Školní lesní podnik v Kostelci nad Černými lesy, ČZU v Praze

Václav Malík – ředitel podniku

1. Každá nahodilá těžba změní těžební činnost podniku při následném zpracování. Změna však není jen v těžbě vlastní, ale v mnoha dalších činnostech, které na těžbu bezprostředně navazují. Kalamitní dřevo je skupinovitě i jednotlivě rozmístěno v oblasti všech lesů ŠLP. Stromy jsou vyvrácené a zlomené v různých výškách.

2. Převážná většina škod touto kalamitou není důsledkem špatného hospodaření, ale hlavní příčina byla síla větru. Jsou poškozeny všechny dřeviny a nejvíce na návětrné straně, kde les vytvářel nárazovou celistvou stěnu.

3. Likvidace začala druhý den a probíhá dle možného zajištění personálu a techniky.

4. Předpokládáme likvidaci kalamity v prvním pololetí roku.

5. Všechny kulatinové výřezy budeme zpracovávat na našem dřevařském provozu. Velkým problémem jsou zpracované výřezy, kde nelze pouhým pohledem zjistit trhliny a tato vada se objevuje až v hotovém řezivu.

6. Rozsah kalamity je srovnatelný s předešlými většími kalamitami v posledních obdobích.

Děkujeme respondentům za odpovědi.

Redakce

Pozn.: Anketní odpovědi jednotlivých LS státního podniku LČR prošly schválením tiskového odboru LČR, s. p.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.