Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 04/07

Výzvou bude definování služeb lesních ekosystémů

Program pro uznávání certifikace lesů - Programme for the Endorsement of Forest Certification (Rada PEFC) - vznikl v červnu 1999 za účasti 10 zemí včetně České republiky. Dnes působí v 31 zemích a sdružuje miliony vlastníků lesů s rozlohou blížící se 200 miliónům ha. Sekretariát PEFC sídlí v Lucemburku a Jaroslav Tymrák, jehož jsme požádali o rozhovor, je již 5 let jeho členem.

Typologie antropogenně utvářených lokalit

Pavel Šamonil, Jiří Smejkal, Antonín Buček

Ve dnech 24.–25. 1. 2007 se na zámku v Kostelci nad Černými lesy uskutečnil již IX. ročník konference Problematika lesnické typologie. Konferenci spolupořádali katedra dendrologie a šlechtění lesních dřevin FLE ČZU v Praze a Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie LDF MZLU v Brně. Nosným tématem semináře bylo typologické hodnocení antropogenně ovlivněných lokalit.

Základní otázky lesnictví pro politiky a legislativce

Vladimír Krečmer

Kdekoli se scházejí vlastníci lesů a lesníci, mluví se o situaci našeho lesnictví – starosti např. dělá nejen pokles jeho image na veřejnosti, postavení lesnictví v resortu MZe ČR či míra státní reglementace podnikání s lesy, ale také stoupající vyhraněnost skupinových zájmů, v demokratické společnosti zcela legitimních, leč postrádající dělné kontakty a ochotu zabývat se na vždy rozporném poli lesnické politiky nezbytnými kompromisy. Ti, kteří vidí za horizont denních starostí, jsou znepokojeni též nejasnými možnými dopady důsledků globalizace obchodu s dřevem. Stálá komise Senátu ČR pro rozvoj venkova se začala zabývat problémy lesní politiky České republiky, takže jsem si dovolil shrnout základní lesopolitické otázky dneška.

Organizace státních lesů v rámci evropské unie

Vít Obrdlík

Diskusi nad převodem lesů ve vlastnictví státu na kraje či nad privatizací státního lesního majetku dnes stále častěji slýcháme nejen v odborných lesnických kruzích, ale i u laické veřejnosti. Řada argumentů, které hovoří v neprospěch státního vlastnictví lesa, se opírá zejména o poslední kauzy spjaté s činností státního podniku Lesy České republiky.

RÁMCOVÁ TYPOLOGIE ZEMĚDĚLSKýCH PŮD PRO VýMLADKOVÉ PLANTÁŽE RRD

Jan Weger, Kamila Havlíčková a kol.

Rychle rostoucí dřeviny pěstované ve výmladkových plantážích (short rotation coppice) na zemědělské půdě jsou jednou z perspektivních a již i komerčně pěstovaných energetických plodin v Evropě. Z celkové rozlohy okolo 20 000 ha vrbových plantáží se ročně sklízí asi 4000 ha, převážně ve středním a jižním Švédsku a Velké Británii. Štěpka z plantáží je zde pro svoji homogenitu i dostupnou cenu žádaným biopalivem v obecních teplárnách a velkých elektrárnách. Rozloha vrbových plantáží narůstá také v Polsku, Dánsku a Baltských zemích. Topolové výmladkové plantáže se pěstují asi na 2000 ha hlavně ve střední a jižní Evropě, nejvíce pak v Rakousku a severní Itálii. V mnoha dalších zemích jejich rozloha postupně narůstá vlivem příznivých ekonomických a dotačních podmínek. V České republice je dnes okolo 120 ha převážně topolových výmladkových plantáží a okolo 20 ha matečnic.

POROSTOU RYCHLE ROSTOUCÍ DŘEVINY OPRAVDU RYCHLE?

Pěstování rychle rostoucích dřevin (RRD) již pomalu opouští zkusné plochy a malá políčka. Jedním z průkopníků v pěstování RRD ve větším energeticky využitelném množství je společnost Krušnohorské lesy, a. s. V lesní školce v Tišicích navštívila redakce Jana Hanzáka, ředitele závodu lesních školek.

Informační a vzdělávací středisko LČR V Křivoklátě

Taťána Friebertová

Na základě organizačních změn, které proběhly u Lesů ČR, s. p., zanikl k 31. 12. 2004 Oblastní inspektorát v Křivoklátě v Hradní ulici. Zároveň s touto situací vyvstala otázka dalšího smysluplného využití objektu, a tak se zrodila myšlenka založení informačního centra. Je důležité zmínit, že činnost střediska v podstatě navázala na dosavadní aktivity Lesní správy Křivoklát. Naučné vycházky, odborné doprovody, exkurze a další činnost v oblasti přírodovědného vzdělávání dětí, mládeže, odborné i laické veřejnosti - to vše zajišťovali zaměstnanci Lesní správy Křivoklát již delší dobu.

Podpora “dřevěných projektů” v roce 2007

Jan Řezáč

V předchozím čísle Lesnické práce jsme vás informovali o projektech, které Nadace dřevo pro život podpořila v loňském roce. Naší snahou je každý rok vybrat v grantovém řízení a pomoci realizovat nejzajímavější projekty zaměřené na dřevo. V tomto článku bych vás chtěl informovat o nových projektech, které správní rada vybrala pro letošní rok, a na něž nadace přispěje částkou více než 500 000 Kč.

O dřevě se mluvilo v Ostravě, Jihlavě i Praze

Setkání regionální politické reprezentace s dřevaři v Ostravě

Dne 20. února 2007 se uskutečnilo setkání zástupců Moravskoslezského dřevařského klastru (MSDK), Moravskoslezského kraje a Nadace dřevo pro život s novináři u příležitosti ukončení výstavy soutěže Dřevěný dům 2006 na ostravském magistrátě. Hlavním tématem diskuse byla nutnost rozvoje efektivního využívání a úspor energií v bydlení a ve stavebnictví.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.