Mezinárodní projekt lesní pedagogiky

Lada Prylová             

Od října 2004 do března 2007 probíhal mezinárodní projekt „Pedagogické aktivity v lese – koncepce semináře pro lesníky" - PAWS (Pädagogische Arbeit im Wald – ein Seminarkonzept für Förster). Tento projekt byl uskutečněn v rámci programu Leonardo da Vinci a účastnilo se ho 6 států – Německo, Rakousko, Slovensko, Velká Británie, Finsko a Česká republika. Za Českou republiku byli partnery Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem a Střední lesnická škola v Hranicích.

Proč vznikl projekt PAWS?

My, lesníci, většinou nemáme žádné - nebo jen malé - pedagogické vzdělání. Chybí nám znalosti a praxe v různých metodách výuky, abychom dokázali své vlastní znalosti efektivně předávat. Situace se komplikuje tím, že nemáme dostatek možností, jak si formou samostatného studia osvojit tyto dovednosti a přitom mít po celou dobu odpovídající odborné vedení a zpětnou vazbu.

Na základě této potřeby byl stanoven cíl projektu PAWS: vytvořit kurs, který je zaměřen na lesníky a na to, aby jim poskytl odborné vzdělání v oblasti výuky a pedagogických principů, aniž by museli pravidelně navštěvovat nějaké studijní zařízení.

V rámci projektu PAWS byli jednotliví partneři projektu (viz rámeček) rozděleni do 3 pracovních skupin, z nichž každá měla za úkol (ve spolupráci s ostatními partnery) vytvořit jeden ze základních produktů tohoto projektu:

- osnovy kurzu lesní pedagogiky;

- učebnici (cca 110 stran) - na učebnici pracovali česko-slovenští partneři. Učebnice obsahuje základní teorii pedagogiky, didaktiky, psychologie, dále historii, principy a metodiku lesní pedagogiky, PR a základy první pomoci. Text je zpracován moderní formou, která nutí k zamýšlení, a tím i aktivní účasti lesníků, kterým je určena. Učebnice je ve formátu pdf. Každá kapitola má jinou barvu, snadnou a rychlou orientaci v textu umožňují názvy jednotlivých odstavců po levé straně textu;

- výukový CD-ROM - CD je praktický nástroj k přípravě a plánování aktivit lesní pedagogiky. Obsahuje přes 100 různých aktivit. Umožňuje, aby si každý podle sebe uspořádal a sestavil vhodné aktivity pro svou lesní vycházku, a dokonce si může k aktivitám, co již na CD jsou, přidat své vlastní a pak si je e-mailem vyměňovat se svými kolegy.

Kurz lesní pedagogiky v rámci projektu PAWS

Od léta do podzimu 2006 byly výše jmenované produkty testovány v pilotních kurzech v každé partnerské zemi (kromě Velké Británie).

V České republice proběhl kurz lesní pedagogiky na Střední lesnické škole (SLŠ) v Hranicích na Moravě.

Kurz vytvořený v rámci projektu PAWS se skládá ze 3 seminářů a dvou období samostudia mezi 1. a 2. seminářem, kdy mají účastníci k dispozici nově vzniklé výukové CD, učebnici, školitele a diskusní fórum na Interne. Pomocí zkušeností ze seminářů a těchto výukových materiálů si účastníci musí sami zkusit aktivity lesní pedagogiky pro minimálně 2 různé cílové skupiny.

Základní seminář (cca 3 dny) je zaměřen na cílovou skupinu dětí ZŠ. Účastníci se dozvědí potřebnou teorii (pedagogika, psychologie, didaktika) a aktivity lesní pedagogiky si vyzkoušejí na vlastní kůži, a to i přímo s dětmi v lese. V Hranicích měli účastníci kurzu k dispozici dokonce herce (Občanské sdružení Augusto), se kterými si zkusili pomocí dramatizace řešit situace, které je při práci s veřejností mohou potkat.

Během prvního období samostudia se účastníci věnují teoretickému i praktickému plánování aktivit lesní pedagogiky. Jednu vycházku zaměřenou na děti ZŠ musí i sami uskutečnit. Nástavbový seminář (cca 3 dny) má podobnou strukturu jako první seminář, ale se zaměřením na další cílové skupiny: teenagery, postižené a seniory. Pro tyto cílové skupiny u nás zatím nebyly téměř vůbec vyvíjeny jakékoliv aktivity.

Druhé období samostudia je obdobné prvnímu, ale se zaměřením na cílové skupiny z nástavbového semináře.

Závěrečný seminář (cca 1 den) je věnován hlavně reflexi aktivit lesní pedagogiky, které uskutečnili sami účastníci.

Kurz v Hranicích n. M. byl slavnostně zakončen předáním certifikátů lesních pedagogů.

Na seminářích bylo přítomno osm školitelů v čele s Alicí Bučkovou (SLŠ v Hranicích), deset účastníků kurzu a jedna externí hodnotitelka (studentka Pedagogické fakulty v Praze a učitelka na střední škole).

Všichni školitelé byli zkušení odborníci, např. z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (pedagogika, didaktika a psychologie), z Ústavu sociální péče (cílová skupina postižených), domova  důchodců (cílová skupina seniorů) a SLŠ v Hranicích (aktivity lesní pedagogiky). Účastníky byli zaměstnanci například ÚHÚL, LČR, VÚLHM a SLŠ v Hranicích. Poměr žen a mužů byl téměř vyrovnaný (6:4), a to od nejmladších (pod 25 let) až po účastníky starší (nad 50 let).

Účastníci v ČR hodnotili celý kurz včetně učebnice velmi kladně, ale často se potýkali s nedostatkem času. Ten byl problematický již při náborů zájemců, kterých se přihlásilo 20 (tedy o 5 více, než byla maximální kapacita kurzu), ale 7 z nich se nakonec z důvodu pracovního vytížení nemohlo kurzu účastnit. Během kurzu ještě tři účastníci ze stejného důvodu odstoupili. Celý kurz byl rozložen do 5 měsíců a vyžadoval kromě účasti na kurzech i čas během období samostudia. Celá koncepce kurzu nedovolovala nic vynechat. Věnovat tolik času školení je pro zaměstnaného člověka náročné.

Tento kurz, uzpůsobený českým podmínkám, bude dále nabízet SLŠ v Hranicích.

Závěrečný kongres v Gmundenu

Dne 22. března 2007 se konal v rakouském Gmundenu závěrečný kongres projektu PAWS, kde partneři projektu prezentovali výsledky projektu veřejnosti. Zájem o produkty dokládá účast přes 80 zástupců z 15 různých států. Více o kongresu včetně fotografií můžete nalézt na: www.paws.daa-bbo.de/news.php.

Všechny produkty projektu PAWS jsou v jazycích všech zúčastněných partnerů projektu (anglicky, česky, finsky, německy a slovensky). Nejpozději na konci května 2007 budou zdarma ke stažení na stránkách projektu: www.paws.daa-bbo.de.

O překlad produktů PAWS do svého jazyka již vyjádřilo zájem Lotyšsko. Překlady jsou možné, ale tyto nové jazykové mutace musí být opět zdarma poskytnuty veřejnosti na výše zmíněných webových stránkách.

Adresa autorky: Ing. Lada Prylová

Ústav pro hospodářskou úpravu lesa

Brandýs nad Labem

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.