Jak skladovat dříví pod fólií

Dlouhodobé skladování dříví se v situaci převisu jeho nabídky po lednovém orkánu stalo aktuálním problémem. Existují dvě základní možnosti dlouhodobého skladování surového dříví. První je metoda tzv. mokrých skladů (LP 7/2007, str. 20-21), druhá - méně známá - je metoda balení dříví do fólie. V České republice se pro balení dříví do neprodyšné fólie rozhodla firma LESS, a. s. Informace o této metodě poskytl ředitel Lesního závodu Sušice společnosti LESS & FOREST, s. r. o., Miroslav Michna.

Metodu skladování dříví v neprodyšné fólii vyvinul Němec Dr. Thomas Maier, který si ji následně nechal patentovat. Dnes jako majitel firmy Wood-Packer poskytuje licence k používání tohoto postupu skladování dříví. Hlavní částí licence je know-how, protože používané materiály a technologie jsou z velké části standardně dostupné a využívané i pro jiné účely.

Firma LESS se podle slov Miroslava Michny rozhodla pro tento způsob skladování zejména proto, aby ochránila kulatinu před znehodnocením a následně dokázala rovnoměrně pokrýt potřebu pilařských zpracovatelů. Zajímavá je i možnost obchodovat skladované dříví až v době, kdy je na trhu příznivá cena dříví. Metodu mohou úspěšně využít i zpracovatelé dřeva, kteří nakupují surovinu ze zimních těžeb (zejména listnaté dřeviny).

Důvody, proč dala firma přednost balení do fólie před mokrými sklady, jsou nejen prvními provozními zkušenostmi potvrzené nižší náklady, ale také to, že skladování ve fólii nevyžaduje speciální povolení.

Letos hodlá firma LESS tímto způsobem uskladnit cca 150 tis. m3 surové kulatiny, a to pro vlastní potřeby i pro potřeby dalších subjektů.

Princip metody skladování dříví pod fólií

Princip metody skladování surového dříví v neprodyšné fólii spočívá v rychlém snížení obsahu O2 a zároveň zvýšení obsahu CO2.

Kmen stromu je organická hmota v níž i po zabalení probíhají biologické procesy, při kterých se uvolňuje CO2. Podíl oxidu uhličitého narůstá s poklesem hladiny kyslíku. Nedostatek O2 znemožňuje rozvoj hub a ničí i případné hmyzí škůdce. CO2 působí v atmosféře pod fólií jako konzervant. 

Metoda tedy zabraňuje rozvoji houbového poškození, likviduje hmyzí škůdce a v neposlední řadě eliminuje riziko vzniku trhlin.

Podmínky skladování

Plocha pro skladování musí mít odpovídající velikost, aby umožňovala manipulaci se sortimenty dříví. Zároveň je třeba zajistit, aby plocha byla bez výstupků a nerovností, jež by mohly fólii poškodit. Výhodou je oplocení plochy, které může omezit případné poškození fólie cizími vlivy. Skladovat lze podle údajů firmy Wood-Packer jakékoli běžné druhy dřevin. V českých podmínkách se prozatím testuje skladování jehličnatých dřevin, zejména smrku. Při zpracování kalamitního dříví v Německu bylo úspěšně vyzkoušeno skladování smrku, jedle, douglasky, borovice, buku a javoru klenu.

U jehličnatých dřevin je zatím ověřena maximální délka skladování 4 roky. Skladování je možné kdykoli ukončit a dříví využít.

Během skladování nebyla pozorována významná změna vlhkosti dříví. Změny zabarvení dřeva jsou povrchového charakteru a pro pilařské zpracování nemají zásadní význam. Snížení pevnosti dříví se podle dostupných informací pohybuje v rozmezí 0-5 %.

Technologický postup

- Určení vyhovující plochy (rovná, bez rizika poškození fólie), v případě nutnosti plochu upravit, srovnat a povrch vysypat např. pískem

- podložení fólie ochrannou síťovinou z vyztuženého plastu  s velikostí ok cca 2 mm, která slouží jako mechanická ochrana proti hlodavcům a dalšímu poškození; síťovina přesahuje délku uskladněných sortimentů tak, aby zároveň tvořila ochranu přízemních vrstev skládky;

- položení dvou vrstev neprodyšné fólie na síťovinu, která je odmotávána ze speciálního stojanu;

- na takto připravený podklad je možno začít rovnat sortimenty dříví, nejčastěji v délkách 4 a 5 metrů;

- dříví je třeba rovnat tak, aby na jedné straně byly sortimenty zarovnány; tím pádem na protější straně mohou některé kusy přečnívat (dáno nepřesností měření);

- případné přečnívající kusy musí být motomanuálně zkráceny, aby byly obě strany rovné;

- z bezpečnostních důvodů je doporučeno zpevnit sklonité kraje hrání kramlemi;

- následuje ořezání hran vrchních kusů kulatiny, aby se fólie při ohybu přes ně neroztrhla;

- po předchozích krocích přichází na řadu samotné přikrytí skládky fólií, a to ve dvou vrstvách; fólii je možné na skládku natáhnout pomocí hydraulické ruky nebo pouhou lidskou silou;

- fólie je při výrobě přeložena a balena do 2m rolí; celkové šířky jsou různé; vnitřní strana je černá, vnější bílá;

- při práci s fólií je třeba věnovat značnou pozornost tomu, aby nedošlo k jejímu poškození;

- nejdůležitější fází postupu je vzduchotěsné spojení spodních a vrchních dílů fólie, které se děje za pomoci svařovacích přístrojů, jimiž jsou postupně fólie spojovány k sobě;

- po délce jsou okraje tepelně spojovány kontinuální svářečkou; v rozích a na opravy se používá čelisťová svářečka;

- svařovací přístroje pracují s napětím 220 V, proto je nutný zdroj elektrické energie (elektr. síť, elektrocentrála);

- z důvodu snížení mechanického namáháni fólie (vítr, voda) je před konečným rohovým svárem doporučeno odsátí přebytečného vzduchu z vnitřního prostoru běžným průmyslovým vysavačem;

- do rohu každé hráně je instalována hadička s jednocestným ventilem pro připojení přístroje pro měření obsahu plynů;

- mechanická ochrana se dokončí překrytím skládky nylonovou „rybářskou“ sítí, jež je zhruba ve výšce 1 metru nad zemí spojena karabinami se síťovinou ležící pod skládkou;

- tímto je celý proces ukončen a zbývá pravidelná kontrola obsahu plynů speciálním přístrojem měřícím obsah CO2 a O2;

- stav obsahu plynů je třeba průběžně kontrolovat, protože se jedná o hlavní ukazatel byť i malého poškození fólie (v případě poškození stoupá obsah O2).

Správná cesta k dlouhodobému skladování?

Skladování dříví pod fólií je u lesního závodu firmy LESS&Forest v Sušici provozně zkoušeno od června 2007. Dříví, které pochází z kalamitní těžby, je v době skládkování pod fólii již několik měsíců po „smýcení“, čímž se změnila jeho vlhkost a stupeň napadení různými patogeny. Proto je třeba v rámci provozních zkoušek uskladnit i dříví čerstvě smýcené, u kterého lze předpokládat nižší stupeň napadení houbovými patogeny, vyšší vlhkost a teprve začínající proces kvašení.

Metoda skladování dřeva pod neprodyšnou folií byla poprvé vyzkoušena v Německu po kalamitních těžbách způsobených orkánem Lothar (1999). Od té doby již existuje mnoho zkušeností, jak co nejúčinněji dříví pod fólií skladovat.

Postup balení dřeva do fólie je patentován, zastoupení pro ČR má firma LESS.

Jan Příhoda

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.