Editorial 1/2008

Vážení čtenáři,

vítám vás u prvního letošního čísla Lesnické práce. Věřím, že jste prožili vánoční svátky i Nový rok se svými blízkými a do roku 2008 jste vykročili odpočati a plni elánu.

Před rokem přišel časopis s novým formátem a vzhledem obálky, tento rok jsme změnili grafickou podobu všech rubrik a ke stávajícím přibyly dvě nové: rubrika „Invazní škůdci v Evropě“, která se bude věnovat nepůvodním druhům zavlečeným do Evropy  a možnosti obrany proti nim, a „Fotografujeme“, která se vám formou článků, návodů a ukázek pokusí přiblížit techniky fotografování přírody. Další změnou je nahrazení rubriky „Listujeme“ rubrikou novou od stejného autora: „Lesnictví v české literatuře a umění“, která se bude zabývat tematikou lesa a lesnictví v díle našich nejznámějších autorů a umělců. Doufáme, že uvedené změny budete vnímat jako krok k vylepšení časopisu. Samozřejmě uvítáme vaše reakce, včetně těch negativních.

A co si můžete v tomto čísle přečíst?

České státní lesnictví vstoupilo do roku 2008 s novým ředitelem LČR a koncepcí, která staví na decentralizaci Lesů ČR, zeštíhlení podniku i ředitelství Lesů ČR a větším využívání dotačních nástrojů Evropské unie. Prvním a bezesporu nejtěžším úkolem bude pro ředitele stabilizace situace v lesnictví a vztahů mezi zainteresovanými stranami s cílem dotažení tendrů na lesnické práce do roku 2010. Možná mu k tomu pomůže fakt, že je, na rozdíl od svých předchůdců, zastáncem prodeje dříví na pni, tedy v režii soukromých firem. Rozhovor s novým ředitelem LČR Jiřím Novákem najdete na stranách 4–7, kde si můžete přečíst i odpovědi na otázky položené ministru zemědělství Petru Gandalovičovi.

Zajímavé a aktuální pásmo článků týkajících se stavu lesů v Krušných horách a návrhu hospodářských opatření vedoucích k jeho zlepšení naleznete na stranách 8–15. Na tyto příspěvky volně navazuje první část článku týkajícího se výsledku studie šetření vlivu zvěře v Krušných horách (str. 18–19) a článek o lesnickém hospodaření v imisních oblastech Krušných hor (str. 20–21).

Následují např. články o certifikaci lesů PEFC (str. 26–27), o druhové skladbě porostů v České republice (str. 28–30) či o pěstování rychle rostoucích dřevin (str. 36–37) a mnoho dalších.

Nezbývá než popřát klidnou chvilku v této uspěchané době na přečtení a popřípadě zamyšlení nad příspěvky, které vás zaujmou.

S přáním všeho nejlepšího v novém roce za redakci Lesnické práce

Petra Darebníková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.