Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 10/08

Reprodukční materiál na stránkách uhul.cz

Zbyněk Elingr

Po uplynutí jisté doby, kdy je v platnosti nová legislativa zabývající se problematikou nakládání s reprodukčním materiálem (dále jen RM) lesních dřevin v České republice, vznikl požadavek mít informace shromážděné v jednom celku na místě snadno dostupném veřejnosti. V průběhu roku 2007 byla proto na webové adrese www.uhul.cz zprovozněna záložka s názvem ERMA, pod kterou se skrývá přehled informací týkající se uvádění RM lesních dřevin do oběhu.

Kontrola identity Rm pomocí genetických markerů

Pavel Kotrla, Miloš Pařízek, Josef Cafourek

Umělá obnova lesa zůstává v rámci České republiky převažujícím způsobem obnovy lesa. Jednou ze zásadních podmínek úspěchu je použití kvalitního sadebního materiálu. Kromě kvality morfologické a fyziologické je důležitá také kvalita genetická – tedy použití sadebního materiálu vhodného původu. V této souvislosti pak vystupuje otázka garance původu (identity) sadebního materiálu, tedy zda deklarovaný původ sadebního materiálu pocházejícího ze školek opravdu odpovídá skutečnosti. Tento fakt je často předmětem spekulací a pochyb. Článek si klade za cíl seznámit naši odbornou lesnickou veřejnost se systémem certifikace původu sadebního materiálu lesních dřevin na principu využití genetických markerů, který je v praxi již několik let uplatňován v jižním Německu.

Zkušenosti se zákonem č. 149/2003 v podmínkách SZ Týniště n. O.

Martin Plašil

Příspěvek uvádí několik poznatků z praxe se zaváděním zákona č. 149/2003 Sb. u Lesů České republiky, s. p., Semenářského závodu (SZ) v Týništi nad Orlicí. Záměrem příspěvku je informovat o provedených opatřeních v SZ Týniště n. O. během působení tohoto zákona, které se promítají do zlepšování informovanosti našich obchodních partnerů a zákazníků.

Zákon č. 149/2003 a některé poznatky z jeho uplatnění ve školkařské praxi

Vladimír Foltánek
 
Jednou z mála oblastí v lesnickém oboru, která byla v zemích EU upravena jednotným způsobem, je oblast nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin. Vydaná směrnice Rady 1999/105/ES ze dne 22. 12. 1999 o obchodu s reprodukčním materiálem se stala základem pro její implementaci do legislativních norem České republiky, což se stalo vydáním zákona č. 149/2003 Sb., o uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin lesnicky významných druhů a umělých kříženců, určeného k obnově lesa a k zalesňování, a o změně některých zákonů (jinak též zákon o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin).

Praktické zkušenosti se zákonem č. 149/2003 v podmínkách LČR

Milan Jurásek

Zákon 149/2003 Sb. o obchodu s reprodukčním materiálem (dále jen RM) lesních dřevin přinesl vlastníkům lesa řadu nových změn v oblasti uznávání zdrojů reprodukčního materiálu, zajišťování sběru semenného materiálu, odběru částí rostlin, a především v oblasti uvádění reprodukčního materiálu do oběhu. V příspěvku jsou zmíněny některé praktické poznatky získané při uplatňování tohoto zákona v podmínkách LČR, s. p.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.