Rekreační vyžití v lesích bývalého VVP Ralsko

Veronika Hubíková

Vojenské lesy a statky ČR, s. p., divize Mimoň (dále jen VLS), jsou státní organizací, která hospodaří na pozemcích zrušeného Vojenského výcvikového prostoru (dále jen VVP) Ralsko, VVP Mladá a několika odloučených celcích. VVP Ralsko byl po dlouhá léta zapovězenou enklávou, do níž byl vstup pro většinu obyvatel zakázán, kde hranice vojenského prostoru oddělovaly svět civilní od světa vojenského a zároveň také svět poznávaný od světa zakázaného. Veřejnosti je prostor opět zpřístupněn od roku 1992.

Krajina Ralska
Malebná krajina mezi kopci Ralsko (696 m n. m.) a Velký a Malý Bezděz (603 a 578 m n. m.), jež jsou nepřehlédnutelnými dominantami zdejšího území, protkaná mnoha rybníky a přírodními nádržemi, pozoruhodnými pískovcovými útvary a romantickými zákoutími, opředená tajemnem zapovězeného území láká mnohé k jejímu poznání. Zdejší krajina poskytuje ideální možnosti pro rozvoj rekreačního vyžití v nejrůznějších směrech – zejména oblast kolem Máchova jezera a Bezdězu je turisticky velmi atraktivní a především v letních měsících silně frekventovaná. VLS ČR, divize Mimoň, jsou si této skutečnosti vědomy a práce s veřejností se stává nedílnou součástí hospodaření organizace. Je třeba si však uvědomit, že v protikladu ke všem negativům, která s sebou přinesla působení nejprve naší a v letech 1968–1991 sovětské armády, stojí jedno obrovské pozitivum, a to zachování vysoké biodiverzity rostlinné i živočišné říše, neboť území nebylo přes 50 let intenzivně hospodářsky využíváno, nebylo chemicky kontaminováno aplikací pesticidů a umělých hnojiv. O hodnotě území z pohledu ochrany přírody nejlépe vypovídá počet vyhlášených zvláště chráněných území (12) – mezi nejcennější se řadí národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala, která svou rozlohou přesahuje 900 ha, a národní přírodní památka Swamp – rašeliniště s četnými tůňkami v zátoce Máchova jezera, s unikátní flórou a faunou; počet evropsky významných lokalit (dále jen EVL) (7) a vyhlášená ptačí oblast Českolipsko–Dokeské pískovce a mokřady, z jejíž celkové rozlohy 9409,72 ha leží u VLS ČR, divize Mimoň, na LHC Břehyně a LHC Hradčany, 7540 ha.

Ochrana přírody
Z výše uvedeného vyplývá, že základním předpokladem pro úspěšný rozvoj cestovního ruchu v oblasti Ralska je zachování přírodních hodnot území, které danou lokalitu činí atraktivní. Aby byl rozvoj území slučitelný se zájmy ochrany přírody, je třeba usměrnit rekreační vyžití a jeho rozvoj tak, aby nedocházelo k poškozování významných biotopů, rušení vzácných druhů ptáků a živočichů či ničení chráněných druhů rostlin. Proto všechny aktivity spojené s rekreačním vyžitím v této oblasti musí být provozovány šetrně ve vztahu k životnímu prostředí a není možné zapomínat na stanovené ochranné podmínky vyhlášených zvláště chráněných území, které je nutné dodržovat, a na to, že v územích NATURA 2000 lze realizovat pouze záměry, u nichž je vyloučen významný vliv na ptačí oblast či EVL, což může posoudit jedině příslušný orgán ochrany přírody, kterým je na území bývalého VVP Ralsko ministerstvo životního prostředí, na žádost předkladatele. To mimo jiné znamená, že například jen se souhlasem orgánu ochrany přírody lze vytyčovat nové turistické a cykloturistické trasy, organizovat sportovní soutěže a jiné akce s hromadnou účastí realizované mimo stálé sportovní areály a vyznačené turistické trasy.

Informační centrum
S cílem zajistit maximální informovanost návštěvníků zdejšího kraje a předcházet tak zbytečným konfliktům s orgány ochrany přírody nebo vojenskými lesy, otevřely VLS, divize Mimoň, v květnu 2007 nové informační centrum v obci Ralsko–Hradčany, které vzniklo přestavbou budovy bývalé lesní správy Hradčany. Expozice informačního centra je věnována historii území bývalého VVP Ralsko, historii i současnosti lesnictví v této oblasti, myslivosti, přírodním podmínkám, geologickým zajímavostem, floře a fauně, ochraně přírody, a zároveň i možnostem turistického a rekreačního vyžití.

Trasy pro rekreační vyžití
K usměrnění rekreačního vyžití v krajině Ralska by měla přispět také navrhovaná jednotná síť tras turistických, cykloturistických a hipostezek. Ze strany divize Mimoň byly ke dni otevření informačního centra navrženy a po schválení orgánu ochrany přírody také v terénu ve spolupráci s Klubem českých turistů – značkařským obvodem Česká Lípa – vyznačeny dva nové turistické místní okruhy v délce 8,5 km a 16 km a v délce 3,5 km naučná stezka Jeřáb. Naučná stezka Jeřáb je určena pro širokou veřejnost. Na její návštěvníky čeká 8 naučných panelů – úvodní před informačním centrem v Hradčanech a dalších 7 na trase stezky. Jednotlivá zastavení stezky jsou věnována přírodním podmínkám Ralska, geologii Hradčanských stěn, borovému hospodářství, dřevinám, rostlinám, ptákům a savcům Ralska. Naučná stezka i oba místní okruhy vychází přímo od informačního centra.
Krajina Ralska je velmi hojně vyhledávána cykloturisty, neboť fyzicky nenáročným terénem se proplétá mnoho silniček, většinou s asfaltovým povrchem, které zde zanechala cvičící vojska. V roce 2006 byly divizí Mimoň dvě cyklostezky zcela zrekonstruovány a v roce 2007 navrženy 3 cyklostezky nové, které byly orgánem ochrany přírody schváleny, a které budou do konce roku 2008 vyznačeny v terénu. Na cyklotrasách a nových turistických trasách je dle možností divize Mimoň instalován jednotný systém dřevěných odpočívadel, na cyklotrasách včetně stojanů na kola. Divize Mimoň se na základě jednání se starosty obcí a měst obklopujících bývalý VVP Ralsko zavázala stávající turistické i cykloturistické trasy udržovat – prořezávat zarostlé úseky, opravovat poničená značení aj. Režim cykloturistiky a turistiky je ze strany divize Mimoň částečně omezen a regulován pouze ve dvou oborách – Židlov a Velký Dub, které se zde nacházejí. Na většině lesních komunikací jsou umístěny závory přispívající k větší bezpečnosti cykloturistů projíždějících prostorem. Na jaře roku 2007 byla divizí Mimoň navržena hipostezka procházející napříč celým bývalým VVP Ralsko, která je v současné době ve stadiu značení. Na tuto páteřní stezku budou napojeny místní okruhy navržené majiteli stájí v daném území.

Informování veřejnosti
K zvláště chráněným územím vyhlášeným v oblasti bývalého VVP Ralsko byly divizí Mimoň v roce 2006 instalovány informační tabule, jejichž cílem je především informovat veřejnost o těchto lokalitách a zároveň tak předcházet jejich případné devastaci z důvodu nevědomosti. Výrobu i instalaci tabulí financovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Správa CHKO Kokořínsko.
Od roku 2006 se divize Mimoň věnuje lesní pedagogice, kdy byl ve spolupráci s krajským úřadem Libereckého kraje vyhlášen program „Vojenské lesy školám“ pro základní školy k prezentaci lesního hospodaření, ekologické výchovy a ochrany přírody. Tento program byl rozšířen dle zájmu i pro školy mateřské, praktické a střední. Prezentace probíhá formou jednodenních exkurzí do lesních porostů divize Mimoň s odborným výkladem pracovníků divize.
Divize Mimoň každoročně vždy v červnu pořádá pro veřejnost „Lesnický den v Ralsku“, setkání přátel přírody, lesa a myslivosti v areálu Skelná Huť, kde na návštěvníky čeká vedle prezentace práce lesníků, lesního hospodářství a myslivosti také bohatý a pestrý doprovodný program pro rodiny s malými i většími dětmi.
K podpoře rekreačního vyžití v oblasti Ralska patří také vyžití lovecké, a to jak myslivecké – možnost poplatkových lovů spárkaté zvěře trofejové i holé na vysoce profesionální úrovni, tak i rybářské – možnost sportovního rybolovu v rybářském mimopstruhovém revíru Ploužnický potok.
I do budoucna bude snahou VLS ČR, divize Mimoň, všechny výše uvedené aktivity veřejnosti nabízet, případně dle možností divize i dále rozšiřovat.

Autor:
Ing. Veronika Hubíková
VLS ČR, s. p., divize Mimoň                                                                                    E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.