Usměrňování požadavků návštěvníků v městských Lesích

Milan Zerzán

Společnost Lesy města Hradec Králové byla zřízena se záměrem odborného lesního hospodaření a zvyšování estetické a rekreační hodnoty lesů a zpříjemňovaní pobytu návštěvníkům lesů při zachování přírodního lesního bohatství. Pro hradeckou veřejnost představují lesy v okolí města možnost odpočinku a rekreace v dosahu městské dopravy s využitím veškeré pohostinnosti lesa. Vysokou návštěvnost příměstských lesů je však třeba pozitivním způsobem usměrňovat, aby nedocházelo ke střetům mezi návštěvníky či k poškozování porostů.

Přizpůsobení požadavkům veřejnosti
Dnes hospodaří městské lesy na ploše cca 3850 ha převážně uceleného lesního majetku. Průběžně opravují a udržují veškeré budovy, cesty a další lesní vybavení.
Město Hradec Králové převzalo lesy ve značně zdevastovaném stavu, především v rozsáhlých částech zničených větrnými kalamitami. Za dobu fungování společnosti byl majetek uveden do stabilního stavu. Výhodu skýtá vlastní rozsáhlá štěrkopískovna, díky níž se podařilo opravit veškeré cesty a vybudovat mnoho nových. Dnes je k dispozici 280 km udržovaných cest.
Se vznikem nových cest, zpřístupňováním nedostupných lokalit veřejnosti i s rozvojem rekreačních sportů začal vzrůstat i tlak návštěvníků na užívání lesů. Městské lesy své hospodaření přizpůsobily požadavkům veřejnosti přenášených na městské lesy představiteli statutárního města Hradec Králové.
V městských lesích bylo také provedeno mapování návštěvnosti jednotlivých částí lesů a stanoveny tzv. rekreační uzly na páteřních komunikacích. Podél těchto komunikací dochází k rozvolňování porostů s ohledem na porostní detail a návštěvníkům se otevírají pohledy do lesa (zhruba do 50 m od okraje cesty). Tyto místa jsou osazeny odpočinkovými zařízeními.

Bezpečnost návštěvníků
Dalším aspektem hospodaření se zvyšujícím se počtem návštěvníků lesů je otázka bezpečnosti. Děláme maximum pro to, aby nedocházelo na cestách k úrazům, tj. přednostně a pravidelně vyvětvujeme porosty okolo cyklostezek (omezení pádů větví, nebezpečí poranění při jízdě). Frekventované cyklotrasy opravujeme štěrkem mimo hlavní turistickou sezónu, aby v letních měsících nedocházelo ke zvýšení prašnosti cest.

Podpora rekreace
Dále od města je stanovena tzv. zóna klidu, ve které se nebudují turistická odpočívadla, ani se zde neupozorňuje na zajímavá místa. Tato lokalita začíná cca 8 km od vstupu do lesů.
Uživateli lesních cest jsou převážně cyklisté – rodinné skupiny pohybující se ukázněně a ohleduplně k ostatním návštěvníkům lesa. Pro ně budujeme na zajímavých místech altány, lavičky, krytá ohniště s grilem a přísunem dříví. Zajímavá místa a vstupy do lesů jsou označeny informačními tabulemi s možností získání orientačních map místních lesů uložených v samoobslužných truhlících.

Zpoplatnění hromadných akcí
S tlakem určitých skupin uživatelů lesa začalo docházet ke střetům mezi jednotlivými skupinami užívajících stejných tras. Na základě těchto střetů a se vzrůstajícím počtem návštěvníků lesů bylo v roce 2005 přistoupeno k povolování hromadných akcí v lesích se souhlasem majitele za předem stanovených podmínek a dle stanoveného smluvního ceníku hromadných akcí.
Abychom odlišili návštěvníky lesů, kteří zde uspokojují své rekreační potřeby (jsou to převážně obyvatelé města), mající pozitivní vztah ke „svým lesům“, a ty, hledající adrenalinové vyžití v různých druzích sportů z rozličných míst republiky, byl zde stanoven výše uvedený sazebník hromadných akcí.
Provozovatelé těchto zpoplatněných komerčních aktivit mají příjmy za pořádání své ziskové činnosti na úkor majitelů pozemků. Za vystavené povolení k pořádání závodů dnes pořadatelé bez protestů a předem platí smluvně sjednanou částku.
Naše společnost si uvědomuje stále rostoucí význam rekreačních lesů jako nástroje k udržení kvality života a do budoucna se bude za přispění vlastníka snažit formou rekreační ekoturistiky usměrňovat návštěvníky lesů tak, aby nedocházelo nadměrným využíváním ekologicky zajímavých míst k jejich ničení. Předpokládáme, že s naším přispěním dojde k zvýšení vzdělanosti a zájmu o lesy ze strany návštěvníků.

Autor:
Ing. Milan Zerzán
Městské lesy Hradec Králové, a. s.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.