Editorial 9/2008

Vážení čtenáři,
prázdninový měsíc srpen byl poměrně bohatý na zajímavé události v oboru. Bezpochyby mediálně nejpoutavější děj nabídl souboj, nebo spíše příprava na souboj mezi kdysi největší lesnickou firmou a ministerstvem zemědělství. Tato mediální, politická i ekonomická „kauza“ měla zajímavý vývoj.

Ve zkratce:
- mediální start totožně vyznívajících článků a reportáží se staronovou kritikou LČR načasovaný na dobu dovolené ministra Gandaloviče,  
- neschopnost ministerstva a LČR včas a důsledně
mediálně reagovat na vzniklou situaci,
- zaslání 5miliardové faktury společností CE WOOD Lesům ČR,
- označení celé „kauzy“ ministrem Gandalovičem jako
největší útok na státní majetek od dob IPB,
- neprůhledná role Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a průhledná role Michala Haška (ČSSD).
Hlavní příčina celé situace je zřejmá – snaha firmy
CE WOOD vyřešit své ekonomické problémy. Příčin průběhu celé „kauzy“ bude pravděpodobně více – od politických a lobbistických soubojů přes novinářskou „okurkovou“ sezónu až po zřejmě „celoresortní dovolenou“. Zajímavou otázkou je možný vliv arbitráží na případnou privatizaci části státních lesů. Komentář Petra Havla a odpovědi Petra Gandaloviče si můžete přečíst na str. 18–19.
Druhým významným lesnickým momentem bylo uveřejnění metodického pokynu MZe ke snížení početních stavů zvěře. Ministerstvo tak podniklo aktivní krok k řešení tohoto problému. Na to, zda se jedná o krok dostatečný, jsme se zeptali v anketě na str. 4.
Palčivým problémem nejen majitelů lesů jsou neoprávněné vjezdy motorových vozidel (zejména terénních motocyklů a čtyřkolek) do lesních porostů. O možnostech oceňování takto vzniklých škod či názory a odpovědi k této problematice se dozvíte v sérii příspěvků na str. 24–29.
Zajímavé informace přináší i články sumarizující hlavní faktory lesního hospodářství. Výběr dat ze „Zelené zprávy 2007“ či shrnutí těžby v roce 2007 v České republice naleznete na stránkách 9–12. Výsledky národní inventari-
zace a monitoringu lesů na Slovensku, včetně srovnání některých dat s Českou republikou, naleznete na str. 36–40.
Informace jsou stále cennější „komoditou“. Doufám, že se nám podařilo nabídnout dostatek zajímavých a cenných informací, které přispějí k obecnému přehledu či konkrétním praktickým znalostem.

Lesu zdar
Jan Příhoda

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.