Co čeká lesní hospodářství v rámci předsednictví ČR v Radě EU

Karel Vančura

Je známo, že v první polovině roku 2009 Česká republika předsedá Radě EU. Týká se to i lesního hospodářství, jehož pracovní skupina spadá do sféry příslušné Rady pro oblast zemědělství a rybolovu (RZR), které bude předsedat ministr zemědělství.

Pro uvedenou oblast zemědělství existuje téměř sto pracovních skupin připravujících podklady pro jednotlivá jednání a jednou z nich je i Pracovní skupina pro lesnictví (PSL). Ta je hlavní platformou řešení otázek týkajících se lesů a lesního hospodářství. Sekce lesního hospodářství MZe ČR bude této pracovní skupině předsedat a spolu s Generálním sekretariátem Rady EU zajišťovat přípravu dokumentů a po jejich schválení v PSL i jejich projednání ve vyšších orgánech, včetně Rady (RZR). Jednou z povinností ČR bude i zastupování EU navenek při jednáních na globální úrovni, což je v případě problematiky lesů nejen důležité, ale mnohdy i velmi obtížné.

Agenda v průběhu předsednictví
V průběhu předsednictví není národní vliv na zařazování konkrétních témat jednání zásadní, agenda je v podstatě daná dlouhodobě v návaznosti na návrhy předložené Evropskou komisí, aktivity předcházejícího a následujícího předsednictví (Francie/Švédsko) a s ohledem na další akce. Česká republika tak pochopitelně musí navázat na globální (G) a evropská (E) témata, kterými se lesníci a ochránci životního prostředí zabývají.

Globální témata:
- lesy a boj s chudobou,
- financování trvale udržitelného obhospodařování lesů,
- role lesů a lesnictví v trvale udržitelném rozvoji,
- lesy a biodiverzita,
- lesy a biomasa,
- lesnická strategie,
- vymahatelnost a kontrola lesního práva,
- právně nezávazný nástroj pro všechny typy lesů.

Evropská témata:
- degradace lesů a dezertifikce,
- Akční plán EU pro lesnictví,
- lesnická informační a komunikační platforma,
- lesní reprodukční materiál,
- lesnický výzkum,
- systém veřejných „zelených“ zakázek.

Plánované události českého předsednictví
V průběhu našeho předsednictví se bude konat 19. zasedání Výboru pro lesnictví FAO (COFO – březen) a 8. zasedání Fóra Spojených národů pro lesy (UNFF – duben). Kromě toho budou na úrovni EU představitelé našeho lesnictví předsedat pravidelným jednáním Pracovní skupiny pro lesnictví (PSL), a to jak formálním (v Bruselu), tak i neformálním (v Praze). Tato jednání slouží právě pro přípravu celosvětových jednání typu UNFF (více v některém z dalších čísel LP), COFO, nebo konference smluvních stran (COP), dalších úmluv při OSN, která jsou mnohdy – a to zejména ze strany neevropských států – velmi tvrdá (např. v otázce degradace lesů a dezertifikace či genových zdrojů) a obtížná. Zástupci ČR budou Evropskou unii i na těchto jednáních reprezentovat a společně vypraco-vaná dohodnutá stanoviska vysvětlovat a obhajovat.

Zasedání Výboru pro lesnictví
Zasedání Výboru pro lesnictví (COFO) se uskuteční v Římě. Výbor je nejvyšším orgánem FAO pro oblast lesů a lesního hospodářství, zasedá pravidelně jednou za dva roky a sestává z vrcholných představitelů státních správ členských států FAO. Schvaluje program práce FAO pro oblast lesnictví, ale je i významným politickým fórem zabývajícím se aktuálními globálními problémy, které se týkají lesů. Zasedání COFO zpravidla předcházejí zasedání regionálních lesnických komisí FAO, které navrhují témata k projednání na COFO. Lze očekávat, že se na programu jednání COFO objeví stejná témata, o kterých se jednalo v rámci Evropského týdne lesů (Řím, říjen 2008 – Lesy a klimatická změna, Lesy a energie, Lesy a voda). Dále bude na COFO prezentována a diskutována zpráva o stavu světových lesů a zahájena příprava zprávy o stavu lesních genetických zdrojů. V této souvislosti je možné považovat českou neúčast národního koordinátora na aktivitách programu Euforgen v minulém roce za chybnou. V rámci COFO se nepochybně bude hovořit o XIII. světovém lesnickém kongresu FAO, který se bude konat v říjnu v Buenos Aires a nejdůležitějším bodem bude projednávání Lesnické strategie FAO.

Pracovní skupina pro lesnictví (PSL)
V Pracovní skupině pro lesnictví (PSL) bude během českého předsednictví projednáván dlouho avizovaný návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky. Tento návrh je součástí realizace Akčního plánu pro vymahatelnost práva, správu a obchod v lesnictví (FLEGT), jehož cílem je účinně bojovat proti odlesňování a nelegálním těžbám dřeva a navazujícímu obchodu. Dosud se aktivity v rámci FLEGT soustředily pouze na dovoz dřeva ze zemí mimo EU. Nový návrh se dotkne jak dovozců, tak i primárních producentů (vlastníků lesů a subjektů majících právo uvádět vytěžené dříví na trh) uvnitř EU. Naším cílem bude naplnit oprávněný požadavek zabránit uvádění nelegálně vytěženého dřeva na trh EU při co nejnižší administrativní zátěži na hospodářské subjekty působící v lesnickém sektoru.
Na území naší republiky se kromě menších pracovních jednání připravuje mezinárodní seminář k podpoře realizace Akčního plánu EU pro lesnictví a setkání představitelů státní správy lesů členských států EU – zde bude ve větší míře možné nastolit a diskutovat důležitá „národní“ témata.

Workshop zaměřený na komunikaci o lesích a lesním hospodářství
Mezinárodní workshop k podpoře realizace Akčního plánu EU pro lesnictví (FAP) je připravován na počátek června. Podrobný obsah workshopu je ještě diskutován, musí totiž zapadat do víceletého pracovního programu k realizaci FAP. Jeho hlavním tématem bude komunikace o lesích a lesním hospodářství (vnímání lesů a lesního hospodářství veřejností a možnosti zlepšit toto vnímání například podporou environmentálního vzdělávání, komunikačních kampaní v EU aj.), včetně budoucí komunikační strategie EU pro oblast lesů a lesního hospodářství. Právě FAP a jeho realizace nám dávají možnost ovlivňovat i řešení praktičtějších otázek týkajících se lesů a lesnictví, v návaznosti na něj bude možné představit i nový Národní lesnický program na období do roku 2013.
Na červen je naplánováno setkání představitelů státní správy lesů členských států EU, které se bude se konat v Jihlavě ve spolupráci s Krajem Vysočina a mělo by být neformálním vyvrcholením našeho předsednictví. Rámcovým tématem setkání bude realizace Akčního plánu EU pro lesnictví, jedním z hlavních bodů pak diskuse a schválení výstupů z výše zmíněného workshopu. Předpokládá se však i diskuse nad dalšími v té době aktuálními tématy.

Důležité bude kvalitní zvládnutí koordinační role
Zástupci České republiky budou mít po celou dobu předsednictví úkol sladit často velmi rozdílné názory různých členských států. Z více důvodů nemohou být ambice ČR přehnané, důležité bude kvalitní zvládnutí koordinační role. Předsednictví je mimo jiné příležitostí k zajištění významnější pozice ČR při řešení otázek týkajících se lesů a lesního hospodářství v rámci EU, ale i ke zvýraznění role lesů a lesního hospodářství na úrovni národní.

Autor:
Ing. Karel Vančura, CSc.
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů,
Brandýs nad Labem
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.