ME chladnokrevných koní Dobšiná 2008

Helena Görnerová

V sobotu 11. října 2008 se po dvou letech vrátila nejvyšší evropská soutěž pracovních koní zpět na Slovensko, do střediska chovu muráňského norika Dobšiná.

Dobšiná – tradiční hostitel formanských soutěží
Chladnokrevní koně, které vídáme při přibližování dřeva v náročnějších terénech, mají své soutěže, jejichž vrcholem je již tři roky evropský šampionát. Dobrou myšlenkou zakladatelů soutěže je střídat země, kde se tyto akce konají, a umožnit tak soutěžícím vyzkoušet si atmosféru a trať každý rok jinde a v jiném kontextu. Jelikož se ale v Polsku nenašel partner, který by akci letos zajistil, ujal se pořadatelství opět Svaz chovatelů koní Slovenska ve spolupráci s Lesy SR. Ty jsou totiž prostřednictvím OZ Revúca od r. 1950 provozovatelem chovu koní ve středisku Dobšiná a Velká Louka v NP Muráň. Touto činností si zajišťují koně podle vlastních představ, muráňské noriky pro lesní provoz a na prodej.
Z původně očekávaných zástupců šesti států se nakonec omluvili Rakušané a Němci, i tak bylo ale zastoupení krajin, kde je přibližování dřeva koňmi tradiční prací, pěkné. Hned 6 párů postavilo na trať pořádající Slovensko, 2 páry reprezentovaly Polsko, 4 zástupci Česko a jeden účastník dorazil z Maďarska. Napínavé klání, které se neplánovaně protáhlo do pozdních večerních hodin, sledovalo ještě za tmy na 4 000 fandících diváků, což je na poměry podobných soutěží u nás opravdu neuvěřitelné.

Soutěžní klání
Účastníci se sjížděli do Dobšiné již v pátek, aby si rozlosovali startovní pořadí a ujasnili pravidla a podmínky účasti. Přítomen byl sbor rozhodčích ve složení František Nedbálek – hlavní rozhodčí (ČR), Ľubomír Kamas a Viktor Kabiš. V sobotu ráno zahájil akci tradiční slavnostní nástup všech formanů. Úvodní slova, kterými přítomné přivítali mj. ředitel závodů Igor Viszlai a slovenský ministr zemědělství Stanislav Becík, „roznesli světu“ holubi, vypuštění dětmi v regionálních gemerských krojích a soutěž mohla začít.

Formanská jízda
Formanská jízda se na ME jezdí dvoukolově a počítá se vždy lepší čas. Aby soutěž v jednodenních závodech „odsýpala“, jela každá pára druhé kolo ihned po dojetí prvního, jen po krátkém vykrokování. V kurzu formanské bylo připraveno 15 překážek, zaměřených hodně na úzké průjezdy (metry dřeva, mostek, „U“ a kužely), couvání (o šíři 220 cm se shozením laťky zadní částí vozu) a samozřejmě nechyběl populární dobšinský výjezd do kopce a z kopce.
Za Českou republiku nastoupil první na řadu Jan Blizňák s ČMB hřebci 2954 Baron ze Zubří a 2988 Baron ze Zubří – 2. Obhájce mistrovského titulu předvedl novou zápřež v razantní jízdě, kdy trojice chybovala pouze v prvním kole v couvání. V kole druhém jeli na rychlost, což znamenalo shození kuželů při výjezdu ze dvou překážek, ale také rychlejší čas 155,94, který se stal vítězným časem disciplíny.
Dalším zástupcem Česka na trati byla trojice Miroslav Košťál – 1236 Hiszpan a Bolec. Hned v první disciplíně bylo vidět, že koně nejsou úplně „schození“, a tak šlo o pomalejší jízdu, která jim v danou chvíli vynesla průběžně 11. místo.
Jako 10. přišel na řadu (v České republice velmi oblíbený, pro Slovensko „překvapení“) Oskar Sněhota s koňmi Nar a Buntek. Pohled na jeho koně, uvyklé denní práci na poli a v lese, je vždy lahůdkou, stejně tak vlídný přístup jejich kočího, který dobře ví, co může od svých koní chtít a očekávat. Připsali si tak celkově 4. nejrychlejší výsledný čas hned prvním kolem.
Poslední startující v pořadí byla trojice Milan Blizňák a plemenní SN hřebci 2868 Nacho Salazar a 2952 Brys Slezský, které letos vodí Milan po svém bratru Janovi. Hned v prvním kole jim ovšem při manipulaci s vozem do couvání praskla oj, a tak byli z prvního kola formanky diskvalifikováni. Milan se tak stal pro přítomné Čechy smolařem dne, ve druhém kole zajel bez chyby, ale v daleko pomalejším čase a průběžně na 10. místě. Formanka nedělala většině soutěžících problémy, pouze maďarští koně, nádherní na pohled a v kroku, ale evidentně neuvyklí práci v lese, byli z obou kol po rozbourání „couvačky“ diskvalifikováni (pro stejnou chybu je postihla diskvalifikace i v disciplíně ovladatelnost).

Práce s kládou
Po dekorování formanky se koně připravili k „práci s drevom“. Trať nebyla vyloženě náročná, ale měla své záludnosti. S taženým kmenem bylo třeba dvakrát překonat druhý kmen, fixovaný na zemi, i zde museli koně přes suchý příkop a hodně se při několikerém shazování míčků z kuželů čelem kmene couvalo. Všechny překážky simulují situace, do nichž se může kočí s koněm v lese dostat. Pro nás opravdu nezvyklou novinkou byl ale „pomocník“, který musel v Dobšiné provázet svého „kočiše“ přímo na trati. Často jim však spíše překážel, proto čeští zástupci, uvyklí samostatné práci, tuto vymoženost většinou nevyužili a doprovod jen běhal po trati za nimi. Praxe v lese takového pomocníka prostě nemá.
Vítězem disciplíny se stal polský forman, pan Krysztof Gorzol s koňmi Gniady a Bartek, který měl sice problémy s vedením podsedního koně (podsední - levý kůň, náruční - pravý kůň v páru), ale nejrychlejší čas bez trestných bodů. Naši podali každodenní praxí nachozené, pěkné výkony a umístili se 3. – Oskar Sněhota, 6. – Miroslav Košťál, 8. – Jan Blizňák  a 13. – Milan Blizňák. Náročnost této trati ovšem pěkně zamíchala průběžným pořadím, a tak stále ještě nebylo jasné, kdo získá další evropské zlato. Pořadatelský tým si připravil pro diváky skutečně řadu lahůdek, a tak nejen že místo akce doplňovaly stánky s tematicky souvisejícím zbožím a řemeslnými výrobky, expozice lesních pedagogů Lesů SR s programem pro děti, ale též se mohli zúčastnit bohaté tomboly a samozřejmě i zhlédnout další ukázku. Tentokrát umění sokolníků sv. Bavona z Banské Štiavnice.

Těžký tah
Také na Slovensku je nejatraktivnější diváckou disciplínou těžký tah, takže ke sklonku dne lidí přibývalo a skutečně bylo vidět a slyšet jejich nefalšované nadšení pro mohutné koně, soutěžící o poslední body. Základní hmotnost
1 500 kg nečinila problém nikomu, a tak se do dvou a půl tuny přidávalo po 200 kg, dále po 100 kilogramech. Loňský výsledek vítěze tahu, německého reprezentanta Thomase Müllera s Bubim a Batzym, 2 900 kg, byl překonán hned pěti párami (2 domácí, 3 z ČR). Řadu borců z bojů vyřadil minutový limit trati, některým již koně vypověděli poslušnost. Na 3 000 kg se dostali Ján Debnár, Peter Pardus, Jan Blizňák, Oskar Sněhota (11,7 m) a Miroslav Košťál (3,3 m). První tři jmenovaní dále bojovali. Mohutně svou ztrátu z ovladatelnosti stahovali oba Baroni, ale po 8,4 metrech na váze 3 100 kg přes mohutné povzbuzování svého kočího skončili. Přesně 6,3 metru utáhli Kubo a Linder pana Parduse.
Vítězi těžkého tahu Jánu Debnárovi tak stačilo „přetáhnout“ konečných 3 100 kg na vzdálenost 9,9 metrů a již své koně zbytečně nezatěžoval. Drobní Mišo a Luca si tak došli pro rekord i přesto, že by to do nich málokdo z přihlížejících před startem řekl. Výsledek těžkého tahu přinesl i výsledky celého šampionátu.
Z pohledu české výpravy nejvyrovnanější výkon podali koně Oskara Sněhoty, kteří prošli všechny tři disciplíny především stylově rovnoměrně a s ochotou. Pracovní koně odrážejí duši svého kočího a Oskaru Sněhotovi můžeme gratulovat nejen k zaslouženému evropskému zlatu, ale i k tak vyrovnanému výkonu. O pouhý bod za ním si stříbro v ME vysloužil Jan Blizňák a jen o dva body méně přinesl součet 14 bronz zástupci Slovenska, Jánu Debnárovi. Příští mistrovství Evropy by podle předběžných zpráv mělo proběhnout opět v Klokočově, v sobotu 12. září 2009.

Více informací o ME chladnokrevných koní naleznete na www.equichannel.cz.

Autorka:
Helena Görnerová
Server Equichannel.cz
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autorka


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.