Cenová statistika surového dříví

Gabriela Sedláková

Rok 2008 byl v oblasti cenové statistiky surového dříví velmi významný, a to z několika důvodů: čtvrtletní cenové indexy zveřejňované Českým statistickým úřadem začaly být nejdůležitější veličinou, která slouží společnosti Lesy České republiky k úpravě cen v dlouhodobých smlouvách na lesnické práce, které společnost uzavřela s vítězi tendrů. Indexy budou pravděpodobně i do budoucna ovlivňovat výslednou cenu smluvních zakázek. Na realizační ceny dřeva na lokalitě odvozní místo, kterou Český statistický úřad sleduje u 19 jehličnatých a 18 listnatých reprezentantů (druhuje se do jakostních tříd podle ČSN) měly stále vliv ničivé následky orkánu Kyrill, nově pak americká hypoteční krize a výskyt březnového orkánu Emma.

Vývoj cen od roku 2005
Pro znázornění cenového vývoje v časovém horizontu let 2005–2008 byly vybrány nejobchodovanější sortimenty jakostních tříd: jakostní třída III.A/B smrk, III.C smrk a III.D smrk. Tyto tři skupiny sortimentů jsou na celkovém obchodovaném množství dřeva zastoupeny 66 % (vyjádřeno podílem tržeb na celkových tržbách roku 2005). Jak je z grafu 1 patrné, všechny tři sortimenty mají velmi podobný vývoj. V letech 2005 a 2006 pohyb křivky ukazuje pozvolný růst ceny. V 1. čtvrtletí let 2007 a 2008 došlo ke skokovému nárůstu cen sledovaných sortimentů a následnému poklesu ve 2. čtvrtletí. Největší propad cen v roce 2007 nastal ve 3. čtvrtletí. Mnohem dramatičtěji se situace s cenami dřeva vyvíjela v roce 2008, kdy se po výskytu orkánu Emma většina těžařských firem soustředila na zpracování dřeva po kalamitě. Ze strany dodavatele dřeva, společnosti Lesy ČR, byla dána smlouvami předem prodejní cena a pro obrovské množství dřeva neměly těžařské firmy zajištěny odběratele. Ceny kulatiny na trhu prudce klesly. Na tyto mimořádné situace neumí dlouhodobě uzavřené smlouvy reagovat a smluvní ceny tak neodráží aktuální situaci na trhu se dřevem.
Situaci u listnatých sortimentů ukazuje graf 2. Jak je patrné z naznačeného cenového vývoje, u listnatých sortimentů došlo v roce 2008 spíše k plynulému poklesu cen. Vzhledem k nízkému objemu obchodovaného listnatého dřeva na trhu, vývoj u listnatých sortimentů celkový vývoj cen skoro neovlivňuje. Sortimenty III.A/B jakostní třídy dub a buk a V. jakostní třídy dub a buk se na celkovém obchodovaném množství dřeva podílí 4,5 % (vyjádřeno podílem tržeb na celkových tržbách roku 2005).
Graf 3 dokumentuje vývoj bazických indexů od roku 2005, kdy porovnáváme průměrné ceny jednotlivých sortimentů v daném období (v našem případě průměrná cena za čtvrtletí) s průměrnou cenou roku 2005. Výsledkem je hodnota (index), která ukazuje zdražení či zlevnění příslušného sortimentu oproti průměrné ceně v roce 2005. Jelikož vykázané ceny za odlišné sortimenty nelze agregovat z toho důvodu, že nelze „průměrovat“ absolutní ceny např. za břízu a dub či smrk a borovici, využívají se právě indexy. Bazické indexy za jednotlivé typy výřezů mají proti cenám obrovskou výhodu – dají se agregovat (pomocí výpočetního vzorce typu Laspeyres) do indexů vyšších řádů a získáváme tak ucelený přehled pohybu cen celé skupiny jehličnatých nebo listnatých sortimentů a úhrnný index za surové dříví celkem. Také z grafu 3 je patrný skokový nárůst cen v 1. čtvrtletí roku 2007 i 1. čtvrtletí roku 2008 (zejména u jehličnatých a u úhrnu).

Novinky roku 2009
Také pro rok 2009 bylo schváleno v Programu statistických zjišťování na rok 2009 vydávání čtvrtletní publikace „Indexy cen v lesnictví“, ve které jsou obsaženy tabulky indexů (bazický, předchozího období, stejného období předchozího roku), tabulky průměrných cen za celou Českou republiku a za jednotlivé kraje a grafy znázorňující vývoj cen u vybraných sortimentů.
Na základě obsáhlých jednání, která probíhala s odborníky na problematiku lesnictví a obchodu se dřevem, bylo rozhodnuto o sběru cen nejen od vlastníků lesů, ale také od společností (nevlastníků lesa), které se dřevem obchodují. V publikaci v roce 2009 jsou publikoány indexy od vlastníků tak jako dosud a publikace je dále rozšířena o statistiku cen „nevlastníků“ lesů. Nově se publikace také rozšířila o tabulku obchodovaného množství dřeva v jednotlivých čtvrtletích.
Tabulky indexů jsou publikovány pravidelně, vždy 22. kalendářní den následujícího měsíce po ukončeném čtvrtletí. Publikační tabulky (název publikace Indexy cen v lesnictví, kód 7007) jsou k dispozici zdarma na internetových stránkách ČSÚ.
I do budoucna spoléhám na významnou pomoc poskytovatelů dat: všech respondentů, zástupců lesních společností, kteří jsou pro přesnou statistiku nejdůležitější, a kterým tímto za jejich spolupráci děkuji!

Autor:
Ing. Gabriela Sedláková
Český statistický úřad
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.