Těžba dřeva v roce 2008

Jaromír Vašíček, Jan Hána

Prodej vytěženého dříví je stále hlavním zdrojem příjmů vlastníků lesů. Lesní těžba je předmětem mnoha zkoumání a diskusí. Rádi bychom k této diskusi přispěli řečí čísel.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v roce 2008 vytěžilo z našich lesů 16,19 tis. m3 dříví. K této hodnotě došel ČSÚ tak, že zpracoval dotazníky ČSÚ číslo LES P8-01 a dopočítal je k celkové ploše. Výše těžby v roce 2008 je o 2,32 mil. m3 nižší než v roce 2007.

Zásoby dříví
V ČR se v lesích k 31. 12. 2008 podle LHP, LHO nacházelo 676,4 mil. m3 dříví. Při propočítání rozdílů růstu zásob v jednotlivých letech zjistíme, že dynamika zvyšování zásob v lesích na území ČR pozvolna klesá. Nejvyšší vzrůst zásob proběhl mezi roky 1960–1980 na úrovni 9 mil. m3 ročně, mezi roky 1990 až 2006 činil růst zásob okolo 6 mil. m3 ročně a rozdíl mezi rokem 2006 a 2008 činí 4,5 mil. m3 ročně. Rozdíl mezi rokem 2008 a 2007 činí 3,5 mil. m3.
K tomuto komentáři je nutno dodat, že jde o zásoby dříví zjišťované při popisu porostů, které mohou být zatíženy subjektivními chybami, a dále je vhodné uvést i skutečnost, že se od roku 1930 měnily i metody zjišťování zásob dříví v lesních porostech.
Podle propočtů vycházejících z dat LHP a LHO lze tedy konstatovat, že zásoby dále vzrůstají, nicméně se stále se snižující dynamikou.  

Těžba dříví
Uskutečněná těžba v roce 2008 ve výši 16,19 mil. m3 je dosud třetí nejvyšší těžbou v historii. Oproti předchozím dvěma letům došlo k očekávanému poklesu, především vlivem nižšího podílu nahodilých těžeb.
I přes pokles oproti minulým letům se nabízí otázka, zda jde o těžbu únosnou. ÚHÚL nemá k dispozici výsledky lesní hospodářské evidence, a proto je při posuzování únosnosti celkové výše těžeb v ČR odkázán na model, který porovnává s roční výší těžby. Pomocným nástrojem je celkový průměrný přírůst CPP, což je roční přírůst vztažený k objemu porostu hlavního i vedlejšího v době obmýtí. Tento pomocný parametr je ukazatelem potencionální produkce a lze jej stanovit podle růstových tabulek.
Porovnáním obou parametrů s uskuteč-něnou výší těžby zjistíme, že těžba v roce 2008 nepřekračuje ani model a ani celkový průměrný přírůst.
Publikované výsledky Národní inventarizace lesů (ÚHÚL 2007) uvádějí vyšší zásoby dříví v lesních porostech. Tím vzniká otázka, zda při současném legislativním postupu výpočtu závazného ustanovení LHP „maximální celková výše těžeb“ lze těžit více.
Při deduktivním stanovení maximální celkové výše těžby se toto ustanovení vypočítává ze zásob a z těžebního procenta u mýtních těžeb a v případě předmýtních těžeb ze zásob a probírkové intenzity. Výši těžby tedy zásadním způsobem ovlivňuje objektivita zjištění zásob dříví v lesních porostech, které do výpočtu závazného ustanovení LHP, jako nástroje vlastníka, vstupují. O případných úpravách legislativně nastavených parametrů výpočtu lze seriozně diskutovat až po uskutečněném druhém cyklu Národní inventarizace lesů.

Vývoj výše těžeb        
Pro srovnání uvádíme, že v roce 1960 činily zásoby dříví v lesních porostech 348 mil. m3 a výše celkové těžby dosáhla 8,55 mil. m3. V roce 2008 jsou zásoby ve výši 676 mil. m3 a celková těžba je na úrovni 16,19 mil. m3. Objem vytěženého dříví z jednoho hektaru, tzv. těžební intenzita, vzrostla z 3,32 m3/ha v roce 1961 na 6,11 m3/ha v roce 2008. Lze tedy konstatovat, že všechny tři uvedené parametry od roku 1961 do současnosti svoji hodnotu prakticky zdvojnásobily.

Nárůst porostů starších 120 let
ÚHÚL opakovaně upozorňuje na skutečnost, že do výpočtu výše závazného ustanovení vstupuje objem zásob zjištěných v porostech starších 120 let. Vypočtený objem těžby je však většinou vytěžen v mladších věkových stupních a přestárlé porosty se nechávají stát. Důvody mohou být různé (vysoké náklady na soustřeďování a dopravu, přesílené stromy, vysoký podíl dříví poškozeného hnilobou, omezení z titulu ochrany přírody, špatné zpřístupnění atd.). Tato skutečnost se projevuje stálým nárůstem podílu porostů s věkem vyšším, než je 120 let (viz graf č. 3). Nárůst výměry těchto porostů svědčí o skutečnosti, že se problém dlouhodobě nedaří řešit.

Zhodnocení dat
n V roce 2008 se vytěžilo z našich lesů 16,19 tis. m3 dříví. Výše těžby v roce 2008 je o 2,32 mil. m3 nižší než v roce 2007.
- Porovnáme-li model vypočítaný v ÚHÚL se skutečnou výší těžby, lze konstatovat, že v roce 2008 nastal pokles výše uskutečněné těžby oproti modelu o 1,72 mil. m3.
- Skutečná výše těžby v roce 2008 je nižší o 1,51 mil. m3 než celkový průměrný přírůst, který vyjadřuje produkční potenciál.

Autoři: Ing. Jaromír Vašíček, CSc.
Ing. Jan Hána
ÚHÚL Brandýs nad Labem
E-maily: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.