Odlesňování v přímém přenosu

Na Mezinárodní konferenci o změně klimatu (COP15) v Kodani v prosinci 2009 představila společnost Google prototyp nové technologie, která umožňuje on-line v globálním měřítku pozorování a měření změn lesních zdrojů na Zemi. Společnost věří, že tato technologie může napomoci zastavit proces odlesňování ve světě. Informace o této novince jsme zjišťovali u produktového manažera společnosti Google Jaroslava Bengla, který sídlí v curyšském vývojovém centru.

- Společnost Google vyvinula prototyp nové technologie pro monitorování světových lesů, která slouží k analyzování dat ze satelitních snímků a k získávání informací, jako jsou umístění a rozměry odlesňování nebo regenerace lesa. Můžete tuto technologii blíže představit?

Údaje ze satelitních snímků poskytují základ pro monitorování lesů po celém světě. Například v aplikaci Google Earth dnes můžete „letět“ do Rondonia v Brazílii a tam snadno sledovat průběh odlesňování v letech 1975–2001.

Díky nové technologii dnes vědci mohou z hrubých dat satelitních snímků provádět nejrůznější analýzy a získat zajímavá data o světových lesích, jako je jejich umístění a rozloha, sledování odlesňování, nebo dokonce průběh regenerace.

- Jaké jsou hlavní přednosti této technologie?

Kombinací přírodních věd a moderních technologií spolu s rozsáhlými datovými zdroji přináší následující výhody a možnosti:

- Bezkonkurenční rychlost: Ačkoliv podobné aplikace pro sledování odlesňování existují na serveru Amazon, můžou mnohé analýzy trvat celé dny nebo týdny. Pomocí našich výpočetních technologií postavených na principu cloud-computing (práce s daty v online prostředí) můžeme minimalizovat tento čas na řády sekund. Rychlé odhalení nelegální těžby dřeva může velice efektivně přispět podpoře lokálních zákonodárců v trestním řízení a zabránit dalšímu odlesňování.

- Snadné používání a nižší náklady: on-line platforma nabízí snadný přístup k údajům a vědeckým algoritmům. Její výpočetní výkon dostupný z libovolného webového prohlížeče může výrazně snížit náklady a ulehčit tak jižním (tropickým) národům monitorovat jejich lesy.

- Bezpečnost, soukromí a transparentnost: vláda a vědečtí pracovníci nechtějí sdílet citlivé údaje, než jsou konkrétní výsledky finálně připraveny. Naše platforma založená na principu cloud-computing umožňuje uživatelům přístup k jejich vlastním datům a výsledkům. Vzhledem k tomu, že analýzy a výsledky z on-line průzkumů jsou snadno dostupné i ostatním, nabízí se možnost tato data sdílet a využívat při další spolupráci s představiteli nezávislých veřejných organizací.

- Dopad změny klimatu: Vhodně zvolená metoda modelování a zvětšování a vylepšená verze celé této platformy by mohla být ideálním nástrojem pro monitorování lesů, reportování a ověřování (MRV) pro podporu REDD (Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation in Developing Countries).

- Jak se liší od aplikace Google Earth?

Jedná se především o neziskovou aplikaci s pro-ekologickým charakterem, určenou hlavně k výzkumným účelům v souvislosti s monitorováním kriticky ohrožených lesů a zabraňování klimatickým výkyvům v důsledku jejich kácení. Běžný uživatel ji asi těžko využije pro denní potřeby, na rozdíl od aplikace Google Earth.

- Komu především je tato technologie určena?

Momentálně je technologie k dispozici několika partnerům k testování. Mezi ně patří mimo jiné Moore Foundation's Environmental Conservation. Cílem této nadace je změnit způsob vnímání a hlavně využívání zemských a vodních (mořských) ekosystémů pro zachování důležitých ekologických systémů a funkcí. Spolupracujeme i s GEO (Group on Earth Observations), společenstvím národních vládních orgánů, nevládními organizacemi, kosmickými agenturami a dalšími výzkumnými institucemi, které se podílejí na projektu GEO's Forest Carbon Tracking (sledování uhlíku v lesích). Na konci minulého roku jsme společně uvedli portál GEO FCT a nyní zkoumáme, jak společně aplikovat tyto výkonné technologie do tropických zemí.

- Kdy bude tato technologie přístupná na internetu?

Jako produkt Google.org bude tato technologie k dispozici jako nezisková služba. V současné době se jedná o prototyp a je prozatím k dispozici pouze pro malou skupinu partnerů za účelem testování – není tak ještě dostupná široké veřejnosti, ale očekáváme, že se tak stane v průběhu roku 2010. Jsme vděčni celé řadě jednotlivců a organizací za zapojení do rozvoje a výzkumu této technologie.

Děkuji za odpovědi

Petra Kulhanová

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.