Evropské lesy 2020 a vyjednávání o právně závazné dohodě

Kateřina Ventrubová

FOREST EUROPE připravuje dokumenty pro nadcházející Ministerskou konferenci o ochraně lesů v Evropě, která se bude konat v červnu letošního roku v Oslu (Norsko). Zástupci signatářských zemí procesu FOREST EUROPE přijali na březnovém zasedání expertní úrovně návrhy politických rozhodnutí, která by měla být na konferenci podepsána ministry.

Zasedání expertní úrovně, které se konalo v termínu od 30. do 31. března 2011 v Oslu (Norsko), představovalo poslední krok v přípravách ministerských rozhodnutí pro FOREST EUROPE ministerskou konferenci, konanou ve dnech 14.–16. června 2011. Zástupci zemí připravili a odsouhlasili návrhy rozhodnutí, která by měli ministři zodpovědní za lesy v zemích Evropy podepsat a ukázat tím politickou vůli k vyjednávání o právně závazné dohodě o lesích v panevropském regionu.

Na konferenci by měli ministři zodpovědní za lesy v 46 signatářských zemí procesu FOREST EUROPE a Evropská Unie přijmout politická rozhodnutí významná pro ochranu lesů a zabezpečení životně důležitých statků a služeb pro společnost a životní prostředí. Očekává se, že budou podepsána dvě rozhodnutí:

- Evropské lesy 2020,

- Ministerský mandát z Osla pro vyjednávání o právně závazné dohodě o lesích v Evropě.

Proces FOREST EUROPE

Diskuze o politice v oblasti lesnictví v rámci ministerských konferencí, které byly v roce 2009 přejmenovány na FOREST EUROPE, je mezivládním procesem řízeným jednotlivými zeměmi. Proces byl zahájen v roce 1990 s cílem podpořit udržitelné hospodaření s lesy v Evropě. Je založen na dobrovolných závazcích jeho současných 47 signatářů. Evropská unie se tohoto procesu účastní již od jeho počátku a doposud podepsala všechna usnesení a prohlášení, která z něj vyplývají.

Od roku 1990 se konalo pět ministerských konferencí. První ministerská konference, konaná v roce 1990 ve Štrasburku, byla věnovaná zejména monitorování a ochraně lesů, stejně tak jako výzkumu v oblasti lesnictví. Druhá ministerská konference, jež se konala v roce 1993 v Helsinkách, se věnovala udržitelnému hospodaření s lesy, ochraně biologické rozmanitosti lesů, vztahům mezi lesy a klimatem a lesům v zemích střední a východní Evropy. Závazky třetí ministerské konference, která se konala v roce 1998 v Lisabonu, se zaměřily na socio-ekonomické aspekty odvětví lesnictví v Evropě. Rovněž byla přijata celoevropská kritéria a indikátory pro udržitelné hospodaření s lesy. Čtvrtá ministerská konference, konaná v roce 2003 ve Vídni, se týkala integrace udržitelného hospodaření s lesy do širšího rámce udržitelného rozvoje a poslední ministerská konference, konaná v roce 2007 ve Varšavě, se věnovala lesům v souvislosti s produkcí dřeva a energie, jakož i vazbě mezi lesy a vodními zdroji.

Rozhodnutí připravená k podpisu

Očekává se, že na šesté ministerské konferenci o ochraně lesů v Evropě budou přijaty dva druhy rozhodnutí:

- právně nezávazného charakteru „Evrop-ské lesy 2020“ o vytvoření nové vize, poslání, úkolech a cílech procesu FOREST EUROPE, jakož i o vnitrostátních a evropských akcích, které se mají realizovat na dobrovolné bázi, stejně jako tomu bylo u prohlášení a usnesení přijatých na minulých ministerských konferencích.

- právně závazného charakteru „Mandát z Osla k vyjednávání právně závazné dohody“ o zahájení jednání a zřízení mezinárodního vyjednávacího výboru s mandátem k vypraco-vání právně závazné dohody o lesích v Evropě. Jednací řád mezinárodního vyjednávacího výboru bude uveden v příloze daného rozhodnutí.

Proces vyjednávání právně závazné dohody

Pokud ministři zodpovědní za lesy v Evropě podepíší navrhovaná rozhodnutí, bude co nejdříve spuštěn vyjednávací proces o právně závazné dohodě o lesích v Panevropském regionu. Hlavními orgány vyjednávacího procesu budou tzv. mezivládní vyjednávací výbor, byro a sekretariát, jež budou ustanoveny ministry na konferenci.

Mezivládní vyjednávací výbor (INC – Intergovernmental Negotiating Committee) bude hlavním rozhodujícím orgánem celého procesu s ministerským mandátem vypracovat návrh právně závazné dohody. Je otevřený všem 47 signatářům FOREST EUROPE a v případě zájmu se mohou podílet také další zainteresované skupiny jako nezávislí pozorovatelé. První zasedání INC by mělo proběhnout do konce letošního roku a práce INC by měla být ukončena v termínu 30. června 2013.

Byro by mělo co nejefektivněji svou činností přispívat k úspěšnému zakončení vyjednávacího procesu tak, aby bylo dosaženo přijetí právně závazné dohody. Byro se bude skládat z předsedy (v současné době je navržen pan Jan Heino z Finska, který je uznávaný na mezinárodním poli lesního hospodářství) a z osmi míst zastoupených jednotlivými státy. Je navrhováno poměrně vyvážené složení byra jak z geografického, tak politického hlediska – čtyři místa pro země mimo EU a čtyři místa pro země EU s tím, že dvě místa by měly obsadit „staré členské státy“ a dvě místa „nové členské státy“. Byro by tedy mělo být složeno ze zástupců České republiky, Francie, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Ukrajiny a Turecka.

Hlavní činnost sekretariátu vychází již z jeho názvu, a tou je zabezpečení administrativních záležitostí, např. příprava materiálů pro jednání INC, zabezpečení jednacích prostor, provádění analýz apod. Je navrženo, aby bylo co nejvíce využito stávajících kapacit a aby byl ustanoven společný sekretariát, kde budou úzce spolupracovat již existující instituce, konkrétně kontaktní komunikační jednotka (Liaison Unit), Evropská hospodářská komise (UNECE), Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) sekce lesnická a dřevařská, Program Spojených národů pro životní prostředí (UNEP) a Evropský lesnický institut (EFI).

ČR bude při tom

ČR má zájem se aktivně účastnit vyjednávání nejen z důvodu posílení role evropských lesů prostřednictvím silnějšího politického nástroje, ale především chce hájit zájmy českého lesního hospodářství, proto byl vznesen návrh kandidatury na člena byra Mezivládního vyjednávacího výboru. Již od počátku přípravných zasedání měl český návrh silnou podporu ze strany Švýcarska a ze zemí Visegrádské skupiny (ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko), dále podporu ČR vyjádřilo Bulharsko, Irsko, Rumunsko a Slovinsko. Na březnovém zasedání expertů byla ČR zařazena na seznam zemí, které budou tvořit Byro.

Získání místa v Byru mezivládního vyjednávacího výboru navazuje na úspěšné předsednictví ČR v Radě EU v oblasti lesního hospodářství a umožní obnovit a upevnit postavení ČR nejen na evropské úrovni.

Co může právně závazná dohoda nabídnout

I přes významný pokrok za posledních 20 let v oblasti vývoje konceptuálního rámce trvale udržitelného obhospodařování lesů (SFM) nemá politika SFM žádnou podobu závazného právního nástroje, ani formu deklaratorního instrumentu nejenom v panevrop-ském regionu, ale také na globální úrovni. Evropské lesy tak nemohou efektivně čelit novým výzvám lesnického sektoru, jako je konkurenceschopnost, klimatická změna, dopady globalizace, zvýšená poptávka po biomase a bioenergii, potřeba zvýšení poskytování ekosystémových služeb apod.

FOREST EUROPE proces v rámci svého dobrovolného statutu v minulosti dosáhl řady úspěchů v oblasti lesnické politiky, nicméně nové podněty v současné situaci volají po robustnějším politickém řešení, které by přineslo významně silnější politický rámec pro lesy v panevropském regionu.

Autor:

Ing. Kateřina Ventrubová, Ph.D.

Ministerstvo zemědělství

Odbor koncepcí a ekonomiky LH

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.