Implementace Natury 2000 v zemích EU z pohledu vlastníků lesů

Barbora Bučková

Jednotlivé členské státy přistoupily k soustavě chráněných území Natura 2000 odlišnými způsoby. Některé se při vyhlašování rozhodly pro participativní přístup, jiné upřednostnily centralizovanější postup. Mnohé si prošly dlouhou cestou hledání vhodného způsobu implementace a spolupráce s vlastníky. Předkládaný článek nabízí pohled na implementaci Natury 2000 v některých zemích Evropské unie pohledem zástupců vlastníků lesů.

Belgie

V Belgii je implementace Natury 2000 složitější, protože probíhá nezávisle v jednot-livých regionech: Vlámsko, Valonsko a Bru-sel. Každý ze tří regionů zvolil jiný přístup k implementaci.

Valonsko

O implementaci Natury 2000 podal zprávu Étienne Snyers, NTF (Sdružení soukromých vlastníků ve Valonsku). Valonsko je jižnější region Belgie, který představuje více než polovinu (55 %) belgického království. Tento region je rurálnější než ostatní dva (Vlámsko a Brusel), neboť se zde nachází 80 % lesů. Implementace habitatové i ptačí směrnice nabrala ve Valonsku značné zpoždění, a rozběhla se až poté, co Evropská komise upozornila, že pokud nebude přistoupeno k implementaci do šesti měsíců, hrozí sankce. A tak v roce 2004 valonská vláda zahájila designaci bez jakéhokoliv jednání s vlastníky. Ve velmi krátkém období vláda navrhla 230 lokalit s rozlohou 220 000 ha do soustavy chráněných území Natura 2000. Z celkové rozlohy 220 000 ha bylo 160 000 ha lesů. Zároveň byl vydán zákon, který se vyznačoval složitostí, velkým množstvím restriktivních opatření a příliš ambiciózními cíli. V roce 2006 se ministerstvo životního prostředí rozhodlo zahájit jednání s vlastníky a oslovit 4 dotčené organizace: IEW, která koordinuje všechny environmentální organizace; FWA – valonská zemědělská federace, UVCW – Svaz měst a obcí Valonska, NTF – Sdružení soukromých vlastníků.

Po roce vášnivých diskusí se tyto čtyři organizace rozhodly přispět k úspěšné implementaci soustavy Natura 2000 za podmínky, že ustanovení zákona budou srozumitelná a zjednodušená, a že vlastníkům budou poskytnuty náhrady újmy za ztížení hospodaření v případě, že příjem vlastníka se sníží v souvislosti s hospodařením na chráněném území soustavy Natura 2000, tedy ve veřejném zájmu.

Politici svěřili těmto čtyřem organizacím revizi původních ustanovení. Náhrady za ztížení hospodaření pro vlastníky byly zařazeny v rámci druhého pilíře jednotné zemědělské politiky jak pro lesníky, tak pro zemědělce. Kromě toho byla založena nezisková organizace Naturawal, která má za cíl zajistit implementaci soustavy v terénu a informovat a pomáhat dotčeným hospodářům při péči o lokality, které se nacházejí v soustavě chráněných území Natura 2000 a při žádostech o dotace. Tato nezisková organizace je financována z veřejných peněz. V průběhu nadcházejících měsíců by měl být tento dlouhý proces konečně uzavřen. Zbývající chráněná území soustavy Natura 2000 budou vyhlášena poté, co proběhne veřejný průzkum a konzultace. Natura 2000 byla příležitostí pro všechny zúčastněné vzájemně se poznat, vyjasnit si svá stanoviska, a umožnila tak krok k nové koncepci ochrany přírody založené na participativním přístupu spíše než na příkazu nebo na zákonném omezení.

Vlámsko

Severní část Belgie, Vlámsko, zvolila jiný přístup. Ten představila Valerie Vandenabeele ze sdružení soukromých vlastníků Landelijk Vlaanderen. Na začátku procesu Agentura pro ochranu přírody a lesa (vládní agentura), ve spolupráci s organizacemi reprezentujícími místní aktéry, určila, které cíle ochrany jsou nezbytné. To znamená, kolik lokalit musí být určeno, a ve které kvalitě, aby byl zajištěn příznivý stav předmětů ochrany. Na základě vypracovaného dokumentu a se znalostí místních poměrů Agentura pro ochranu přírody a lesa sestavila zprávu s cíli ochrany pro chráněná území soustavy Natury 2000, tedy kvantifikované vyjádření druhů nebo stanovišť na lokalitu. Ve Vlámsku je pouze 62 chráněných území soustavy Natura 2000. Jakmile Landelijk Vlaanderen, zájmová organizace zastupující soukromé vlastníky, obdrží tyto podklady, informuje o cílech ochrany dotčené vlastníky. Na základě informační schůzky jsou mezi místními aktéry vybráni ambasadoři pro danou oblast. Tito ambasadoři se společně s představiteli Landelijk Vlaanderen účastní místních jednání spolu s dalšími partnery, zastupujícími ochranu přírody, myslivost, hospodářství, zemědělství a vládu. Tato jednání v současnosti stále probíhají a budou ukončena v roce 2012. Poté od roku 2012 až do roku 2015 bude Agentura pro ochranu přírody a lesa podobným participativním způsobem pracovat na plánech péče. Cílem této činnosti není jednotlivá ustanovení plánů péče jednostranně přikazovat, ale péči o chráněná území soustavy Natura 2000 pozitivně stimulovat. Místní aktéři jsou motivovaní připravovat pilotní projekty, aby bylo možné testovat finanční nástroje podpory. Cílem těchto projektů je identifikovat možné problémy a najít nejefektivnější řešení. Proto se všichni účastníci snaží jednat u jednoho stolu a najít řešení pro sladění různých zájmů, což by měl být ten správný duch Natury 2000.

Brusel

V Bruselu se nacházejí pouze tři evropsky významné lokality. Žádná lokalita nesplňuje podmínky ptačí směrnice. Evropsky významné lokality byly vyhlášeny v roce 2003, a to i přes vysoký stupeň urbanizace v regionu. Toto vyhlášení bylo provedeno na základě soupisu chráněných území v Bruselu, které sestavil orgán ochrany životního prostředí Bruxelles Environnement.

Portugalsko

Problémy s financováním Natury 2000 v Portugalsku komentuje Nuno Calado z organizace União da Floresta Mediterranica – UNAC, která hájí zájmy vlastníků lesa. V Portugalsku je největším problémem v souvislosti se soustavou Natura 2000 přístup k její implementaci, který se soustředí spíše na přísná omezení než na pozitivní motivaci. Chybí zde také finanční prostředky pro její implementaci. Vlastníci, jejichž lesy jsou v chráněných územích soustavy Natura 2000, mají vyšší náklady, a to na lesní hospodářské plány, administrativu, licence a závazná stanoviska. Někteří vlastníci nemají nárok na platby v rámci společné zemědělské politiky. V Portugalsku se nepoužívají ani platby za Naturu 2000 z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). Konkrétní závazky jsou příliš náročné. Cíle jsou ambiciózní, avšak finanční dopady nejsou v podpoře zahrnuty. Formát a výše podpory, strop podpory, stejně jako omezení z ní vyplývající způsobují, že podpora je neatraktivní. Vlastníci nevnímají skutečnost, že jsou jejich pozemky součástí soustavy chráněných území Natura 2000 jako výhodu. Tato skutečnost je ale bohužel přímý protiklad se záměry této evropské soustavy.

Rakousko

V Rakousku podobně jako v Belgii jsou za implementaci soustavy Natura 2000 odpovědny jednotlivé členské státy. Bernhard Budil, jednatel rakouského sdružení soukromých vlastníků zemědělské půdy a lesů Land&Forst Betriebe Österreich, informoval o zajímavém projektu, který v současnosti probíhá v Dolním Rakousku. Koordinátorem projektu je dobrovolné sdružení vlastníků zemědělské a lesní půdy BIOSA, které se věnuje smluvnímu zajišťování ochrany přírody a krajiny, lesní pedagogice a smluvnímu zajištění péče o chráněná území soustavy Natury 2000. Odbor pro životní prostředí dolnorakouské vlády si dal za cíl ve spolupráci s vlastníky prosadit opatření pro přírodě blízké pěstování lesů v jedinečném lesním prostoru v chráněném území soustavy Natura 2000 Die Tullnerfelder Donau-Auen. Do února 2011 se do projektu zapojilo 13 lesnických podniků. Plánovaná opatření probíhají v rámci dotačního programu pro rozvoj venkova. Součástí projektu je také komunikace mezi všemi zúčastněnými aktéry – vlastníky, obcemi, regionálními subjekty a spolkovou zemí, která se realizuje pomocí pravidelných setkání. Hlavním cílem projektu je zajištění implementace habitatové a ptačí směrnice. Proto je potřeba zefektivnit komunikaci mezi vlastníky, obcemi a orgány a posílit jejich vzájemnou důvěru. Opatření v rámci ochrany přírody se dají účinně prosadit jen z přesvědčení a dobrovolně.

Francie

Implementace soustavy Natura 2000 ve Francii byla poněkud dramatická. Francie byla v souvislosti s Naturou 2000 několikrát odsouzena Evropským soudním dvorem. Naposledy jí Evropský soudní dvůr v Lucemburku vytkl, že nezajistila dostatečnou ochranu křečka polního (Cricetus cricetus). Na začátku implementace musela Francie čelit silnému odporu veřejnosti, kvůli kterému nabral celý proces značné zpoždění. Situace se obrátila až po několika letech, když se v rámci procesu začaly uplatňovat konzultace s vlastníky. V současnosti se ve Francii nachází více než 1 700 chráněných území soustavy Natury 2000, které pokrývají přibližně dvanáct procent celkové rozlohy Francie. Významnou roli hrají mořské lokality. Okresní myslivecký spolek z okresu Lozère přiblížil svůj postoj k implementaci Natury 2000. Chráněná území soustavy Natura 2000 pokrývají téměř třetinu rozlohy okresu. V devadesátých letech byl spolek spolu s lesníky a zemědělci proti vyhlášení chráněných území soustavy Natura 2000. Zapojení obcí do implementace chráněných území na základě zákona z roku 2005 a potřeba zlepšení image aktivit spolku ho postupně přimělo přehodnotit přístup. Po roce 2006 se spolek zapojil do veřejné soutěže na vypracování cílů pro tři chráněná území soustavy Natura 2000, mimo jiné pro ptačí oblast Gorges du Tarn et de la Jonte, jež mu byla poté svěřena. Následovaly dva roky diskusí se všemi místními aktéry, monitoring, evidence stavu lokality a sestavení plánu akcí pro ptačí lokalitu. Nyní je nutné pokročit k plánům péče. Spolku se povedlo přesvědčit členy ke spolupráci a vysvětlit jim, že se jedná o příležitost. Spolek má roli mediátora a jeho povinností je zajistit účinnou komunikaci mezi všemi zúčastněnými.

Estonsko

Designace většiny chráněných území soustavy Natura 2000 začala v Estonsku už před připojením země k Evropské unii v roce 2004, jak vysvětluje Priit Põllumäe z estonského sdružení vlastníků Eesti Maaomanike Ühendus. Další byla vyhlášena v roce 2009. V roce 2010 bylo v Estonsku 66 ptačích oblastí o rozloze 12 600 km2 a 531 evropsky významných lokalit o rozloze 11 300 km2. Vzhledem ke skutečnosti, že některé evropsky významné lokality a ptačí oblasti se překrývají, soustava Natura 2000 v Estonsku pokrývá celkově 14 590 km2. Z celkové rozlohy soustavy se 55 % nachází ve vnitrozemí (16,5 % z rozlohy země). Značná část lokalit se nachází na soukromých pozemcích. Například 82 000 hektarů soukromých lesů má nárok na financování naturových území z fondů Společné zemědělské politiky.

Zdlouhavost celého procesu často přispívá ke zhoršení stavu stanovišť, proces designace trval téměř deset let. Orgány ochrany přírody předpokládají realizaci plánů péče od roku 2013. Nicméně tento proces musí vzít úvahu i názory vlastníků. Odpovídající nástroje k vyrovnání ztrát vlastníků v souvislosti s omezeným hospodařením by měly být náhrady, například snížení daně z nemovitosti nebo náhrady v rámci společné zemědělské politiky. Role a význam vlastníka v celém procesu nejsou dosud dostatečně doceněny. V budoucnosti je nezbytné nejdřív informovat vlastníky o jejich právech a dále podporovat trvale udržitelné hospodaření v lesnictví a v zemědělství, které bylo a je základem pro péči o stanoviště.

Spolková republika Německo

Soustava chráněných území Natura 2000 pokrývá 14,1 % rozlohy Německa a představuje více než desetinu této soustavy v rámci Evropské unie. Jak komentuje Wolfgang von Dallwitz, jednatel německého sdružení vlastníků Die Arbeitsgemeinschaft der Grundbesitzerverbände e.V., příroda je pro vlastníky zemědělské půdy a lesů jedním z nejdůležitějších zdrojů, a je také součástí vlasti a kulturní krajiny. Zachování přírody pro budoucí generace patří k nejvýznamnějším a největším výzvám naší doby. Požadavky, které vyplývají z ptačí a habitatové směrnice lze splnit jen při společné spolupráci s vlastníky a uživateli půdy. Vysoká ekologická hodnota mnohých lokalit závisí na lidské činnosti. Proto je také nezbytné, aby v těchto lokalitách lidská činnost pokračovala. To platí zejména v případě zemědělství a lesnictví. Významnou roli budou proto hrát plány péče, které by měly odpovědné orgány ochrany přírody připravovat ve spolupráci s dotčenými vlastníky, kteří budou jednotlivá opatření v lokalitách aplikovat. Vlastníci upřednostňují smluvní ochranu přírody před jednostrannými příkazy. Sdružení podporuje své členy, aby se účastnili vypracování plánů péče, aby zde mohli hájit svoje zájmy. Zkušenosti vlastníků se však v jednotlivých spolkových zemích liší v závislosti na ochotě orgánů ochrany přírody spolupracovat.

Polsko

Implementace Natury 2000 v Polsku byla zahájena před sedmi lety, jak vysvětluje Emmanuelle Mikosz, spolupracovnice European Landowners’ Organization v Polsku. V současnosti pokrývá rozlohu 6 200 000 ha, která odpovídá 19,7 % rozlohy země (kromě mořských oblastí). Třetina soustavy chráněných území se nachází na zemědělské půdě (2 300 000 ha).

Podle nedávné zprávy vydané organizací Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jsou reálné náklady na udržení soustavy chráněných území Natura 2000 v Polsku 115 000 000 eur ročně. Tato zpráva byla sestavena na žádost Evropské komise a dokazuje, že pro péči o soustavu chráněných území soustavy Natura 2000 v 27 zemích Evropské unie by bylo potřeba ročně šest miliard eur, tedy průměrně 63 eur na hektar. Nicméně veřejnost se k soustavě staví negativně, a to zejména územně samosprávné celky. Skutečnost, že je pozemek součástí soustavy Natura 2000, je z pohledu vlastníka stále vnímána negativně. Související projekty nejsou v oblibě ani mezi zemědělci, ani mezi podnikateli, kteří se obávají, že by mohly ohrozit jejich aktivity.

Pro lepší fungování soustavy je nezbytné zajistit lepší informovanost jak soukromého sektoru, tak environmentálních organizací a veřejnosti. Natura 2000 ovlivňuje široké spektrum činností včetně aktivit hospodářských, společenských a environmentálních. Proto by její implementace měla být pozitivně vnímána všemi zúčastněnými stranami, má-li být úspěšná.

Pozn.: V současnosti probíhá průzkum role vlastníků při péči o chráněná území zejména v rámci soustavy Natura 2000, jehož výsledek bude zveřejněn v rámci stejnojmenné konference, která se uskuteční v Bruselu 9. listopadu 2011 v rámci projektu LIFE+ 3watEr. Tento průzkum koordinuje European Landowners’ Organization. Dotazník je možné vyplnit na stránkách http://www.enquetemaken.be/toonenquete.php?id=56079. Více informací o této konferenci bude uveřejněno na stránkách http://www.3water.eu/site/

Článek na základě odpovědí oslovených respondentů sestavila a přeložila:

Mgr. et Bc. Barbora Bučková

European Landowners’ Organization

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.