Konverzní faktory pro výrobky ze dřeva - Výrobky pro energetické účely

Jaromír Vašíček, Michal Synek

Tato kategorie zahrnuje palivové dřevo, kůru a štěpku, stejně jako průmyslově vyráběné výrobky jako pelety a brikety, dřevěné uhlí a etanol vyráběný ze dřeva.

Zjišťování objemu

Tyto výrobky se mohou měřit v m3, v prostorových metrech nebo v prostorových metrech sypaných. V případě palivového dřeva je často rozlišován prostorový metr od rovnaného metru, kdy v případě prostorového metru je dřevo náhodně uloženo, kdežto rovnané dřevo má uspořádanou strukturu.

Hmotnost

Pokud se bere v úvahu vlhkost, je hmotnost výrobků pro energetické účely pravděpodobně nejspolehlivější jednotkou pro odvození potenciálního množství energie, které lze získat z určitého množství dřeva. Vlhkost ovlivňuje nejen potenciální váhu hořlavého materiálu, ale spotřebovává také část energetického potenciálu k vypaření vody při hoření.

Energetická hodnota

Energetická hodnota dřeva může být vyjádřena mnoha různými způsoby na základě předpokladu, jak moc energie může být reálně využito, protože žádné zpracování dřeva pro energetické účely není stoprocentně účinné. V dotazníku byla hlavní jednotka joule a energetická hodnota byla požadována v jednotkách spalného tepla (higher heating value), s vědomím, že tyto hodnoty jsou nedosažitelné, ale jsou shodným základem, ke kterému si může každý uživatel udělat vlastní prognózy konverzní účinnosti.

Závěrem

Tímto příspěvkem byla završena série článků, které se věnovaly problematice konverzních faktorů v regionu UNECE.

Čtenáři měli možnost se přesvědčit, že ve světě není m3 jako m3, což je důležité hlavně v mezinárodním obchodu, ale i k pochopení světových statistik, které jsou dostupné na internetu. Na základě uvedených faktorů si také mohli porovnat technologickou úroveň zpracování dřeva a výrobků ze dřeva jednotlivých států.

V mezinárodním měřítku pak jedním z hlavních důvodů aktualizace konverzních faktorů je příprava evropské výhledové studie lesnické sektoru „European Forest Sector Outlook Study“ (EFSOS II), která bude dokončena v letošním roce a poprvé prezentována na 69. setkání Timber Committee 10.–14. 10. 2011 v Turecku. Tato studie by měla dát odpověď na otázku, která se stále častěji objevuje v našem i zahraničním tisku, a to, jestli bude mít Evropa v budoucnosti dostatek dříví.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli buď poskytnutými údaji, nebo radou na zpracování konverzních faktorů za Českou republiku, a vyzvat další zainteresované osoby, které by mohly doplnit chybějící faktory hodnověrnými údaji, aby nás kontaktovaly.

Zpracováno s použitím Geneva Timber and Forest Discussion Paper 49.

Autoři:

Ing. Jaromír Vašíček, CSc.

Ing. Michal Synek

ÚHÚL Brandýs nad Labem

E-maily: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.