Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 11/12

Demonštračný objekt Husárik – výskum premeny smrečín in-situ

Zuzana Sitková, Vladimír Šebeň

V lesníckom sektore, na národnej i medzinárodnej úrovni, je už dlhodobo jedným z najaktuálnejších problémov rozsiahle chradnutie a celoplošná dezintegrácia smrekových porastov. Na Slovensku je tento problém naliehavý
vo všetkých regiónoch s vysokým zastúpením smreka v lesných porastoch: Spiš, Kysuce, Orava, Nízke a Vysoké Tatry. Príčiny sú v jednotlivých oblastiach rôzne – najčastejšími faktormi sú vetrové kalamity, gradácie podkôrneho hmyzu a hubových patogénov, imisná záťaž z minulosti, výskyt smreka na nepôvodných stanovištiach a iné. Prirodzeným dôsledkom takéhoto negatívneho vývoja je zvýšenie záujmu lesníckej prevádzky i odbornej verejnosti o výsledky výskumu zameraného na hľadanie riešení tohto stavu.

Přirozená obnova a pěstění smíšených porostů s dubem zimním

Ivo Březina, Lumír Dobrovolný

Dub zimní je lesnickou praxí tradičně označován za světlomilnou dřevinu s krátkou obnovní dobou. Klasický relativně rychlý obnovní postup při přirozené obnově vytváří předpoklady pro vznik dubové monokultury, v nejlepším případě s podílem ostatních tzv. výchovných dřevin v podúrovni. Časté přehoustlé nárosty dubu a nutná celoplošná intenzivní péče pak výrazně zvyšují náklady na výchovu. Naproti tomu stále častěji propagované jemnější podrostní a nepasečné hospodářské způsoby v koncepci přírodě blízkého pěstění lesa mají podněcovat vznik pestré druhové, věkové i prostorové skladby lesa. Tyto postupy sice směřují k produkci nejkvalitnějších sortimentů na mateřských dubech, jejich uplatňováním však může být konkurenceschopnost semenáčků v přirozené obnově oslabena a zastoupení dubu sníženo, v nejhorším případě i natolik, že dub může být z obnovního cíle úplně vyloučen a spontánně nahrazen jinou dřevinou. Jaké jsou ekologické a ekonomické limity dubu v porostních směsích?

Očekávané změny v informačním zabezpečení ocenění lesů bohatých struktur

Jiří Matějíček

Dosavadní klasické oceňování lesa je zaměřeno především na les vysokokmenný a hospodářský způsob pasečný, zařizovaný metodou věkových tříd. V souvislosti s požadavky na přírodě bližší způsoby obhospodařování lesů vyvstává otázka, jak přistoupit k ocenění bohatě strukturovaných lesních porostů, jelikož praktická potřeba znalosti jejich hodnoty bude i nadále existovat. Příspěvek je zaměřen na problematiku informačního zabezpečení oceňovacích postupů a na porovnání současné a budoucí disponibility základních taxačních veličin v lesních hospodářských plánech. Jsou identifikovány očekávané změny v hospodářsko-úpravnických údajích, což následně bude mít své dopady do zvýšené náročnosti výkonu znalecké činnosti.

Uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh

Kateřina Ventrubová

Dřevo a výrobky z něj na unijním trhu budou v nejbližší době pod přísnější kontrolou. Nové nařízení Rady EU a Evropského parlamentu, stanovující povinnosti hospodářským subjektům uvádějícím dřevo a dřevařské výrobky na trh, vejde v účinnost již 3. března 2013.

Novinky v legislativě ve vztahu k ochraně lesa I. – Odborná způsobilost

Marie Zahradníková

K 1. 7. 2012 byl novelizován zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů
ve znění zákona č. 199/2012 Sb. (Implementovány byly Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009
ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES ze dne 21. října 2009, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů.) Úprava legislativy přinesla několik zásadních změn týkajících se nemalou měrou i lesního hospodářství. Jedna z nejzásadnějších změn se objevila v požadavcích na odbornou způsobilost osob profesionálně používajících přípravky na ochranu rostlin. Dotkne se naprosto všech, kteří mají vztah k jejich aplikaci, od dělníků či brigádníků, přes osoby jim nadřízené, až po ty, kteří přípravky dodávají, zabezpečují školení apod.

Otázka užívání lesních cest jako pozemních komunikací II.

Petr Dvořák

V srpnu 2009 zveřejnil časopis Lesnická práce článek ohledně užívání lesních cest jako pozemních komunikací, jehož jsem autorem. Uvedený článek byl reakcí na snahy zpochybnit zákaz vjezdu a stání motorovými vozidly v lese (lesních cestách), který je zakotven v ustanovení § 20 odst. 1 písm. j) zákona č. 289/1995 Sb., lesního zákona.
V té době byly bohužel obhajovány snahy o toto zpochybnění i ze strany některých úředníků správních orgánů. Určité náznaky se objevily i z kanceláře veřejného ochránce práv.

Čeští zemědělci si stěžují oprávněně

Rozhovor s Luďkem Velenem, ředitelem divize zemědělské výroby VLS ČR, s.p.

Vojenské lesy a statky se tradičně vedle lesnické činnosti zabývají i zemědělskou výrobou. Kromě náplně činností a zaměření výroby nás zajímal také názor ředitele divize na stav zemědělství a postavení českých zemědělců v rámci Evropy.

Příčiny a dopady insolvence holdingu LESS

Anketa Lesnické práce

1. V čem spatřujete hlavní příčiny insolvence holdingu LESS?
2. Jaké hlavní dopady na lesnicko-dřevařský sektor lze v této souvislosti podle vašeho názoru očekávat?

Informace o insolvenci firem holdingu LESS

Insolvence LESS&FOREST a LESS

Krajský soud v Praze zahájil dne 1. 10. 2012 insolvenční řízení s holdingovou společností LESS a.s. s firmou LESS&FOREST s.r.o. Návrhy na insolvenci podal majitel společností Jan Mičánek. Úpadek chce majitel společností řešit reorganizací, a to restrukturalizací pohledávek, prodejem části majetku a vydáním akcií, kterým by získal dodatečné prostředky. Rozdíl mezi reorganizací a konkurzem spočívá především v tom, že reorganizaci řídí management a majitel firmy v úpadku, zatímco při konkurzu má rozhodující slovo konkurzní správce a věřitelé.
Podle insolvenčního návrhu dluží LESS bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun, závazky z faktoringových smluv činí zhruba 311 milionů Kč a závazky z bankovních záruk vystavených bankami k zajištění plnění závazků společností ze skupiny LESS činí přibližně 493 milionů korun. Pohledávky mohli věřitelé přihlašovat do 1. listopadu. LESS&FOREST se v rámci insolvence adaptuje na omezený provoz a redukuje zaměstnanecké stavy. Z téměř 700 lidí jich má 400 propustit. Bude záležet hlavně na věřitelských bankách a dalších věřitelích, zda vyhodnotí situaci tak, že reorganizace pro ně bude výhodnější než konkurz, a budou ochotny firmě poskytovat provozní kapitál.

LESS je v insolvenci - Nejtěžší je vyrovnat se s vědomím, že náš problém způsobí zásadní potíže mnoha našim partnerům

Rozhovor s Janem Mičánkem

Největší lesnicko-dřevařská skupina – holding LESS se v říjnu letošního roku ocitl v insolenci a společnosti LESS a.s., LESS&FOREST s.r.o. a LESS&TIMBER s.r.o. jsou rozhodnutím soudu v úpadku. Holding LESS zaměstnával zhruba 1 500 zaměstnanců, ale podle některých odhadů může mít úpadek společností LESS dopad na tisíce lidí, kteří s holdingem nějakým způsobem spolupracovali. O rozhovor jsme požádali majitele holdingu LESS Jana Mičánka.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.