XV. Sněm lesníků - Způsob sběru a využívání ekonomických dat v LH

Vít Skála

Dne 18. 10. 2012 proběhl v Hradci Králové tradiční, tentokrát již XV. Sněm lesníků. V sále Silvia se sešlo 50 lesníků z řad soukromých vlastníků lesa, Vojenských lesů a statků ČR, státní správy a akademické sféry. Nechyběli ani vedoucí představitelé významných lesnických a dřevařských sdružení a asociací.
Na úvod přítomné pozdravil v zastoupení náměstka ministra zemědělství vrchní ředitel sekce lesního hospodářství Martin Žižka. Ve svém krátkém vystoupení přivítal otevření diskuse o lesnické ekonomice a zdůraznil mimo jiné to, že bez kvalitních podkladů lze tuto diskusi vést poměrně obtížně, a proto v závěru svého vystoupení ocenil zvolené téma.
V dalších jedenácti velice fundovaných příspěvcích se účastníci dozvěděli o aktuálním stavu lesnické ekonomiky, o sběru ekonomických dat, o slabinách a využitelnosti získávaných podkladů, a to v porovnání s tím, jak podobný systém funguje v zahraničí a také příbuzném zemědělském sektoru.

Sběr ekonomických dat
V lesnictví neexistuje propracovaný systém plošných dotací jako v zemědělství, což nedává takové možnosti pro reprezentativní sběr hodnověrných dat, jako má zemědělství. Důvod spočívá v rozdílném vlivu státu (EU) na oba sektory. V EU funguje detailně propracovaný systém FADN (Farm Accountancy Data Network), jehož vznik se datuje už do roku 1965 a který obsahuje každoročně aktualizovaná data o cca 80 tis. farmách z celé EU. Tyto informace se využívají v rámci regulace Společné zemědělské politiky EU. V lesnickém sektoru základní sběr statistických informací uskutečňuje Český statistický úřad (ČSÚ), jehož šetření je doplňováno získáváním ekonomických informací v rámci členů Sdružení vlastníků obecných a soukromých lesů v ČR (SVOL) a vyhodnocením resortních statistických výkazů v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL).  
V porovnání se zemědělstvím je nevýhodou sběru ekonomických informací v lesním hospodářství nízký počet respondentů, čímž se snižuje vypovídací schopnost získaných údajů. Např. FADN pracuje s reprezentativním výběrovým souborem cca 1 700 zemědělských podniků v ČR. K tomu je potřebné poznamenat, že v zemědělství respondent obdrží za poskytnuté informace finanční kompenzaci za čas strávený vyplněním dotazníků. Tato praxe v lesním hospodářství neexistuje.

Daňová výtěžnost
Zajímavá byla i analýza daňové výtěžnosti lesnického a dřevařského sektoru. Např. v roce 2011 bylo v oboru Lesnictví a těžba dřeva vybráno na dani z přidané hodnoty 2,1 mld. Kč, na dani z příjmů fyzických osob 264 mil. Kč a na dani z příjmů právnických osob 913 mil. Kč. V rámci jednotlivých přednášek pak byla zmíněna i řada dalších zajímavých informací, které nejsou veřejně příliš prezentovány, včetně analýzy dat zveřejňovaných ČSÚ. Zaujala i zmíněná nutnost globálního nadhledu, neboť celá Česká republika je pouze malý hráč v současném globalizovaném světě.
Diskuse nebyla příliš bouřlivá, snad proto, že přítomní účastníci měli na přednášenou problematiku obdobný pohled, a tak zaujala spíše konkrétní, ne příliš známá, prezentovaná čísla. Například poznatky z dat OPRL o hustotě cestní dopravní sítě přinášejí zajímavý sofistikovaný pohled na oblasti, kam je možné směrovat veřejné zdroje.
Účastníci XV. Sněmu lesníků v závěru doporučili prohloubit informace o lesnické ekonomice, které by měly přispět k objektivnímu pohledu na lesní hospodářství a pomohly tak posoudit účelnost povinností zakotvených v lesnické legislativě a legislativě ochrany přírody a výši, případně diferenciaci, příspěvků na hospodaření v lesích.    

Autor:
PhDr. Ing. Vít Skála
tajemník ČLS
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.