SVOL: Chybí nám státní lesnická politika

V letošním roce slaví Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) 20leté výročí, které si jeho členové připomněli 17. 4. 2012 na celostátním zasedání SVOL v Pelhřimově. Tématem byla budoucnost a směřování českého lesnictví a hlavními hosty byli členové zemědělského výboru Poslanecké sněmovny mající mandát spolurozhodovat o budoucnosti českého venkova a lesnictví.

Hlavní tematická otázka SVOL „Kam kráčíš, české lesnictví“ ovšem poslanci příliš zřetelně zodpovězena nebyla.

Ing. František Kučera, Předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů

František Kučera zahájil své vystoupení připomenutím 20letého výročí SVOL, které vzniklo 2. 4. 1992 a na první valné hromadě se jeho členy stalo 93 obcí a měst. Dalšími milníky v historii SVOL se staly roky 1996, kdy byl umožněn vstup ostatních nestátních majitelů lesů, rok 2002, kdy SVOL reagoval na vznik krajů stanovením 9 regionálních organizací, rok 2004, v němž byl zaveden dvoukomorový systém tvořený komorou zástupců soukromých lesů a komorou obecních lesů, a rok 2008, kdy byly změněny stanovy tak, aby se členy SVOL mohli stát i budoucí vlastníci církevních lesů.

František Kučera pokračoval upozorněním na absenci státní lesnické politiky v České republice a rostoucí neochotu ministerstva zemědělství komunikovat nejen v této otázce se zástupci obecních a soukromých lesů. „Úředníci, kteří stojí v hierarchii státní správy lesů a ochrany přírody nejvýše, se požadavky a věcnými připomínkami vlastníků lesů odmítají zabývat. Přitom však pro ně chystají mnohá překvapení,“ uvedl František Kučera. Jedním z chystaných překvapení je i věcný záměr nového zákona o lesích připravovaný úředníky ministerstva zemědělství. V souvislosti s lesnickou politikou vyjádřil František Kučera také obavu z toho, jak s výslednými doporučeními NLP II naloží příslušná ministerstva.

Předseda SVOL dále informoval o vývoji návrhu centralizace příspěvků do lesů zpět na ministerstvo zemědělství. Tento návrh měl podle jeho slov podporu ministra Ivana Fuksy i bývalého náměstka Jiřího Nováka, ale současný ministr a jeho náměstek pro lesní hospodářství Radek Braum jej striktně odmítli. Tato informace nebyla ze strany ministerstva potvrzena, protože náměstek pro lesní hospodářství se výročního zasedání SVOL nezúčastnil, přestože byl řádně pozván.

Proč ministerstvo zemědělství nehodlá s vlastníky lesů o připravované normě komunikovat? To si předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera nedovede vysvětlit: „Nechápu, proč si ministerstvo zvolilo tak nestandardní a vůči vlastníkům lesů nekorektní způsob jednání. Na postu ministra zemědělství i náměstka pro lesní hospodářství se za dobu existence našeho sdružení vystřídala řada osobností a samozřejmě jsme neměli vždy stejný názor na věc, nicméně byla zde přinejmenším ochota vyslechnout si názor vlastníků a odborníků z lesnické praxe a dojít k nějakému kompromisu. Odbornost, a bohužel nejenom v lesnictví, ale i v dalších oborech, ustoupila politikaření a pletichaření.“

Jako výraz poděkování za dlouholetou aktivní činnost ve SVOL a ocenění přínosu pro majitele nestátních lesů v České republice předal předseda SVOL pamětní list a věcný dar spolupracovníkům Zdeňku Petříkovi, bývalému řediteli akciové společnosti Městské lesy Hradec Králové, a Pavlu Filipovi, bývalému řediteli Lesního úřadu Děčín, kteří se rozhodli své působení v republikovém výboru SVOL ukončit.

doc. Ing. Jiří Oliva Ph.D., Poslanec Top 09

Jiří Oliva připomněl složitá jednání Lesů ČR a SVOL na téma navracení majetku v počátcích fungování obou institucí a podotknul, že dnes je jedním z těch, kteří se mimo jiné zasazují o navrácení historického majetku obcím převzatého po roce 1949 tehdejšími organizacemi federálního ministerstva obrany, a je spolupředkladatelem tohoto zákona.

Ze svých dosavadních poslaneckých zkušeností uvedl, že lesnictví je bohužel opravdu na okraji zájmu politické reprezentace.

Ve své prezentaci věnované srovnání míry legislativních požadavků jednotlivých evropských států dokumentoval extrémní míru zákonných požadavků na majitele lesů v České republice. Obvyklou prioritou lesních zákonů okolních zemí je podpora vlastníků lesů, v mnoha případech není zákonnou úpravou řešena např. ani maximální výše těžeb nebo povinnost výchovy lesních porostů. Ve srovnání se Švédskem má podle Jiřího Olivy náš lesní zákon pětkrát více požadavků na majitele lesa. Tato situace má ovšem významný dopad v oblasti konkurenceschopnosti českého lesního hospodářství, protože trh s dřívím se stále více globalizuje. Jestliže stát dává takováto omezení, měl by je podle Jiřího Olivy kompenzovat podporou vlastníků lesů.

Na závěr popřál účastníkům hodně zdaru ve snaze o renesanci lesnictví v České republice.

Ing. Jiří Papež, Poslanec ODS

Předseda zemědělského výboru a místo-předseda ČMMJ Jiří Papež se věnoval lesnické politice v souvislosti s myslivostí. Za možné prospěšné změny pro českou myslivost označil např. zvětšování minimální výměry honitby, možnost odevzdávání markantů ulovené zvěře nebo legislativní úpravu maximální velikosti plochy jedné zemědělské plodiny. Dále podotknul, že myslivost jako kulturní dědictví by si určitě zasluhovala větší podporu státu.

Aktuálně také seznámil členy SVOL s vývojem novelizace zákona o myslivosti. Podle jeho slov ministr Bendl ujistil zástupce parlamentních stran o tom, že v této době nebude zákon o myslivosti novelizovat. Nové uzavírání nájemních smluv na honitby tak proběhne za platnosti stávajícího zákona.

Přístup ministerstva zemědělství a politické reprezentace kritizoval Ctibor Záruba, jenž poukázal na to, že pokud za platnosti současného zákona o myslivosti stále roste odstřel spárkaté zvěře, těžko lze v souvislosti s ochranou lesa čekat nějaké zlepšení.

JUDr. Ing. Martin Flora, Dr., Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Právník Martin Flora z brněnské Lesnické a dřevařské fakulty shrnul očekávání vlastníků lesa od změny lesního zákona. Hlavním směrem změn by mělo být omezování administrativních zásahů státu tam, kde pro naplnění veřejného zájmu postačí nechat vlastníkům svobodu jednání a rozhodování, posílení role motivačních nástrojů na úkor nástrojů donucovacích. Zjednodušení a sjednocení by se měl dočkat také systém poskytování dotací a podpor v lesním hospodářství. Detailnější informace o návrzích SVOL k novému lesnímu zákonu přineseme v některém z dalších vydání LP.

Jan Příhoda

Foto: Jan Příhoda

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.