Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 6/12

Výroba a energetické štěpky z těžebních zbytků - Hodnocení pomocí metody LCA

Miloslav Kotas

Využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE), kam řadíme těžební zbytky, je stále diskutováno vzhledem k energetické koncepci Evropské unie (EU). Často je podpora využívání některých OZE zpochybňována, především v souvislosti se závazky České republiky k EU. Připomínky se většinou týkají výkupních cen elektřiny z těchto zdrojů a tím i zvýšení cen elektrické energie. Proto by měla být každá výroba energie z OZE podpořena energetickým auditem a vlivem na životní prostředí ještě před určováním výše dotací.

Jaro ve znamení lesních požárů

Konec dubna 2012 byl podle měření meteorologů nejteplejší za posledních více než 230 let. Horké a větrné počasí panující v posledním dubnovém týdnu způsobilo výrazné navýšení počtu lesních požárů a zaměstnalo hasiče i lesníky. Největší škody živel napáchal u Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku, rozsáhlý byl i požár u Přemyslovic na Olomoucku a několika dalších lokalitách.

Aplikácia Beauveria bassiana s využitím feromónových lapačov

Jozef Vakula, Liana Ujhelyiová

Feromónová metóda je v dnešnej dobe účinnou a nezastupiteľnou zložkou integrovanej ochrany lesa, ktorá má široké uplatnenie. Synteticky vyrobené feromóny v spojitosti s lapačmi predstavujú biotechnickú metódu, ktorá je veľmi dobre využiteľná na infikovanie populácií hmyzu patogénmi. Jedným z perspektívnych patogénov lykožrúta smrekového je entomopatogénna huba Beauveria bassiana, obsiahnutá v prípravku Boverol. Jedná sa o neselektívnu entomopatogénnu hubu, ktorá môže atakovať široké spektrum hmyzu, aj užitočného. Z tohto dôvodu by mala byť aplikovaná tak, aby bol zamedzený jej kontakt s necieľovými druhmi hmyzu. Práve využitie infikovaných feromónových lapačov, ktoré sú vysoko selektívne, zabezpečuje izolovaný kontakt huby s lykožrútmi.

Výskyt lesních škodlivých činitelů v Česku v roce 2011

Miloš Knížek, Jan Liška, Jan Lubojacký, Roman Modlinger, Vítězslava Pešková, František Soukup

Přehled poškození lesních porostů v roce 2011 je podobně jako v předchozích letech zpracován na základě obdržených hlášení lesnického provozu a údajů získaných v rámci poradenské činnosti Lesní ochranné služby (LOS) Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i. Prezentované číselné údaje jsou vztaženy na cca 70 % výměry lesů v Česku, pokud není uveden přepočet na celkovou plochu lesa. Jsou zde zahrnuty všechny organizace hospodařící ve státních lesích. Lesy obecní, soukromé a lesní družstva jsou zastoupeny pouze částečně (příslušné číselné údaje uvedené v článku je proto třeba chápat ve smyslu tohoto omezení). Pro přehlednost je v textu většina číselných údajů zaokrouhlena.

Program rozvoje venkova: dotace v rámci opatření investice do lesů a jejich možnost čerpání do konce roku 2013

Jana Michálková

Po vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 se významnou měrou otevřel prostor v rámci podpory vlastníků lesů a subjektů hospodařících v lesích. Rok 2011 byl již pátým, ve kterém bylo možné žádat o finanční prostředky z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova na období 2007–2013 prostřednictvím Programu rozvoje venkova České republiky na období 2007–2013 v rámci osy I. opatření Investice do lesů. Podívejme se tedy podrobněji, jak byly v uplynulých letech využívány možnosti čerpání finančních prostředků v rámci tohoto opatření a jak je bude ještě možné čerpat v roce 2012.

Lontroly nad dodržováním bezpečnosti práce při práci v lese

Jiří Harazim, Ondřej Varta

Ze statistik pracovních úrazů při práci v lese vyplývá převaha smrtelných pracovních úrazů při manuální těžbě dřeva, přičemž nedodržování bezpečných pracovních postupů je jejich významnou příčinou. Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny na základě legislativních požadavků při práci v lese zajistit bezpečnost a ochranu svého zdraví. Zaměstnavatelé jsou zase povinni organizovat práci a stanovit pracovní postupy při těžbě dříví tak, aby na pracovišti byly dodržovány zásady bezpečného chování.

Nová právní úprava nelegální práce a švarcsystém v praxi

Dalimila Solnická

Nedopouštíme se nelegálního zaměstnávání? Nepracuji „na černo“? Neskrývá se za naší obchodní smlouvou ve skutečnosti „švarcsystém“? Tyto a podobné otázky si po 1. lednu 2012 klade nejeden podnikatel využívající namísto zaměstnanců v pracovním poměru nebo vedle nich i práce subdodavatelů nebo obchodních zástupců, a na druhé straně nejedna osoba samostatně výdělečně činná, živnostník, pracující pro svého odběratele nebo mandanta na základě smlouvy o dílo, mandátní smlouvy, smlouvy o zprostředkování, o obchodním zastoupení, zkrátka partneři v obchodněprávním nebo občanskoprávním vztahu, o jehož legalitě až do začátku letošního roku nikoho nenapadlo pochybovat.

Doslova pozdvižení v řadách zaměstnava-telů i v řadách živnostníků, pracujících „pro někoho“ na základě obchodní smlouvy, vyvolaly novely zákona č. 435/2004 Sb., zákon o zaměstnanosti, a zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, které (mimo jiné) nově upravují definice nelegální práce a závislé práce.

Se změnou vlastnictví se po zrušení vojenského újezdu Brdy nepočítá

Rozhovor s Petrem Švadlenou, ředitelem divize Hořovice VLS ČR, s.p.

Divizi Hořovice čeká v příštích letech otevření prostoru veřejnosti v souvislosti s plánovaným zrušením vojenského újezdu Brdy. Rozhovor tak kromě tradičních informací o hospodaření přináší informace o tom, co možné vyhlášení CHKO Brdy, o kterém se po zrušeném újezdu nejčastěji hovoří, bude pro divizi znamenat.

Úvodník

V minulém měsíci proběhla již 22. Valná hromada České lesnické společnosti, o jejímž průběhu se více dočtete uvnitř tohoto čísla časopisu Lesnická práce. Nedílnou součástí valných hromad bývají úvodní referáty zástupců význačných institucí, které se zabývají nebo mají přímo v gesci starost a péči o přírodní prostředí zvané les. Nejinak tomu bylo v letošním roce, kdy mezi pozvanými zúčastněnými hosty byl náměstek Ministra životního prostředí Ing. Tomáš Tesař. Vzhledem k tomu, že ČLS, zastoupená Základní pobočkou Křivoklát a Republikovým výborem, byla jedním ze zakládajících členů Lesnického parku Křivoklátsko, tak bychom se s Vámi rádi podělili o některé jeho názory a myšlenky, které nás zaujaly. To množné číslo není chybou tisku či chybou gramatickou, ale je použito záměrně. ČLS je členěna na pobočky, které zastřešuje Republikový výbor, a tak je tento úvodník napsán předsedou republikového výboru společně s předsedou základní pobočky. Snad nám tuto troufalost zástupci sedmé velmoci zvané tisk odpustí, ale vždy je něco poprvé. Pan náměstek Tesař po svém úvodním slovu dostal od pozorných účastníků jednání otázku, kdo nese zodpovědnost a bude postižen za katastrofální stav lesních porostů na Šumavě. Na to jednoznačně odpověděl, že na území Národního parku nevznikla žádná škoda, a nelze proto hledat konkrétního viníka. Jediným odpovědným činitelem za současný stav Šumavy je podle něj vláda pana premiéra Pitharta, protože vyhlásila národní park a neuvědomila si, že tím vyjímá celý krajinný celek z lidské činnosti, produkce a výnosovosti, a převádí ho do režimu ochrany přírody, kde tyto hodnoty neplatí. Přitom si vláda neuvědomila, že tato krajina už nikdy nebude taková jako dosud, že může být po několika letech dokonce „hnusná“, že už tam lidi nikdy nebudou moci dělat to, co dělali před tím. Že se tedy nikdo nemůže divit, když na těchto územích ničí les vichřice, požáry, anebo kůrovec, protože to je přirozená součást přírodních procesů. Za vinu tehdejší vládě klade, že to občanům dostatečně předem nevysvětlila a zároveň je na to nepřipravila.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.