Pohár VLS 2013 - XII. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou

Pavel Češka

XII. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou bylo již šestým ročníkem pořádaným Vojenskými lesy a statky ČR, s. p., v rámci 37. Lesnického dne na Skelné Huti v Ralsku u divize Mimoň.
Dřevorubeckého klání se zúčastnilo 37 závodníků ze tří evropských zemí – Česka, Slovenska a Německa. Oproti předchozím letům nedorazili polští závodníci. V kategorii Profesionál soupeřilo 21 soutěžících, v kategorii Junior (závodníci do 24 let) 12 soutěžících a v kategorii Začátečník (závodníci mající maximálně dvě účasti na soutěžích úrovně mistrovství republiky) 5 soutěžících.

Kácení
V pátek 21. června byla zahájena disciplína kácení. Stejně jako v předchozích třech letech probíhalo kácení na odvětvených kmenech přímo v areálu Skelné Huti bezprostředně před zraky přítomných diváků. Vítězem disciplíny kácení se stal juniorský závodník ze Slovenska, Matúš Sitárik. Kmen skácel přesně na cílový kolík s nulovou odchylkou v čase 2,44 minuty a v parametrech pařezu neudělal jedinou chybu. Na druhém místě skončili se stejným bodovým ohodnocením a stejnou odchylkou od kolíku společně český junior Martin Pňaček a Slovák Jaroslav Perveka. Jako třetí se umístil reprezentant Německa Maik Misch.

Technické disciplíny
Bezprostředně po zahájení kácení byly otevřeny také technické disciplíny. První z nich, výměnu řetězu, vyhrál slovenský závodník Jaroslav Kukuc, který vyměnil řetěz na pile v čase 11,60 s. Na druhém místě se umístil loňský vítěz disciplíny, Němec Manuel Nölte, a třetí skončil slovenský junior a vítěz disciplíny kácení Matúš Sitárik. Slováci opět potvrdili, že výměna řetězu je jejich doménou a obsadili pět míst z prvních šesti pozic. Prvních pět soutěžících dokázalo čas výměny řetězu stlačit pod 12 vteřin.
Nejvyšší stupínek v disciplíně kombinovaný řez obsadil zkušený Jaroslav Čech následovaný Jiřím Andělem a Martinem Pňačkem.
Na přesném řezu potvrdili čeští závodníci, že je tradičně jejich silnou disciplínou. Vítězem se stal Jiří Kadavý před Jiřím Herzogem. Až třetí v pořadí skončil slovenský závodník a loňský vítěz Poháru VLS Tomáš Kvasničák.

Odvětvování
V odvětvování předvedl nejvíce zručnosti, rychlosti a zkušeností Hubert Barták, který disciplínu s velkým odstupem vyhrál. Stříbrnou příčku obsadil Tomáš Kvasničák a bronz získal Jiří Anděl. Hubert Barták odřezal třicet větví z šestimetrového kmene v čase 16,69 s a nezanechal za sebou suk vyšší než 5 mm nebo zářez hlubší než 5 mm.
Po dvoudenním zápolení a sečtení výsledků z pěti disciplín bylo zřejmé, že absolutním vítězem Poháru VLS 2013 se stejně jako v loňském roce stal Tomáš Kvasničák ze Slovenska, stříbrnou příčku obsadil Martin Pňaček z Česka a na třetím místě se umístil Marek Lubas ze Slovenska. Mistrem České republiky pro rok 2013 byl vyhlášen nejlepší český závodník, teprve jedenadvacetiletý Martin Pňaček. Martin Pňaček se stal zároveň vítězem kategorie Junior, kde ho doplnili stříbrný Marek Lubas a bronzový Roman Pospíchal. Kategorii Začátečník ovládli tři čeští závodníci – vítězem se stal loňský vítěz Petr Kodad před Radovanem Dlaskem a Pavlem Kodadem.  V kategorii družstev zvítězil tým Mimoň B ve složení Hubert Barták, Jiří Kadavý a Jindřich Fazekaš.

Výborné výsledky juniorů
Osobně mám radost z výsledků a umístění juniorských závodníků.  Na stupních vítězů v jednotlivých disciplínách se umístili Matúš Sitárik a Marek Lubas ze Slovenska a Čech Martin Pňaček. V absolutním pořadí bez rozdílů kategorií a národností se mezi nejlepších dvanáct závodníků dostalo šest juniorů – Martin Pňaček (2.), Marek Lubas (3.), Roman Pospíchal (7.), Michal Ivan (10.), Matúš Sitárik (11.) a Jindřich Fazekaš (12.). Martin Pňaček se stal mistrem České republiky. Jejich letošní výkony svědčí o tom, že mladící šlapou zkušeným „borcům“ na paty a v mnoha případech je již předhánějí. Pro budoucnost dřevorubeckého sportu je to jen a jen dobře.
Po oficiálním vyhlášení výsledků a zaznění české státní hymny na počest mistra České republiky Martina Pňačka ukončil Jiří Janota, ředitel VLS ČR, s. p., letošní Pohár VLS 2013. Za jeho uspořádání, tak jako v každém z minulých pěti let, patří velký dík zaměstnancům VLS ČR, s. p., a pracovníkům a žákům Střední školy hospodářské a lesnické, pracoviště Hejnice, kteří se podíleli na přípravě disciplín a organizačním zajištění soutěže a udrželi tradičně velmi vysokou úroveň. Poděkování směřuji i k závodníkům a rozhodčím, kteří dodrželi slib, který prostřednictvím svých představitelů tradičně složili při zahájení mistrovství a soutěžili v souladu s pravidly a v duchu fair-play.
Na závěr bych chtěl poděkovat Ministerstvu zemědělství ČR a hlavním sponzorům, firmám Husqvarna Česko, s.r.o., a Reparoservis, spol. s r.o., za významnou finanční podporu Lesnického dne v Ralsku a XII. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou.
Ty z Vás, které dřevorubecký sport zaujal, bych chtěl pozvat na jubilejní XIII. společné mistrovství České a Slovenské republiky v práci s motorovou pilou, které se bude konat v roce 2014 opět na Skelné Huti v Ralsku.

Autor: Ing. Pavel Češka
Vojenské lesy a statky ČR, s. p.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: Archiv VLS ČR