Šíření siky japonského v Doupovských horách – historická paralela z dějin našich národů

Jiří Křivánek

Po desetiletí byl Vojenský výcvikový prostor Hradiště (VVP Hradiště) uzavřeným světem, kam mělo civilní obyvatelstvo přísně zakázáno vstupovat. Je pravda, že kvůli potřebám armády zaniklo v daném území mnoho obcí, včetně cenných památek. Přítomnost vojáků však naopak svědčila přírodě a ve vojenském újezdu se podařilo zachovat krajinu lépe než v některých přírodních rezervacích. Doupovské hory se tak během let, kdy byly opuštěné, resp. jen lokálně využívané armádou, staly největší lesostepí v naší vlasti o výměře přes 30 000 ha. V podmínkách, které u nás neměly obdobu, našel domov sika japonský – druh, který byl až do počátku 50. let pro naši přírodu zcela neznámý. Malý samuraj z východu podnikl během posledního půlstoletí tažení, charakterem ne nepodobné historickým výpravám válečníků z Asie. Území Doupovských hor si velmi rychle podmanil, a to se všemi neblahými důsledky pro původní obyvatele, které taková tažení zpravidla přinášejí.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku