Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 6 (2012)

Rok v životě šumavské jelení zvěře – červen

Pavel Šustr

Červnem začíná na Šumavě léto a nic na tom nezmění ani fakt, že v některých zastíněných místech hor ve vyšší nadmořské výšce stále ještě leží zbytky sněhu. Vegetace již poskytuje jelení zvěři dostatek potravy, takže zvěř ji nemusí vyhledávat tak aktivně jako v jarním období.

Malé plicnivky mufloní zvěře a možnosti kontroly jejich infekcí

Jiří Lamka

Mufloní zvěř chovaná na našem území přináší chovatelům nejen potěšení, ale i starosti. Trofejově je sice ojedinělou chloubou naší chovatelské úrovně, na druhé straně však její chovy doprovázejí mnohé choroby zvláště infekčního původu, které je negativně ovlivňují. K rozšířeným onemocněním muflonů v našich podmínkách patří parazitózy, mezi nimiž zaujímají výrazné místo infekce působené malými plicnivkami.

Dva badatelé, jeden výsledek

Oldřich a Jozefína Kučerovi

Zajíce polního zatím nelze pokládat za zvěř vzácnou a jeho etologii za málo probádanou. Přesto je třeba přiznat, že ani současná úroveň vědy a poznání nepřispěla ke stanovení přesné terénní metody určování věku zajíců. V minulosti se sice objevilo několik originálních nebo kompilačních prací, které se snažily danou problematiku řešit, avšak bez valného úspěchu. Pro mysliveckou praxi má proto i nadále zásadní význam objev dvou badatelů – Gastona Phoebuse a George Stroha.

Zajíc a králík v současné krajině (I.)

Dalibor Pačes

Dne 20. dubna t. r. proběhla v rekreačním zařízení Horka nad Moravou poblíž Olomouce konference Zajíc a králík v současné krajině. Akci zařazenou do cyklu „Drobná zvěř“ uspořádal Středoevropský institut ekologie zvěře (SIEZ), o. p. s., Institut ekologie zvěře Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, ekologická komise Českomoravské myslivecké jednoty a Okresní myslivecký spolek (OMS) ČMMJ Olomouc ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR. Odborným garantem byl doc. MVDr. Dušan Rajský, CSc.

Zkušenosti z Oblasti chovu jelení zvěře Vlára

David Vaca

Jednou z déle fungujících současných oblastí chovu (OCH) jelení zvěře je „Oblast chovu jelení zvěře Vlára“, která vznikla v prosinci 2006 a sdružuje honitby v oblasti Vlárského průsmyku u hranice se Slovenskem (okr. Zlín). O poznatky a postřehy spojené s pěti lety fungování této OCH jsme požádali někdejšího předsedu jejího poradního sboru Ing. Jaroslava Turka st., jenž je současně členem komise pro hodnocení jelení zvěře Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Zlín.

Oblasti chovu jelena evropského v ČR

Jan Dvořák, Milan Bartoš a David Vaca

V květnovém čísle Světa myslivosti byl uveřejněn první díl seriálu mapujícího současné oblasti chovu (OCH) zvěře na území ČR. V tomto pokračování se k tématu vracíme a zaměříme se na OCH jelení zvěře, jejichž počet dosáhl na počátku letošního roku celkem 11. Nejvíce jich nalezeme na severní Moravě.

Úvodník

Miroslav Kvapil

Vážení čtenáři,

snad téměř všichni se shodneme na tom, že současný zákon o myslivosti správně pohlíží na zvěř jako na obnovitelné přírodní bohatství, představované populacemi určitých druhů volně žijících živočichů. Zákon obsahuje i další proklamace, jimž také nelze nic vytknout. Myslivost je podle něho souborem činností prováděných v přírodě ve vztahu k volně žijící zvěři jako součásti ekosystému, přičemž zásadami chovu se mimo jiné rozumí zachování rovnováhy mezi stavy spárkaté zvěře a prostředím, udržování přírodní kvality genofondu zvěře, cílené zvyšování její chovné kvality a úprava stavů zvěře na optimální stav.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku