Z NAŠICH HONITEB

 

{mosimage}

00HON

Z NAŠICH HONITEB

Přehlídka trofejí z okresu Litoměřice

Ve dnech 20. a 21. 5. t. r. proběhlo hodnocení trofejí zvěře ulovené v uplynulém mysliveckém roce v okrese Litoměřice. Trofeje byly vystaveny na přehlídce, která se konala na litoměřickém výstavišti ve dnech 22. - 23. 5. souběžně s mezinárodní výstavou psů Nord Bohemia Canis.
 

V honitbách okresu Litoměřice bylo v minulé lovecké sezóně uloveno 727 srnců, přičemž stejný počet trofejí prošel rukama hodnotitelské komise. 41 z nich byl přisouzen "červený bod", přičemž v pěti případech šlo o paroží uhynulých srnců. Z trofejí ulovených srnců bylo sedm hodnoceno stříbrnou a šest bronzovou medailí. Nejsilnější srnec byl uloven v honitbě Sovice - Vrbice (125,65 b. CIC).
Mufloních trofejí bylo hodnoceno celkem 84. Jedna trofej byla "zlatá", osm "stříbrných" a 26 "bronzových". Nejsilnější ulovený beran (210,80 b. CIC) pochází z honitby Bechlín.
Daňků bylo uloveno celkem 31, medailové hodnoty nedosáhla žádná trofej.
Za pozornost stojí hodnocené zbraně černé zvěře. Nejsilnější kňour (116,30 b. CIC - stříbrná medaile, viz obr.) byl uloven v honitbě Dlouhý vrch. Zbraně druhého nejsilnějšího kňoura (112,50 b. CIC) pocházejí z honitby Radouň.
Kromě trofejí spárkaté zvěře byly hodnoceny i lebky šelem. Mezi jezevčími lebkami byla nejlepší trofej z honitby Úštěk (23,34 b. CIC - zlatá medaile). Prvenství mezi lebkami lišek získala trofej z honitby Bohušovice (25,22 b. CIC).
Předložené trofeje byly kvalitně vypreparovány a nebyly na nich shledány závažnější nedostatky. Alena Vojáčková, odbor životního prostředí Městského úřadu Litoměřice

Chovatelská přehlídka trofejí spárkaté zvěře z okresu Český Krumlov
Ve dnech 21. - 23. 5. t. r. byla myslivecké i nemyslivecké veřejnosti zpřístupněna chovatelská přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v r. 2003 v honitbách okresu Český Krumlov. Trofeje byly vystaveny v sále kulturního domu v Kaplici, kam se letos přehlídka vrátila po několika letech.
Orgány státní správy myslivosti svěřily její uspořádání Okresnímu mysliveckému spolku ČMMJ v Českém Krumlově. Na přípravě se spolupodíleli zástupci městských úřadů a lesních správ Lesů České republiky, s. p., v Kaplici a Českém Krumlově a někteří členové mysliveckých sdružení z blízkého okolí.
Chovnou hodnotu a věk ulovené zvěře posuzovali členové hodnotitelské komise složené ze zástupců držitelů a uživatelů honiteb. Předložené trofeje pocházely z 91 honiteb a tří obor. Trofeje předložili všichni uživatelé honiteb. Celková výměra honebních ploch činí 121 824 ha.
Celkem bylo vystaveno 1146 trofejí srnčí, 99 trofejí jelení, 17 trofejí mufloní, 15 trofejí černé a tři trofeje daňčí zvěře (počty zahrnují i předložené fotografie trofejí, které získali a vyvezli zahraniční poplatkoví lovci).
Dvě jelení trofeje (obě z oborních chovů) byly ohodnoceny bronzovou medailí. V kategorii srnčích trofejí byly dvě ohodnoceny stříbrnou a jedna bronzovou medailí. Jedny mufloní toulce získaly stříbrnou a dvoje bronzovou medaili. Z kolekce trofejí šelem byly dvě trofeje liščí lebky ohodnoceny bronzovou medailí.
Pouze u jedné jelení trofeje (vyjma trofejí z oborních chovů), byl stanoven věk jelena na sedm let. Všechny ostatní trofeje pocházely z mladší zvěře, což je nepříjemným potvrzením víceletého nedobrého stavu a narušené sociální struktury populace jelení zvěře, v níž chybí dostatečný počet jelenů II. a III. věkové třídy.
Václav Bláha

PŘEHLÍDKA TROFEJÍ Z OKRESU TEPLICE: LETOS BYLO NA CO SE DÍVAT
Tradiční přehlídku trofejí spárkaté zvěře ulovené na území bývalého okresu Teplice (dnes rozděleného na správní území měst Teplice a Bílina, celková honební plocha 35 086 ha) letos opět hostila restaurace Koruna v Hrobu u Teplic. Přehlídka byla pro veřejnost otevřena ve dnech 8. - 9. 5. t. r.
Pódium v sálu restaurace, které je vždy vyhrazeno nejlepším trofejím, se letos těšilo zvláštní pozornosti návštěvníků přehlídky. Po několika letech se v r. 2003 podařilo získat početnější kolekci silných jeleních trofejí, jíž vévodilo paroží oceněné 192,56 b. CIC (věk jelena 11 let, uloven v honitbě Vápenice). Kromě této "stříbrné medaile" bylo na přehlídce vystaveno osm bronzových trofejí (187,78, 187,51, 185,37, 183,69, 178,23, 177,75, 175,45 a 172,01 b. CIC). S ohledem na současnou situaci v chovu jelení zvěře v ČR, na fakt, že výše uvedené trofeje pocházejí ze zvěře ulovené ve volnosti, a na skutečnost, že celkový počet předložených trofejí dosáhl 117 kusů, z čehož tvořily medailové trofeje významný podíl, jde o velmi dobrý výsledek. Podle MVDr. Karla Prejzy, předsedy hodnotitelské komise, je příznivé, že šest z osmi ulovených medailových jelenů (devátá trofej pocházela z úhynu) bylo ve III. věkové třídě. Celkem se vloni na Teplicku ulovilo 446 kusů jelení zvěře - kromě 117 jelenů to bylo 197 laní a 132 kolouchů. Jako úhyn bylo vykázáno 21 kusů jelení zvěře (devět jelenů, osm laní a čtyři kolouši). Celková produkce u jelení zvěře tedy dosáhla 467 kusů.
Srnčí zvěře bylo uloveno celkem 412 kusů (220 srnců, 105 srn, 87 srnčat), jako úhyn bylo vykázáno 169 kusů (27 srnců, 92 srn, 50 srnčat). Celková produkce byla 591 kusů. Kvalita zvěře je průměrná, žádná z trofejí nebyla oceněna medailí.
Doplňkovou zvěří jsou na Teplicku mufloni a daňci. V případě prvního jmenovaného druhu bylo uloveno 12 kusů (po čtyřech muflonech, muflonkách i muflončatech), jako úhyn bylo hlášeno šest kusů (dva mufloni, tři muflonky, dvě muflončata). Trofeje bez medaile. Daňčí zvěře bylo uloveno celkem šest kusů (dva daňci, tři daněly, jedno daňče).
Ohledně černé zvěře konstatoval předseda komise, že její lov nebylo možné vyhodnotit, neboť přehledy o lovu předložilo pouze 19 z celkových 33 uživatelů honiteb. Výkazy byly vyplněny navíc nepřesně (nerozlišování lončáků a selat, resp. lončáků a dospělé zvěře). V uvedených 19 honitbách bylo uloveno 332 kusů černé zvěře a na přehlídku bylo předloženo pět trofejí kňourů.
Redakce

Řád svatého Huberta na pouti národů v Mariazell
Dne 22. května t. r. se Řád svatého Huberta se sídlem v Kuksu zúčastnil slavnostní pontifikální mše v nejznámějším rakouském poutním místě Mariazell.
Toto půvabné alpské městečko hostí poutníky již od 12. století, neboť místní sošce Panny Marie je přisuzována uzdravující moc.
Mše s mottem Ježíš, naděje Evropy byla za účasti států střední Evropy a jejich prezidentů vyvrcholením Středoevropských katolických dnů, které se kryjí se vstupem většiny zúčastněných států do EU.
Přítomné přivítal tamní diecézní biskup Egon Kapellari, mše byla celebrována kardinálem A. Sodánem, vatikánským sekretářem, a prostřednictvím telemostu zazněla i promluva papeže Jana Pavla II. Se zdravicemi se připojili i vysocí církevní hodnostáři ze všech zúčastněných států.
I přes nepřízeň počasí byla akce výrazným kulturním zážitkem, přispěla ke sblížení jednotlivých národů v nynější sjednocené Evropě a zanechala v účastnících hluboké prožitky. Řád svatého Huberta důstojně reprezentoval ČR a přispěl opět k propagaci české myslivosti na mezinárodní úrovni. MUDr. Ludmila Vondráčková, EOSH

Novorolská myslivecká slavnost
V sobotu 5. června t. r. proběhla v Nové Roli u Karlových Varů u příležitosti "června - měsíce myslivosti" myslivecká slavnost uspořádaná karlovarskou prefekturou Řádu sv. Huberta.
MUDr. Tadeáš Maślanka

Hnutí Duha vypisuje odměnu za informace o pytlácích
Nevládní organizace Hnutí Duha vyplatí odměnu 20 tisíc korun za informaci, jež povede k usvědčení a odsouzení lovce, který kdekoli v ČR upytlačí rysa, vlka nebo medvěda.
Organizace zároveň vyhlásila zřízení veřejné sbírky, která má umožnit zvýšení nabízené částky.
Odměna, jejíž vyhlášení umožnil první příspěvek soukromého dárce, byla vypsána po nalezení rysice, jež na Šumavě po postřelení uhynula začátkem června t. r. Pitva navíc ukázala, že několik týdnů předtím vrhla tři mláďata, která zůstala opuštěna a musela během několika dní také uhynout.
Peníze z veřejné sbírky budou ukládány na zvláštní konto na transparentním účtu eBanky, které je pod kontrolou správní rady. Účet má číslo 1694749001/2400. Správní rada rovněž rozhodne o případném vyplacení odměny.
Zpracováno podle tiskové zprávy Hnutí Duha ze dne 16. 6. 2004, redakce

Že se zvěř
v našich honitbách dokáže přizpůsobit dnešní moderní době a využít lidských předmětů, výrobků a staveb ke svým úkrytům, hnízdům a pojmout je za součást svého prostředí, nás přesvědčuje při toulkách přírodou stále častěji. Dalším důkazem může být tento plovoucí vor v honitbě Klenovice na Hané na Prostějovsku, který se zalíbil lysce černé natolik, že se rozhodla využít ho k zahnízdění.
JV

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku