Wildpark Altenfelden

 

{mosimage}

00VYLE

Wildpark Altenfelden

Jiří Kött

Pokud si budete chtít udělat pěkný a hlavně zajímavý výlet, mohu doporučit výpravu nejen za jeleny na rakouskou stranu Šumavy. Přibližně 30 km od hraničního přechodu Vyšší Brod směrem na Rohrbach a Linec leží městečko Altenfelden a poblíž něho zajímavý zoopark.

Wildpark Altenfelden je vlastně zoologická zahrada v některých částech se podobající oboře. Na přibližně 80 ha je chováno 44 druhů především v Rakousku volně žijících živočichů (kozorožci, kamzíci, černá zvěř, lišky, kuny, jezevci, vydry, různé druhy bažantů a dravců a vodní ptactvo). Pochopitelně nechybějí ani různá domácí zvířata, jako jsou poníci, osli, ovce a kozy. Za pozornost však stojí především 15 druhů jelenovitých.

Jednotlivé druhy zvěře jsou chovány ve výbězích s výměrou více než tři hektary. Díky tomu a rovněž vlivem členitého terénu má návštěvník při jejich pozorování pocit, jako by byl ve volné přírodě.

Dvě oddělení parku jsou uzpůsobena jako "obory", jimiž se návštěvník může volně procházet po upravených chodnících. V prvé části jsou chováni jeleni axis (Axis axis), sika japonský (Cervus nippon nippon) a sika mandžuský (Cervus nippon mantchuricus), kromě nich také daněk evropský (Dama dama) a mufloni (Ovis musimon). V druhé části můžeme pozorovat jelena milu (Elaphurus davidianus), jelena barasingu (Cervus duvauceli), siku tchajwanského (Cervus nippon taiouanus), jelena lesního (Cervus elaphus hippelaphus) a rovněž mufloní zvěř. V samostatných výbězích nebo spolu s jinou zvěří jsou chováni srnec obecný (Capreolus capreolus), sika dybowského (Cervus nippon dybowskii), jelen maral (Cervus elaphus maral), wapiti východní (Cervus elaphus canadensis), sambar indický (Cervus unicolor), jelen lesní (Cervus elephus hippelaphus) ze Slavonie a muntžak malý (Muntiacus reevesi).

Součástí zooparku je dostatečně velké parkoviště, bufet s občerstvením, WC, prodejna suvenýrů a dětské hřiště. Wildpark Altenfelden bezesporu stojí za návštěvu. Otevřeno je po celý rok, bližší informace najdete na www.wildpark-altenfelden.at.

Svět myslivosti na Facebooku