K anketě "Měla by se u lišky obecné změnit doba lovu?" (Svět myslivosti č. 2/2005)

 

{mosimage}

00DISK

K anketě "Měla by se u lišky obecné změnit doba lovu?" (Svět myslivosti č. 2/2005)

Ing. Josef Novák, Kosmonosy

V 19. století byla liška z dnešního pohledu ohroženým živočichem - stačí se podívat do záznamů o úlovcích na tehdejších velkostatcích.

Např. na valdštejnských panstvích se lovila jedna až dvě lišky ročně (archiv zámku v Mnichově Hradišti). Tento stav přetrval do první světové války. Ještě v 50. letech minulého století by bylo možné lišku považovat za ohrožený druh, o čemž svědčí záznamy v mysliveckých kronikách: úspěšný lovec lišky byl vždy zaznamenán a vyhodnocen jako dobrý myslivec.V r. 1972 bylo v celém Středočeském kraji uloveno 172 lišek. V té době jsem začínal s myslivostí a mohu konstatovat, že tehdejší myslivci se lovu "škodné" věnovali mnohem intenzivněji než ti dnešní. Přes nižší loveckou intenzitu bylo v r. 1999 uloveno v okrese Mladá Boleslav (kromě honitby VLS ČR, s. p., divize Mimoň) 1541 lišek! Na jednoho uloveného zajíce připadají v okrese Mladá Boleslav dvě ulovené lišky. Početní stavy lišek následně částečně redukovala prašivina. V r. 2003 bylo na dvou třetinách území okresu (tj. ve správním obvodu Mladá Boleslav) uloveno 688 lišek.

Přemnožení lišek nemá vliv pouze na myslivost, ale také na ochranu přírody. V potravě lišky je celá řada zvláště chráněných živočichů, např. různé druhy plazů a ptáků.

Lov lišek neprobíhá ve všech honitbách se stejnou intenzitou - nejvíce v honitbách, v nichž zůstala zachována divoká populace drobné zvěře, a tam, kde se odchovává bažant, nejméně v lesních honitbách, kde není drobná zvěř. Vzhledem k tomu, že drobnou zvěř nemáme v současnosti ve většině našich honiteb, je liška již částečně "hájená". Hodně myslivců při čekané na spárkatou zvěř na lišku bohužel nevystřelí, aby si nezradili ostatní zvěř. V mnoha honitbách je zaveden systém ponechání selat jejich lovci, což také vede k nezájmu o lov lišek, ale k zaměření se na lov černé zvěře.

Není mi jasné, jak chtějí myslivečtí odborníci zajistit ochranu tetřívků, tetřevů a jeřábků, ale i zbytků populace drobné zvěře, když hodlají poskytnout ochranu přemnožené lišce. Až budeme mít jednu lišku na 1000 ha honební plochy, můžeme se bavit o její částečné ochraně.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku