Vyhláška MZe versus Zkušební řády ČMMJ pro zkoušky z výkonu

 

{mosimage}

00PES

Vyhláška MZe versus Zkušební řády ČMMJ pro zkoušky z výkonu

Karel Pfeifer

Při nedávném aktivu mysliveckých hospodářů na téma myslivecké plánování mne zaujala informace zástupců státní správy, že absolvováním zkoušek z výkonu loveckých psů podle současných zkušebních řádů, nesplňuje vždy pes všechny požadavky vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 244/2002 Sb. na úplnou loveckou upotřebitelnost.

Ukázalo se, že u některých druhů zkoušek chybí výkony, které stanovuje tato vyhláška. Samozřejmě, že nejde o zkoušky vloh, ale o některé zkoušky, o nichž se myslivecká veřejnost domnívá, že zcela jednoznačně prokazují úplnou loveckou upotřebitelnost pro honitby s drobnou či spárkatou zvěří. Přítomní zástupci uživatelů či držitelů honiteb byli zároveň upozorněni na možnost uložení pokuty do výše 10 000 Kč při porušení povinností, které jim ukládá příslušná legislativa, zejména zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti (čl. 44 - používání loveckých psů), a vyhláška MZe č. 244/2002 Sb.

PROBLÉM Č. 1: LOVECKÁ UPOTŘEBITELNOST PSA PRO HONITBY SE SPÁRKATOU ZVĚŘÍ

Zmíněná vyhláška požaduje, aby pes prokázal na zkouškách schopnost dosledovat postřelenou spárkatou zvěř a vyhledat a nalézt živou spárkatou zvěř (snad tedy vyhnat zvěř z houštin či prokázat práci při naháňkách). Je skutečností, že v žádném ze sedmi druhů barvářských zkoušek, které popisují zkušební řády pro jednotlivé druhy či skupiny loveckých psů, není zařazen výkon odpovídající požadavku vyhlášky "vyhledat a nalézt živou spárkatou zvěř". Tuto způsobilost by psi museli prokázat na lesních zkouškách nebo zkouškách honičů, které kompletně splňují požadavky vyhlášky.

V případě barvářů však docházíme k naprosto absurdní situaci. Tato plemena specializovaná pro honitby se spárkatou zvěří prokazují nejdokonalejší práci při dosledech. Požadavky zkušebních řádů barvářů zahrnují nejen dosled po mnoha hodinách, ale i štvaní a hlasité stavění postřelené zvěře. Přesto nemohou splnit požadavky vyhlášky, protože barvář nesmí štvát zdravou zvěř a nemá se ani zajímat o její teplé stopy křižující třeba 20 hodin starou pobarvenou stopní dráhu, na niž byl nasazen. Tato zřejmá chyba ve vyhlášce může postihnout řadu myslivců v honitbách s jelení zvěří, jejichž psi nejen absolvovali některé barvářské zkoušky, ale mnohokrát prokázali své kvality při dosledech. Je to v příkrém rozporu s požadavky např. na ohaře, kteří prokazují dosled na čerstvě založené stopě představující pachovou směs půl litru hovězí (či teď už jen prasečí) "barvy", neseného srnce a nejméně čtyř osob, zakládajících pobarvenou stopu.

PROBLÉM Č. 2: LOVECKÁ UPOTŘEBITELNOST PSA NA DROBNOU ZVĚŘ

Ani při prokazování lovecké upotřebitelnosti na drobnou zvěř nesplňují některé druhy zkoušek požadavky vyhlášky. Např. podzimní zkoušky ohařů by měly být rozšířeny o vyhánění kachen z rákosí, dohledání střelené či poraněné kachny a její přinesení z vegetace na břehu. Jediný výkon, který pes podle současných zkušebních řádů na podzimních zkouškách v tomto přírodním prostředí prokazuje, je přinesení kachny hozené na volnou hladinu 10 metrů od břehu. Vyhláška však vyžaduje "vyhledání živé drobné zvěře ve všech přírodních podmínkách a dále sledování postřelené drobné zvěře, její nalezení a přinesení ve všech přírodních podmínkách." (v německých a rakouských zkušebních řádech jsou tyto požadavky součástí podzimních zkoušek).

Podnět k napsání této kritické úvahy nevyvolala ani tak zmínka pracovníka státní správy o nesrovnalostech mezi vyhláškou MZe a zkušebními řády ČMMJ, jako návrh na "úpravy zkušebních řádů", který připravila kynologická komise ČMMJ. V tomto elaborátu zaslaném mj. kynologickým klubům není jakákoliv zmínka o tom, že zkušební řády budou upraveny tak, aby byly v souladu s příslušnou vyhláškou MZe. Je to především v zájmu uživatelů honiteb, kteří samozřejmě předpokládají, že jejich pes po absolvování příslušných zkoušek získá zcela jednoznačně loveckou upotřebitelnost, kterou pro danou honitbu zákon o myslivosti a prováděcí vyhláška vyžaduje. Ostatně v pověření MZe č. 1/2002 k organizování zkoušek z výkonu je uvedeno: "ČMMJ se při organizování zkoušek bude řídit platnými právními předpisy upravujícími danou problematiku (zejména zákon o myslivosti a vyhláška č. 244/2002 Sb., kterou se provádí některá ustanovení zákona o myslivosti)."

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku