Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 10/05

Úvodník 10/2005

 

{mosimage}

00UVOD

Úvodník

Ing. Vladimír Spejchal

Vážení čtenáři,
v těchto dnech, kdy dostáváte do rukou říjnové číslo Světa myslivosti, začíná v Praze a následně v podhorském městečku Opočno kongres Mezinárodní asociace pro sokolnictví a ochranu dravců (I. A. F. - International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey). Je to významná událost pro českou myslivost a pocta českému sokolnictví. Ukazuje význam našeho sokolnictví reprezentovaného Klubem sokolníků ČMMJ v mezinárodní organizaci sdružující sokolnické kluby ze čtyřiceti států světa.

Bohatý sokolnický podzim

 

{mosimage}

00ROZ

Bohatý sokolnický podzim

Ing. David Vaca, Ph.D.

Podzimní lovecká sezóna není jen časem čekaných, šoulaček, a především honů. Do tohoto období každoročně spadají také sokolnické lovy a různá setkání. Letošní podzim bude pro naše sokolníky obzvláště významný. Ve dnech 2. - 9. října hostí Klub sokolníků ČMMJ (dále Klub) výroční zasedání Mezinárodní asociace pro sokolnictví a ochranu dravců (I. A. F.). Nejen o této akci jsme hovořili s předsedou Klubu ing. Petrem Zvolánkem.

Deklarace dlouhodobé strategie Klubu sokolníků ČMMJ

 

{mosimage}

00SOK

Deklarace dlouhodobé strategie Klubu sokolníků ČMMJ

Bc. Marcela Medková

Koncem února letošního roku se sešli na svém sněmu v Opočně členové Klubu sokolníků ČMMJ (dále Klub). Kromě běžných otázek souvisejících s činností Klubu se zabývali i vzdálenější budoucností.

Příčiny úbytku dravců

 

{mosimage}

00DISK

Příčiny úbytku dravců

Petr Kolomazník

Moderní sokolnictví má dnes zcela jiné postavení, a především úkoly ve společnosti než v minulosti. Sokolnictví je v historickém slova smyslu lovem zvěře, proto je i lov cvičeným dravcem součástí myslivosti. Co by ale bylo sokolnictví bez dravců?

27. kongres Unie biologů zvěře

 

{mosimage}

00VEDA

27. kongres Unie biologů zvěře

Ing. Jiří Kamler, Ph.D. & Mgr. Jarmila Prokešová

Ve dnech 28. 8. - 3. 9. t. r. se v německém Hannoveru konal již 27. kongres Unie biologů zvěře (International Union of Game Biologist - IUGB). Tato akce se pravidelně opakuje každé dva roky a sjíždí se na ni široké spektrum vědců z mnoha oborů. Společným objektem zájmu je zvěř.

Trávení volně žijících živočichů

 

{mosimage}

00OCHR

Trávení volně žijících živočichů

Ing. Jan Šíma

V zářijovém čísle Světa myslivosti byl věnován rozsáhlý prostor tématu trávení volně žijících živočichů. Kromě obecných souvislostí byly z různých pohledů popsány především látky zneužívané k této činnosti, zejména karbofuran. Na sérii článků nyní navážeme pohledem ochrany přírody na tuto závažnou problematiku.

Otravy zvířat v naší přírodě

 

{mosimage}

00OCHR

Otravy zvířat v naší přírodě

MVDr. Vojtěch Mrlík, CSc.

Píše se rok 2005 a člověk by si pomalu myslel, že trávení zvířat je přežitek, který mohl fungovat někdy v dobách "temna". Tedy v obdobích, kdy byly zvířatům přisuzovány lidské vlastnosti, kdy se po našich lesích toulali vlkodlakové, kdy vlci pojídali Červené Karkulky a kdy po obloze poletovali upíři. Nebo alespoň v dobách, kdy slovo ekologie byl prázdný pojem a kdy se zvířata vyhraněně dělila na užitečná a škodlivá.

Několik poznámek k travičství

 

{mosimage}

00OCHR

Několik poznámek k travičství

Zdeněk Vermouzek

Travičství je stejně staré jako lidstvo samo. Setkáváme se s ním v nejstarších legendách, v řecké i římské mytologii, v Bibli, je neodmyslitelnou součástí středověku. Teprve moderní doba jej ale pozvedla z temné a zapovězené říše opovrhovaných praktik mezi každodenní činnost řady myslivců, chovatelů a dalších bojovníků se "škodnou" zvěří.

Odchov bažantích kuřat pomocí kvočen domácích slepic v honitbě Viničné Šumice - Kovalovice v letech

 

{mosimage}

00PRAX

Odchov bažantích kuřat pomocí kvočen domácích slepic v honitbě Viničné Šumice - Kovalovice v letech 1993 - 2003

Luděk Šmerda

V poslední době se v mysliveckých časopisech objevilo více článků zaměřených na obnovu nebo zvýšení populací drobné zvěře v honitbách. Také já chci přispět svou troškou do mlýna - podělit se s dalšími myslivci o zkušenosti s chovem bažantí zvěře a popsat svůj přístup k problematice zazvěřování honiteb.

Až se zima zeptá … (II.)

 

{mosimage}

00PRAX

Až se zima zeptá … (II.)

Mgr. Josef Kubec

V letošním lednovém Světě myslivosti jsem čtenáře seznámil s přísadou AKOFEED CALCIUM FAT (ACF) od švédské firmy Karlshamns AB, kterou jsme v naší honitbě přidávali do jadrného krmiva pro srnčí zvěř. Přikrmováním touto směsí jsme zkvalitnili potravní podmínky zvěře, výsledkem čehož bylo zlepšení její kondice a zvýšení tělesné hmotnosti. Od napsání prvního článku (léto 2004) uplynul určitý čas, během něhož jsme upřesnili některé poznatky o využití ACF.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku